Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Lightbulb Lightroom - praca ja jpg

    Cześć,
    mam pytanie. Obrabian teraz dużą ilość zdjęć. Wszystkie sa w jpg. Wiem, że jest to format stratny.
    Wyczytałam w internecie, że przy każdym otwieraniu i zapisie taki plik traci trochę ze swojej wartości(jakości) (Dotyczyło to akurat photoshopa, ale myślę, że może też dotyczyć innych programów graficznych). Mam pytanie czy to też dotyczy LR? Cała historia jest zapisana w historii (niezależnie czy program został zamknięty) i tak na prawdę, te zdjęcia są zapisywane dopiero przy ostatecznym eksporcie?
    Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak to działa? I czy pracując nad tymi plikami pare dni (włączając i wyłączając program) strasą one wartość?

    Pozdrawiam,
    Julia

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę prawdy w tym jest. Ale wszystko zależy od sposobu i kolejności przetwarzania plików.

  3. #3

    Domyślnie

    LR z założenia nie ingeruje w pliki źródłowe.
    Nie wiem jaką obróbkę masz na myśli. LR stworzony jest przede wszystkim do wywoływania RAW-ów. JPG są w uproszczeniu mówiąc obrobionymi RAW-ami, ale w twoim aparacie w momencie robienia zdjęcia. Dlatego robiąc w JPG należy dbać o właściwe ustawienia przed naciśnięciem spustu migawki. Później każda ingerencja w JPG w zakresie np. ekspozycji, balansu bieli, powoduje jego degradację.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez black70 Zobacz posta
    LR z założenia nie ingeruje w pliki źródłowe.
    Przy JPG obawiam się, że ingeruje.
    To że LR ma zapisaną historię to jest wewnętrzna sprawa LR, jednak ta historia nie jest zapisana w samym pliku JPG a w osobnym
    Więc przeniesienie zdjęcia JPG choćby na inny komputer powoduje utratę historii.
    Poza tym ciągłe zapisywanie powoduje ciągłą kompresję pliku, nadpisywanie starych danych
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #5

    Domyślnie

    Nie wnikając w to czy Lr nadpisuje pliki w czasie obróbki czy też nie, a wydaje mi się że JPG-ów również nie nadpisuje, jest bezpieczne rozwiązanie, przy pracy w LR możemy tworzyć wirtualne kopie. Obrabiać wirtualną kopię a nie plik źródłowy i na końcu z tej obrobionej wirtualnej kopii wykonać eksport.
    Przy tym sposobie mamy na końcu dwa obrazki jeden wyjściowy nienaruszony a drugi po obróbce. Jeżeli obróbka nam się kiedyś nie spodoba, to możemy w każdej chwili wszystko zacząć od nowa.
    Ja jednak zawsze będę namawiał do robienia w zdjęć w RAW-ach, ponieważ to daje bez porównania większe możliwości obróbki. Jeżeli musi być coś na szybko to robić RAW+JPG.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 20-12-2018 o 11:07

Podobne wątki

  1. Lightroom 5 praca na dwoch komputerach
    By karas148 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 21-08-2018, 17:15
  2. Lightroom 7 kiedy? Czy warto jeszcze kupić Lightroom 6?
    By Crystalline in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 04-10-2017, 19:31
  3. Wolna praca Lightroom-a na dość mocnym komputerze
    By ppawel232629 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 18-10-2014, 12:43
  4. Lightroom 5, a aktualizacja lightroom 6 - beta
    By fumberas in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-08-2014, 14:38
  5. Lightroom - wolna praca
    By kubamisiura in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 09-12-2012, 14:45

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •