Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42
  1. #1

    Domyślnie Prośba o pomoc w portrecie w domowych warunkach

    Witam,

    Proszę o wyrozumiałość, dopiero uczę się błyskać
    Czy w domu bez rozciągania ciemnego tła mogę uzyskać na obrazku ciemny drugi plan?

    Modela oświetlam białą parasolką 85cm światłem 45 stopni w bok i 45 stopni z góry.

    Model ztyłu odsunięty od ściany ok 2 - 3 metry, za cholerę nie mogę uzyskać zacienionego tła (nawet na F20 widać przebłyski ściany)
    Mniej więcej wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a44a104a288e1.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	68,8 KB
ID:	18797

    Jak rozumiem otwarta parasolka od tyłu daje błysk który odbija się od wszystkiego i trafia za modela?

    Przykładowe zdjęcie bodajże na F10
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	model.jpg
Wyświetleń:	279
Rozmiar:	207,2 KB
ID:	18798

    Mam do dyspozycji 2 lampy, czy stawiając drugą lampę za plecami modela coś da?
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  2. #2

    Domyślnie

    Pierwszym problemem jest biała parasolka - ten modyfikator nie daje kierunkowego oświetlenia, tylko sieje wszędzie, dlatego oświetla ci też ścianę. Załóż na lampę softboxa lub oktę, dla jeszcze większego ukierunkowania światła można dodać grida - wtedy juz jest szansa, że przy odpowiednim ustawieniu wygasisz (przynajmniej częściowo) tło. Jak dobierzesz odpowiednia siłę błysku światła głównego, można wykorzystać drugą lampę i oświetlić np. ładnym gradientem tło - tylko musi być jednolite, biała/szara ściana. Tak na początek.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem czy pomoże ale mam coś takiego. Ustawiłem młodego w pokoju w futrynie drzwi, lampa z prawej 45st, z małym softbox em 40, takim reporterskim. Błysk nie mial prawa oświetlić tła bo go nie było. Tłem był korytarz do którego nie dochodził Błysk. Proszę o nie ocenianie wartości artystycznej zdjęcia

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6580EEDE-19B6-4A8E-80D4-7D4BEEF22B36.jpg
Wyświetleń:	262
Rozmiar:	30,7 KB
ID:	18802

  4. #4

    Domyślnie

    A mi się podoba i pomysł i wykonanie.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinSt Zobacz posta
    Witam,

    Proszę o wyrozumiałość, dopiero uczę się błyskać
    Czy w domu bez rozciągania ciemnego tła mogę uzyskać na obrazku ciemny drugi plan?

    Modela oświetlam białą parasolką 85cm światłem 45 stopni w bok i 45 stopni z góry.

    Model ztyłu odsunięty od ściany ok 2 - 3 metry, za cholerę nie mogę uzyskać zacienionego tła (nawet na F20 widać przebłyski ściany)
    Mniej więcej wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a44a104a288e1.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	68,8 KB
ID:	18797

    Jak rozumiem otwarta parasolka od tyłu daje błysk który odbija się od wszystkiego i trafia za modela?

    Przykładowe zdjęcie bodajże na F10
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	model.jpg
Wyświetleń:	279
Rozmiar:	207,2 KB
ID:	18798

    Mam do dyspozycji 2 lampy, czy stawiając drugą lampę za plecami modela coś da?
    Podstawowa zasada
    Im bliżej modela dasz światło przy zachowaniu "właściwej ekspozycji" na modelu - tym "mniej" odłoży się na tle... to fizyka
    Czyli jeżeli zdecydujesz się dać bąbla 2-3m od ściany a lampa będzie 40cm od młodego to na ścianę padnie znacznie mniej światła

    Druga sprawa...
    Na linii lampa- ściana stawiasz wieszak z ubraniem albo szafę albo cokolwiek - do sufitu możesz przykleic/podwiesić koc (oczywiście tak aby nie wchodził w kadr. w ten sposób odcinasz część światła padajacego na tło - przy takim postepowaniu można odsunąc lampe od młodego
    Parasolka "nietransparentna" i takie ukierunkowanie by odbite od niej światło padało tylko na młodego a nei na ścianę/tło

  7. #7

    Domyślnie

    Zrób sobie Snoota z kartonu i zmiękcz światło chusteczką higieniczną, gaż czy kalką - to nie ważne
    ----------------------
    Pozdrawiam Herdi.
    Zenith'y, A6300, D5000, D5200, D7200, D750, Sigmy, Nikkory, Tamrony i ... USSR

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    Pierwszym problemem jest biała parasolka - ten modyfikator nie daje kierunkowego oświetlenia, tylko sieje wszędzie, dlatego oświetla ci też ścianę. Załóż na lampę softboxa lub oktę, dla jeszcze większego ukierunkowania światła można dodać grida - wtedy juz jest szansa, że przy odpowiednim ustawieniu wygasisz (przynajmniej częściowo) tło. Jak dobierzesz odpowiednia siłę błysku światła głównego, można wykorzystać drugą lampę i oświetlić np. ładnym gradientem tło - tylko musi być jednolite, biała/szara ściana. Tak na początek.
    Dzięki, póki co zaczynam więc jedynym 'modyfikatorem' jaki mam jest parasol

    Cytat Zamieszczone przez beduin17 Zobacz posta
    Nie wiem czy pomoże ale mam coś takiego. Ustawiłem młodego w pokoju w futrynie drzwi, lampa z prawej 45st, z małym softbox em 40, takim reporterskim. Błysk nie mial prawa oświetlić tła bo go nie było. Tłem był korytarz do którego nie dochodził Błysk. Proszę o nie ocenianie wartości artystycznej zdjęcia
    Genialny pomysł !! Jednak nie jestem kreatywny (Portret bardzo ładny )

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Podstawowa zasada
    Im bliżej modela dasz światło przy zachowaniu "właściwej ekspozycji" na modelu - tym "mniej" odłoży się na tle... to fizyka
    Czyli jeżeli zdecydujesz się dać bąbla 2-3m od ściany a lampa będzie 40cm od młodego to na ścianę padnie znacznie mniej światła
    Tak fizykę znam wzrost 2x odległości powoduje 4x spadek światła, więc liczyłem że sadzając małego 3 metry od ściany przy F10 światła w ogóle tam już nie będzie ... a jednak.

    Generalnie jest tak jak przypuszczałem parasol do domu się nie nadaje - trudno przyda się wiosną w plenerku

    Wracając do genialnego pomysłu kolegi beduin17 jak osiągnąć drugą lampą światło konturowe?
    Goła lampa na minimum mocy błysku schowana za plecami małego - pierwsze próby i dostaję jednak sporą poświatę na około postaci.

    Dzięki za cierpliwość dla świeżaka
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Przeczytaj jeszcze raz uważnie
    a) uważnie przeczytaj rady powyżej
    b) zrób zdjęcie bez błysku, powinno być czarne, jeśli tego nie ma dobierz przysłonę / iso / czas i zrób tak, żeby było czarne
    c) ustaw modela jak najdalej od tła a parasolkę jak najbliżej modela tak aby tylko nie wchodziła w kadr
    d) tak jak pisali koledzy, parasolka nie jest do tego typu fotografii
    e) Możesz na początek popróbować np na jakimś misiu, tak żeby nie błyskać dziecku za dużo blisko oczu


Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jak zawiesić tło w warunkach domowych ?
    By Strus in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-03-2013, 20:33
  2. [ Portret ] Ewelina w domowych warunkach
    By fenixpol in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-02-2012, 11:19
  3. [ Portret ] Portrety w warunkach domowych
    By lordjoker in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 21-03-2011, 22:34
  4. [ Portret ] w warunkach domowych
    By eraser in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 01-12-2010, 09:39
  5. Wolanie E-6 w warunkach domowych
    By Prorok78 in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-04-2009, 08:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •