Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 42
  1. #11

    Domyślnie

    z punktem "d' nie zgadzam się - kwestia wiedzy jak użyć parasolki i tzw. murzyna -przyparsolce transparentnej
    Przy parasolce odbijającej - nie trzeba murzyna

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    z punktem "d' nie zgadzam się - kwestia wiedzy jak użyć parasolki i tzw. murzyna -przyparsolce transparentnej
    Przy parasolce odbijającej - nie trzeba murzyna
    Masz rację, powinienem napisać ż nie jest najłatwiejsza w opanowaniu

  3. #13

    Domyślnie

    A o co chodzi z tym murzynem?

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vid3 Zobacz posta
    A o co chodzi z tym murzynem?
    Wyczernienie, powierzchnia pochłaniająca światło.

    Tj. czarna szmata na ramie.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  5. #15

    Domyślnie

    Myślałem, że
    afroamerykanin do trzymania parasola

  6. #16
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarcinSt Zobacz posta
    Tak fizykę znam wzrost 2x odległości powoduje 4x spadek światła, więc liczyłem że sadzając małego 3 metry od ściany przy F10 światła w ogóle tam już nie będzie ... a jednak.
    Pytanie jak daleko od lampy siedział mały, a jak daleko była ściana. Odległość model - tło nie podaje istotnej informacji. jak daleko była lampa.
    Rozważę 2 przypadki, mam nadzieję, że potrafisz wysnuć wnioski.
    a) dziecko 1 m od lampy, ściana 3 m dalej. czyli ściana 4 m od lampy, to jest 16x mniej światła. czyli jak dziecko ma f 11 to ściana dostaje na f 2.8 czyli - 4EV
    b) dziecko 2 m od lampy, ściana tym razem powiedzmy 2 m dalej bo to da też 4 m od lampy, ale jak a zmiana? To 2 x dalej, czyli 4 razy mniej światła. Jak chłopiec miał f 11 to tym razem ściana aż 5.6 czyli -2EV (albo chłopiec f 5,6 to ściana f 2.8, to też - 2EV)

    We wnioskach jednak na wszelki wypadek pomogę - lampa i ściana ciągle w odległości 4 m od siebie. Przystawiając chłopca do lampy musisz ustawiac ekspozycje ciagle na niego (przymykać przysłonę, w efekcie tło będzie coraz ciemniejsze bo przecież pada na nie ciagle taka sama ilość światła.
    Obliczenia dotyczą tylko światła padającego bezpośrednio. Światło odbite zmniejszy te różnicę (kontrast), stąd z parasolka jest trpochę inaczej, ale zasada zostaje..

    Tak jak pisali inni i fafniak - parasolka jet słaba do takiego typu zdjęć, bo sieje światłem po pomieszczeniu, masz dużo światła odbitego i dużo na tło. Lepiej mieć softbox, ewentualnie wspomnianego murzyna, czyi zastawkę.

    Przenoszę do działu studio.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 19-12-2018 o 02:02

  7. #17

    Domyślnie

    A może do tych wszystkich wyliczeń i ustawień proponowanych powyżej, dodać jednak jakieś prowizoryczne tło? Pierwszy co przyszło mi do głowy to kilka metrów czarnej agrowłókniny ze sklepu ogrodniczego, przypiętej kilkoma pineskami do sufitu. Jeżeli kupi się z rolki to jest gładka bez zagięć, jest też bardzo lekka więc mocowanie do sufitu nawet dwoma pineskami powinno wystarczyć na jeden seans fotograficzny. Koszt takiego "tła" to pewnie kilkanaście zł, a sytuacja znacznie łatwiejsza do opanowania.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 19-12-2018 o 10:33

  8. #18

    Domyślnie

    Z tym że kolega w pierwszym poście zaznaczył że nie chce rozkładać tła

  9. #19

    Domyślnie

    Pomyślałem, że to zastrzeżenie wzięło się z komplikacji i kosztów stosowania prawdziwego tła, ale jeżeli z jakichś powodów nic nie może zasłaniać ściany za modelem, to trudno trzeba będzie iść znacznie trudniejszą drogą.
    Inny sposób to pozbyć się tych resztek szczegółów w tle w czasie obróbki zdjęć, ale to już inna bajka.
    Generalnie oglądając zdjęcie wyjściowe autora wątku widzę, że obliczenia obliczeniami a uzyskana różnica w oświetleniu modela i tła jest niewielka i sama zmiana położenia lamp i parametrów ekspozycji może tego tła nie wygasić do czarnego.

  10. #20

    Domyślnie

    Witam,
    Dzięki za dyskusję, zdecydowałem się kupić czarną agrowłókninę na tło, kupiłem trochę więcej żeby z niej zrobić również plecy / zamknięcie na tył parasolki, jak tylko przyjdzie to robię testy i pochwalę się efektem.

    Tła chciałem uniknąć bo niestety mały metraż mieszkania, dużo gratów - brak stojaków na których mógłbym je rozstawić, ale kupiłem też klamerki - może uda się przypiąć do karnisza.
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jak zawiesić tło w warunkach domowych ?
    By Strus in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-03-2013, 20:33
  2. [ Portret ] Ewelina w domowych warunkach
    By fenixpol in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-02-2012, 11:19
  3. [ Portret ] Portrety w warunkach domowych
    By lordjoker in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 21-03-2011, 22:34
  4. [ Portret ] w warunkach domowych
    By eraser in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 01-12-2010, 09:39
  5. Wolanie E-6 w warunkach domowych
    By Prorok78 in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-04-2009, 08:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •