Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez StD Zobacz posta
    Pobrałem profil. Będę robił eksperymenty w weekend i podzielę się rezultatami testów. A przy okazji, ciekawy jestem, dlaczego na stronie Medikon można pobrać profile ICC dla wszystkich papierów Fomei i Sihl dla drukarki Epson SC-P800, zaś dla SC-P600 jest ich znacznie mniej? I drugie pytanie do eksperta. Czy można się spodziewać dobrych rezultatów po profilu ICC wykonanym korespondencyjnie dla konkretnego egzemplarza drukarki i wybranego papieru. Znalazłem kilka ofert, ale zupełnie nie wiem, czy warto zamówić, czy jest to niepewny interes?
    Odezwij się na prv to Ci zrobię profil, zobaczysz, czy będzie dobrze. Pamiętać trzeba, że profil robi się dla konkretnego egzemplarza drukarki, sterownika, jego ustawień, atramentów i papieru. Innymi słowy: uniwersalny profil to jak uczciwy polityk - nie istnieje. Zwłaszcza dla drukarek o jakimś tam przebiegu.

  2. #12

    Domyślnie

    Problem został rozwiązany. Profil papieru Sihl Smooth Matt Cotton Paper 320 pobrany ze strony producenta działa prawidłowo. Rzeczywiście rzecz wynikała z banalnego błędu w ustawieniach sterownika drukarki. Ulotka dołączona do pudełka papieru Sihl zawiera tabelkę, w której dla różnych drukarek podany jest rodzaj papieru, który należy ustawić w sterowniku. Zgodnie z tabelką ustawiłem Epson Velvet Fine Art Paper. Opis dołączony do ICC Sihla zaleca ustawienie Epson Archival Matte. Różnica w druku jest dramatyczna! Trzeba ustawiać zawsze zgodnie z profilem. Chciałbym podziękować Axikowi i firmie Medikon za zajęcie się sprawą i poświęcenie czasu dla klienta. Lubię matowe papiery Fomei i tym bardziej chętnie będę korzystał z usług Medikona. Zacytuję jeszcze fragmenty korespondencji z Axikiem, bo zawierają trochę cennych informacji, które mogą się przydać innym amatorom drukowania.
    Axik:
    Profile używanych przez Pana papierów, zarówno Sihl jak i Fomei, były tworzone na ustawieniu sterownika Epson Archival Matte Paper. Wynika to instrukcji, w których producenci sugerują ustawienie takiego właśnie typu medium w sterowniku drukarki. W załączonych zrzutach ustawień wygląda, że Pan ustawia Epson Velvet Fine Art Paper, co jest niezgodne z zaleceniami i moim zdaniem powoduje wspomniane przez Pana rezultaty w postaci za żółtej tonacji wydruków.
    StD:
    Bardzo dziękuję za analizę. Zastanawiałem się nad takim ustawieniem, ale postąpiłem inaczej z dwu powodów:
    (1) Ustawienie Epson Velvet Fine Art Paper zaleca Sihl w ulotce załączonej do pudełka papieru.
    (2) Epson Archival Matte jest papierem cieńszym i ładuje się go z automatycznego podajnika, zaś Epson Velvet Fine Art Paper ładuje się z przodu, z podajnika papieru artystycznego. Poza tym znacznie różnią się grubości tych papierów.
    Sądziłem, może jestem w błędzie, że podanie rodzaju papieru w sterowniku drukarki nie ma wpływu na kolory skoro zarządza nimi Photoshop! Ma zaś wpływ na ustawienie grubości i sposób ładowania strony do drukarki.
    Axik:
    Podajnik Fine Art ma zastosowanie gdy drukujemy na podłożach nie tyle grubych co sztywnych. Drukowanie z ładowaniem od frontu przesuwa zagięcie papieru podczas druku w tylnej części drukarki odrobinę dalej i sprawia, że sztywny papier ma płaską powierzchnię w miejscu gdzie przesuwa się głowica w trakcie druku. Tak więc dopóki papier jest gruby ale elastyczny, nie powinno być problemu z ładowaniem i drukowaniem z głównego podajnika.
    Ręczne ustawianie grubości papieru jest jak najbardziej wskazane, szczególnie, jeśli na wydrukach pojawiają się smugi po zbyt niskim przesuwie głowicy.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Problem został rozwiązany. Profil papieru Sihl Smooth Matt Cotton Paper 320 pobrany ze strony producenta działa prawidłowo. Rzeczywiście rzecz wynikała z banalnego błędu w ustawieniach sterownika drukarki. Ulotka dołączona do pudełka papieru Sihl zawiera tabelkę, w której dla różnych drukarek podany jest rodzaj papieru, który należy ustawić w sterowniku. Zgodnie z tabelką ustawiłem Epson Velvet Fine Art Paper. Opis dołączony do ICC Sihla zaleca ustawienie Epson Archival Matte. Różnica w druku jest dramatyczna! Trzeba ustawiać zawsze zgodnie z profilem. Chciałbym podziękować Axikowi i firmie Medikon za zajęcie się sprawą i poświęcenie czasu dla klienta. Lubię matowe papiery Fomei i tym bardziej chętnie będę korzystał z usług Medikona. Zacytuję jeszcze fragmenty korespondencji z Axikiem, bo zawierają trochę cennych informacji, które mogą się przydać innym amatorom drukowania.
    Axik:
    Profile używanych przez Pana papierów, zarówno Sihl jak i Fomei, były tworzone na ustawieniu sterownika Epson Archival Matte Paper. Wynika to instrukcji, w których producenci sugerują ustawienie takiego właśnie typu medium w sterowniku drukarki. W załączonych zrzutach ustawień wygląda, że Pan ustawia Epson Velvet Fine Art Paper, co jest niezgodne z zaleceniami i moim zdaniem powoduje wspomniane przez Pana rezultaty w postaci za żółtej tonacji wydruków.
    StD:
    Bardzo dziękuję za analizę. Zastanawiałem się nad takim ustawieniem, ale postąpiłem inaczej z dwu powodów:
    (1) Ustawienie Epson Velvet Fine Art Paper zaleca Sihl w ulotce załączonej do pudełka papieru.
    (2) Epson Archival Matte jest papierem cieńszym i ładuje się go z automatycznego podajnika, zaś Epson Velvet Fine Art Paper ładuje się z przodu, z podajnika papieru artystycznego. Poza tym znacznie różnią się grubości tych papierów.
    Sądziłem, może jestem w błędzie, że podanie rodzaju papieru w sterowniku drukarki nie ma wpływu na kolory skoro zarządza nimi Photoshop! Ma zaś wpływ na ustawienie grubości i sposób ładowania strony do drukarki.
    Axik:
    Podajnik Fine Art ma zastosowanie gdy drukujemy na podłożach nie tyle grubych co sztywnych. Drukowanie z ładowaniem od frontu przesuwa zagięcie papieru podczas druku w tylnej części drukarki odrobinę dalej i sprawia, że sztywny papier ma płaską powierzchnię w miejscu gdzie przesuwa się głowica w trakcie druku. Tak więc dopóki papier jest gruby ale elastyczny, nie powinno być problemu z ładowaniem i drukowaniem z głównego podajnika.
    Ręczne ustawianie grubości papieru jest jak najbardziej wskazane, szczególnie, jeśli na wydrukach pojawiają się smugi po zbyt niskim przesuwie głowicy.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez StD Zobacz posta
    Ręczne ustawianie grubości papieru jest jak najbardziej wskazane, szczególnie, jeśli na wydrukach pojawiają się smugi po zbyt niskim przesuwie głowicy.
    Tak dla ścisłości, ustawienie grubości papieru w sterowniku nie ma wpływu na wysokość zawieszenia głowicy nad papierem. Jeśli pojawiają się smugi związane z przesuwem głowicy po papierze, należy zmienić ustawienie Platten Gap ze "standard" na "wide". Starsze drukarki miały tutaj kilka poziomów, nowsze (SC-Px00) mają dwa. Opcja "wide" daje trochę gorszą jakość wydruku i nie można drukować w trybie bi-directional (hi speed), ale umożliwia czyste wydrukowanie na grubym/zagiętym papierze, zwłaszcza sztywne baryty czy fine arty z rolki, które bez podsysu papieru jaki mają większe plotery powiiny być drukowane na P600/P800 w "wide".

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mzj Zobacz posta
    Odezwij się na prv to Ci zrobię profil, zobaczysz, czy będzie dobrze. Pamiętać trzeba, że profil robi się dla konkretnego egzemplarza drukarki, sterownika, jego ustawień, atramentów i papieru. Innymi słowy: uniwersalny profil to jak uczciwy polityk - nie istnieje. Zwłaszcza dla drukarek o jakimś tam przebiegu.
    mzj zrobił dla mnie profil na bazie 8 TIFF A4 zawierających pola kontrolne, które wydrukowałem bez zarządzania kolorami. Pliki dostałem od mzj, a wydruki potem odesłałem. Wyszło świetnie. Zdjęcie wydrukowane przy użyciu tego profilu wygląda tak, jak oglądane na skalibrowanym monitorze. Porównałem wyniki z wydrukiem z profilem fabrycznym i choć ten Sihla nie jest zły, to nie umywa się do profilu mzj. Do prób użyłem zdjęcia portretowego. Porównywałem kolor skóry i kontrast w obrębie twarzy. Tylko profil mzj oddał dokładnie to, co zawierał obraz. Na kolory i kontrast na twarzy nasze oczy są bardzo uwrażliwione i nie dają się oszukać. Chciałbym to napisać na forum, żeby upewnić tych, którzy zastanawiają się, czy warto robić profile indywidualnie dla swoich drukarek, tuszy i papierów, że jest to właściwa droga. Oczywiście pod warunkiem, że profil zrobi im osoba, która się na tym zna.

  5. #15

    Domyślnie

    gratulacje, dla Was obu, że klient zadowolony i że autor profilu stanął na wysokości zadania !

    ja od dawna piszę i mówię, że od samej technologii drukarki ważniejsze są dopracowane profile (lub krzywe dla druku B&W), zrobione przez doświadczonego operatora. profile fabryczne są różne, czasami bardzo dobre (rzadko), jak np. amerykańskie wersje dla Hot/Cold Press'a, zazwyczaj przeciętne, a czasami beznadziejne. często punkt bieli papieru nie zostaje zapisany w profilu, profil ma dziury albo jest bardzo nieliniowy, ma przesunięcie błękitów w magentę itd

    jak byś chciał być bardzo aptekarski, to P600 i P800 można (i powinno się) najpierw przed zrobieniem profilu zlinearyzować przy pomocy Epson ColorBase2 (potrzebny spectrofotometr, może być Munki). teoretycznie z fabryki powinna wyjść dobra, ale moja np. nie była idealna. na zlinearyzowaną drukarkę robi się profil. ale to już zabawa dla detalistów. jeśli masz dobry, dokładny profil, to on już poprawnie skorygował ew. błędy liniowości drukarki w sobie, jeśli nie były duże.

    miłego drukowania na bawełnie Sihl'a !

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Warsztaty Masterclass - Fotofestiwal 2012 Łódź
    By kasikot in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-03-2012, 23:54
  2. wybór rodzaju papieru dla Epsona 2880
    By Jai pur in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-01-2012, 23:59
  3. Where the Hell is Matt?
    By kaczor-d3 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-05-2010, 19:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •