Close

Strona 1 z 697 1231151101501 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 6969
  1. #1

    Cool Wymiana chłodzenia CPU, podkręcanie procesora/pamięci RAM

    Cześć

    Mój zestaw:
    i7 6700K
    Asus Z170 Pro Gaming
    16GB RAM DDR 4 2133 MHz
    1070 Ti
    ssd + hdd
    zasilacz Seasonic 550W

    Obecnie procesor jest chłodzony przez maleństwo Spartana 3 Pro - strona producenta
    W chwili zakupu zestawu, nie mieli nic innego dostępnego, niby trzyba było długo czekać na inne chłodzenie a może po prostu nie chcieli montować nic większego... nie wiem. Wziąłem to maleństwo... Nie takie wcale słabe maleństwo jak się później okazało. Już wtedy wiedziałem, że kiedyś wymienię te chłodzenie... albo z nowym kompem albo po okresie około 2 lat... Właśnie przyszedł czas wymiany chłodzenia.

    Zamówiłem potwora Dark Rock 4 PRO - google

    Tyle tytułem wstępu, pewnie we wtorek odbiorę chłodzenie oraz nową pastę termo przewodzącą Thermal Grizzly Kryonaut.

    Chciałem się Was poradzić w kilku kwestiach dot. wymiany chłodzenia. Chce to zrobić sam, fakt że nigdy tego nie robiłem ale myślę że dam radę jest YouTube, ostatnio sam "grzebię" w swoim sprzęcie, podpinam dyski SSD NVMe czy SATA, całe okablowanie ułożyłem, wymieniłem w obudowie wentylatory niedawno, zamontowałem 1070 Ti a nawet podkręciłem (już dawno) swój procesor Wszystko działa stabilnie, pięknie także uważam że z wymianą chłodzenia procesora też sobie poradzę Tym bardziej, że z tego co oglądałem to be quiet! poprawił w sensie ułatwił montaż tego chłodzenia względem poprzednich modeli.

    Chciałbym od bardziej doświadczonych kolegów uzyskać kilka odpowiedzi, w sensie mam kilka pytań

    1 - Czy do zmiany chłodzenia, lepiej wyjąc całą płytę główną z komputera, odłączyć wszystkie kable zasilające, dyski itp. zamontować chłodzenie i ponownie złożyć cały komputer? Czy nie wyjmować płyty głównej, odłączyć kable zasilające i zmienić chłodzenie?
    Pytam bo nie chce żadnego zwarcia

    2 - Jakim środkiem najlepiej usunąć starą pastę z procesora? Czy tym samym środkiem wyczyścić podstawę chłodzenia, która stykać się będzie z procesorem? Z tego co wiem, trzeba te miejsca wyczyścić i odtłuścić, ale czym?


    Drugą kwestią jest podkręcanie procesora. Od jakiegoś roku, może dłużej, podkręciłem swój procesor, delikatnie bo mam słabe chłodzenie i nie przesadzam z napięciem a co za tym idzie z temperaturami w testach obciążeniowych. Moje OC to 4,5 GHz ... Komputer wstawał na 4,6 oraz 4,7 ale nie przechodził testów, po jakiś 40 min wywalał bluescreen. Pewnie gdybym podniósł napięcie to by procesor "poszedł" ale wtedy temperatury były by zbyt wysokie dla Spartana. I tu pochwalę Spartana, do 4,5 Ghz spokojnie daje radę. W testach obciążeniowych momentami łapał co prawda 85 na najcieplejszym rdzeniu... ale w eksporcie zdjęć/video czy Wiedźminie 3 temp nie przekraczały 65-70 stopni, także uważam że wynik bardzo dobry jak na 4,5 oraz małego Spartana.

    Jak zmienię chłodzenie, być może uda mi się bezpiecznie (czyt. bezpieczne temp) podkręcić procesor do 4,6 czy 4,7 GHz a jeśli nie to będę miał:
    - niższą temp procesora w stresie
    - duuużo lepszą kulturę pracy... Bo obecnie Spartan potrafi nieźle hałasować pod obciążeniem, co zaczyna przeszkadzać.

    Oczywiście, Spartan wylądował na OLX ktoś może chętny?

    Po zmianie chłodzenia, będę miał kilka pytań dot. podkręcania pamięci RAM... z CPU sobie poradzę
    @robin namawia mnie do podkręcania pamięci RAM ale ja się boję że coś zepsuje jakoś nie mam przekonania do kręcenia pamięci RAM.

    Dajcie znać odnośnie mojego 1 i 2 pytania.
    Ostatnio edytowane przez sokolnik ; 09-12-2018 o 22:39
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  2. #2

    Domyślnie

    czy do zmycia starej pasty na CPU nada się alkohol izopropylowy? Tak samo zmyć tym alhokolem podstawkę nowego chłodzenia?
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zmiana chłodzenia może wydawać się skomplikowana ale tak naprawdę jest bardzo prosta, do czyszczenia używam to samo co do czyszczenia sensora czy elektroniki czyli alkohol izopropylowy.

    Nie zaszalejesz z kręceniem na tej płycie, zapewne będą kłopoty ze stabilnością, do tego RAM pasuje wrzucić jakiś 3000MHz i dopiero go kręcić ciut.
    Żeby utrzymać stabilność na takiej płycie będziesz musiał sporo wyłączyć z opcji obniżania zasilania/taktowania jak sprzęt w spoczynku, a wtedy jak policzysz roczne zużycie to ci odechce się takich rzeczy

    Kolejna sprawa to chłodzenie, bardzo dobre ale pamiętaj żeby zrobić dobrą cyrkulacje w budzie żeby nie gotowała sie reszta, zasada wciągania powietrza do budy od przodu i wyciąg od tyłu zawsze się sprawdza, zasilacz jeśli jest osobno to nie będzie mieszał w budzie.

    Jeszcze jedna sprawa, to że masz dobre chłodzenie do cpu nie oznacza że masz na tyle dobrą sztukę że ciepło będzie odprowadzane przez felernego gluta, dlatego też do sensownego oc robi się skalpowanie cpu.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie na wszystko teraz jest kasa
    Myślę że z wentylacją nie jest najgorzej. Mam 3 wentylatory w obudowie, kable pochowane na tyle ile mogłem (3 dyski na SATA plus DVD...). Nie mam piwnicy na zasilacz.
    Na zmianę obudowy przyjdzie pewnie czas w następnej kolejności, pewnie za rok później szybsze pamięci... WIEM że mam wolne pamięci... ale przynajmniej stabilne
    Płyta też nie nadaje się do duużego podkręcania, wiem.

    Skalpowanie? Nie z tym procesorem, nie z tym zestawem Skalpować warto ale wtedy gdy mamy lepszą płytę główną, szybsze ramy, lepszy procesor itp. w mojej sytuacji skalpowanie tego CPU jest nieopłacalne (koszty/względem uzyskanej mocy liczonej w Hz).

    Jeśli stabilnie podkręcę CPU na 4,6, może 4,7 z zadowalającymi temperaturami będę mega zadowolony. Jeśli zyskam tylko niższe temp oraz ciszę to też będę zadowolony. Cel? Chce mieć dobrze chłodzony procesor oraz ciszę, każde 100Hz w górę będzie dodatkowym bajerem


    Wyjmować płytę główną? Odłączyć wszystkie kable zasilające? Dyski? Czy bez przesady z tym wyjmowaniem i kablami? Wystarczy odpiąć z gniazdka zasilającego, wyłączyć zasilacz i zmienić chłodzenie?
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Chyba nie musisz wyciągać nic, dojście od tyłu płyty powinno być, a resztę kręcisz od frontu.

    Odnośnie cyrkulacji to chodzi mi żeby wiatraki nie dmuchały jak popadnie tylko był wlot i wylot.

    Skalpuje się po to żeby zmienić pastę w środku ale to sam zobaczysz po zmianę chłodzenia i pierwszych kręceniach jaką masz sztukę cpu.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Jakie napięcie masz teraz na tym 4,5 GHz ?

  6. #6

    Domyślnie

    Ogólnie to trochę ryzykuje kupując to chłodzenie, bo nie wiem czy zamknę obudowę po zamontowaniu chłodzenia będzie bardzo ciasno... najwyżej przez boczną ściankę będzie wpadać więcej powietrza Jeśli się okaże że tak będzie, zakup nowej obudowy będzie trzeba przyspieszyć
    Sprawdzałem, niby się mieści, na styk... zobaczymy

    Mam obudowę Zalman Z11 Plus (nie kupujcie tego ) zdjęcia produktu


    Ten mini panel z jakiejś pleksi wystaje o jakiś 1,5-2 cm ale to może być za mało na tak duże chłodzenie

    Skalpowanie odpada tego procesora... Co mi da skalpowanie jak płyta główna średnio nadaje się do dużego stabilnego podkręcania a do tego RAM mam jaki mam Skalpowanie tego procesora da co najwyżej niższe temp a nie więcej Hz

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Różne źródła różnie podają, jedni piszą że brakuje 1mm a inni że zmieści się na styk
    W Dark Base 700 nie było by problemu zamontować te chłodzenie... jeszcze by był zapas prawie 2 cm...
    Ostatnio edytowane przez sokolnik ; 10-12-2018 o 00:15
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jakie napięcie i temperaturę masz teraz na tym 4,5 GHz ?

  8. #8

    Domyślnie

    Teraz mam napięcie 1.3000, jest stabilnie, Asus Realbench (15 min test) oraz OCCT (50 min test). Na 1.3100 też było stabilnie.

    na 4,6 oraz 1,3200 był bluescreen, ale widziałem filmiki na YT że da radę na tym procesorze i płycie tylko trzeba byłoby podnieść napięcie do 1.3250 co dla mojego chłodzenia byłoby za dużo myślę.

    Temp w stres średnio 50-70 stopni. Momentami na 1 czy 2 rdzeniach pokazywało 85 stopni (real temp oraz core temp) jako zarejestrowaną temp na rdzeniu. Oba te programy różnie pokazywały te maxymalne zarejestrowane temp. bo jeden pokazuje na rdzeniu powiedzmy 82 stopni max a drugi program na tym samym wrdzeniu 85 jako max zarejestrowana temp podczas pracy komputera. Srednie temp jak pisałem wcześniej, 60-70-80 stopni. Podobnie w eksporcie nef czy video albo w Wiedźminie 3 - 55-70 stopni.
    Wentylator na CPU mam usawiony na max od 70 stopni i jest głośno wtedy :/

    Nowa pasta Thermal Grizzly Kryonaut oraz nowe chłodzenie myślę że skutecznie zbije temp i to znacznie

    teraz jak mam odpaloną przeglądarke, 10 zakładek, to temp CPU to jakieś 30-34 stopnie.
    Ostatnio edytowane przez sokolnik ; 10-12-2018 o 00:44
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Z tego co ludzie opisują to 4,7GHz może być bardzo trudne do osiągnięcia bo napięcie 1.375 nawet, a wtedy temperatury w stresie 75-80 mogą być.
    Jeśli masz stabilne 4,5GHz to bardzo mnie dziwi że chcesz kombinować coś żeby uzyskać 100-200Mhz więcej.
    Jedyny plus tej wymiany może być że będzie ciszej.
    U mnie komp chodzi średnio 18 godzin na dobę, wiec jakieś sztywne ustawianie zegara i ogólnie kręcenie ostre byłoby dość kosztowne w użytkowaniu, więc doceniam wszelkie tryby oszczędzania jakie ma cpu, do tego cisza musi być przy ewentualnym stresie na maxa.

    Jak wreszcie się zdecyduję na upgrade to będę brał Ryzena na 100% i to coś z zegarem wysokim, do tego ram 3200 i tylko symboliczne kręcenie bez zmian w działaniu wszystkiego co obniża napięcie/taktowanie, intel nie ma sensu według mnie na tą chwilę bo za drogo.

  10. #10

    Domyślnie

    @sokolnik- montaz procesora (czyli i chlodzenia) w Komputroniku -39zl. I zrobia ci to w 20-30 min.
    Jak bys jednak sam robil. To obczaj na YT jak rozprowadzic paste. Bo tu sa rozne szkoly.
    Groszek, krzyzyk, rownolegle linie, rozsmarowac karta kredytowa przed docisnieciem...
    Nawet chyba ktos robil filmik jak nakladal paste na rozne sposoby i pozniej testowal procesor.

    Ogolnie na groszek jest najgorzej, bo pasta moze nie dojsc do rogow.
    To nie ten film co mialem na mysli, ale zeby zoobrazowac o czym mowie:
    https://youtu.be/FhTPnlfewNE

    Jeszcze jeden:
    https://youtu.be/6EKNfgIxtzY
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 10-12-2018 o 02:10
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

Strona 1 z 697 1231151101501 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Podkręcanie procesora
    By ShutterStill in forum Komputery
    Odpowiedzi: 153
    Ostatni post / autor: 20-01-2017, 11:09
  2. Wymiana procesora w laptopie z t6400 na t9300
    By TomaSzSz in forum Komputery
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 26-12-2012, 21:58
  3. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-07-2012, 15:52
  4. [ Krajobraz ] Podkręcanie mgły
    By wingeo in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 09-04-2009, 11:00
  5. Wymiana procesora w laptopie
    By fil_ftp in forum Komputery
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 18-06-2008, 14:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •