Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 6976

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Cool Wymiana chłodzenia CPU, podkręcanie procesora/pamięci RAM

    Cześć

    Mój zestaw:
    i7 6700K
    Asus Z170 Pro Gaming
    16GB RAM DDR 4 2133 MHz
    1070 Ti
    ssd + hdd
    zasilacz Seasonic 550W

    Obecnie procesor jest chłodzony przez maleństwo Spartana 3 Pro - strona producenta
    W chwili zakupu zestawu, nie mieli nic innego dostępnego, niby trzyba było długo czekać na inne chłodzenie a może po prostu nie chcieli montować nic większego... nie wiem. Wziąłem to maleństwo... Nie takie wcale słabe maleństwo jak się później okazało. Już wtedy wiedziałem, że kiedyś wymienię te chłodzenie... albo z nowym kompem albo po okresie około 2 lat... Właśnie przyszedł czas wymiany chłodzenia.

    Zamówiłem potwora Dark Rock 4 PRO - google

    Tyle tytułem wstępu, pewnie we wtorek odbiorę chłodzenie oraz nową pastę termo przewodzącą Thermal Grizzly Kryonaut.

    Chciałem się Was poradzić w kilku kwestiach dot. wymiany chłodzenia. Chce to zrobić sam, fakt że nigdy tego nie robiłem ale myślę że dam radę jest YouTube, ostatnio sam "grzebię" w swoim sprzęcie, podpinam dyski SSD NVMe czy SATA, całe okablowanie ułożyłem, wymieniłem w obudowie wentylatory niedawno, zamontowałem 1070 Ti a nawet podkręciłem (już dawno) swój procesor Wszystko działa stabilnie, pięknie także uważam że z wymianą chłodzenia procesora też sobie poradzę Tym bardziej, że z tego co oglądałem to be quiet! poprawił w sensie ułatwił montaż tego chłodzenia względem poprzednich modeli.

    Chciałbym od bardziej doświadczonych kolegów uzyskać kilka odpowiedzi, w sensie mam kilka pytań

    1 - Czy do zmiany chłodzenia, lepiej wyjąc całą płytę główną z komputera, odłączyć wszystkie kable zasilające, dyski itp. zamontować chłodzenie i ponownie złożyć cały komputer? Czy nie wyjmować płyty głównej, odłączyć kable zasilające i zmienić chłodzenie?
    Pytam bo nie chce żadnego zwarcia

    2 - Jakim środkiem najlepiej usunąć starą pastę z procesora? Czy tym samym środkiem wyczyścić podstawę chłodzenia, która stykać się będzie z procesorem? Z tego co wiem, trzeba te miejsca wyczyścić i odtłuścić, ale czym?


    Drugą kwestią jest podkręcanie procesora. Od jakiegoś roku, może dłużej, podkręciłem swój procesor, delikatnie bo mam słabe chłodzenie i nie przesadzam z napięciem a co za tym idzie z temperaturami w testach obciążeniowych. Moje OC to 4,5 GHz ... Komputer wstawał na 4,6 oraz 4,7 ale nie przechodził testów, po jakiś 40 min wywalał bluescreen. Pewnie gdybym podniósł napięcie to by procesor "poszedł" ale wtedy temperatury były by zbyt wysokie dla Spartana. I tu pochwalę Spartana, do 4,5 Ghz spokojnie daje radę. W testach obciążeniowych momentami łapał co prawda 85 na najcieplejszym rdzeniu... ale w eksporcie zdjęć/video czy Wiedźminie 3 temp nie przekraczały 65-70 stopni, także uważam że wynik bardzo dobry jak na 4,5 oraz małego Spartana.

    Jak zmienię chłodzenie, być może uda mi się bezpiecznie (czyt. bezpieczne temp) podkręcić procesor do 4,6 czy 4,7 GHz a jeśli nie to będę miał:
    - niższą temp procesora w stresie
    - duuużo lepszą kulturę pracy... Bo obecnie Spartan potrafi nieźle hałasować pod obciążeniem, co zaczyna przeszkadzać.

    Oczywiście, Spartan wylądował na OLX ktoś może chętny?

    Po zmianie chłodzenia, będę miał kilka pytań dot. podkręcania pamięci RAM... z CPU sobie poradzę
    @robin namawia mnie do podkręcania pamięci RAM ale ja się boję że coś zepsuje jakoś nie mam przekonania do kręcenia pamięci RAM.

    Dajcie znać odnośnie mojego 1 i 2 pytania.
    Ostatnio edytowane przez sokolnik ; 09-12-2018 o 22:39
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700 + YN685

Podobne wątki

  1. Podkręcanie procesora
    By ShutterStill in forum Komputery
    Odpowiedzi: 153
    Ostatni post / autor: 20-01-2017, 11:09
  2. Wymiana procesora w laptopie z t6400 na t9300
    By TomaSzSz in forum Komputery
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 26-12-2012, 21:58
  3. Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-07-2012, 15:52
  4. [ Krajobraz ] Podkręcanie mgły
    By wingeo in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 09-04-2009, 11:00
  5. Wymiana procesora w laptopie
    By fil_ftp in forum Komputery
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 18-06-2008, 14:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •