Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nikon D3100 Nikkor 18-55 - Ciemniejsza krawędź zdjęcia

    Od niedawna jestem posiadaczem w/w zestawu, sprzedawca deklarował, iż aparat ma przebieg około 8000 zdjęć. Zajmuję się amatorsko tworzeniem tekstur do różnych gier. Zauważyłem, że prawa lub lewa krawędź zdjęcia lubi być ciemniejsza. Na pojedynczym zdjęciu ciężko to zauważyć jednak kiedy zdjęcia łączymy, jesteśmy w stanie zauważyć, że krawędź jednego zdjęcia jest ciemniejsza niż środek drugiego, choć fotografia przedstawia ten sam obiekt. Widać to dokładnie na niebieskim kontenerze. Ciężko mi to lepiej zobrazować niż poprzez włączanie i wyłączanie warstwy. Do otwarcia pliku wymagany jest program gimp w wersji 2.10.6 lub nowszej. Idealnym przykładem jest wyłączenie warstwy DSC_1139.jpg i miganie warstwą DSC_1138. przy pozostawionej włączone warstwie DSC_1137. Elementy na zdjęciu są w pozycji niemal tej samej poza rzeczonym niebieskim kontenerem. Zdjęcia nie są najlepszej jakości, ale myślę, że w tej sytuacji nie muszą być. Za to dokładnie na nich widać opisywany wyżej problem.

    https://drive.google.com/open?id=1l5...jXkriLRuvksh1f

  2. #2

    Domyślnie

    Winetowanie:
    https://www.fotopolis.pl/testy/obiek...ktywu/strona/9

    Czy ma rzeczywiście 8000 zdjęć to możesz sobie sprawdzić na stronie.
    Winetowanie można korygować softwarowo.
    D750 + D7500 +D3300 + trochę słoiczków i światełek

  3. #3

    Domyślnie

    Możesz powiedzieć coś więcej o korygowaniu softwarowym? Zdjęcia z pierwszego posta wykonywałem przy ogniskowej 48mm więc wydaje mi się, że to już jest stosunkowo dużo. Pozostaje zwiększanie przysłony. Można z tym problem poradzić sobie w jeszcze jakiś sposób?

  4. #4

    Domyślnie

    Najprościej jest użyć dedykowanej funkcji programu. W nikonowskim Capture NX-D to jest kwestia przesunięcia jednego suwaka w sekcji "Camera and Lens Corrections". Moim zdaniem działa całkiem nieźle.
    https://nikonimglib.com/ncnxd/online...4_edit_06.html
    Gimp chyba też ma taką funkcję - a jeśli nie, to na pewno znajdziesz pluginy.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 07-12-2018 o 13:56

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za podesłanie programu, pracuje się z nim świetnie. Zastanawia mnie tylko skala usuwania winietowania. Czy jest jakiś próg, w którym winietowanie znika, a dalszy ruch suwakiem w prawo będzie niepotrzebnie rozjaśniał obraz?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kadziu Zobacz posta
    Zastanawia mnie tylko skala usuwania winietowania. Czy jest jakiś próg, w którym winietowanie znika, a dalszy ruch suwakiem w prawo będzie niepotrzebnie rozjaśniał obraz?
    Najlepiej jak sam sprawdzisz.
    Ale generalnie - tak. A czy potrzebnie - to zależy od Twojej wizji. Dlatego ta funkcja posiada suwak (umożliwiający ustawianie także wartości ujemnych) a nie tylko włącznik on/off.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc. O efekcie winietowania wiem tyle, że póki co ta wiedza mi wystarczy. Natomiast przy którejś z rzędu teksturze natknąłem się na problem z dobraniem odpowiedniego balansu bieli. Właściwie z doborem nie ma większego problemu, problem jest z przeniesieniem go na inne zdjęcia. Potrzebuję, żeby zdjęcia były zachowane w możliwie tej samej kolorystyce. Tzn. jeżeli mam trzy zdjęcia różnych kawałków niebieskiej blachy, to zależy mi na tym, aby na każdym zdjęciu blacha miała dokładnie ten sam kolor. Zazwyczaj nie mam z tym problemu, bo któryś z dostępnych wariantów balansu bieli będzie pasował. Natrafiłem na przypadek, w którym żaden wariant nie pasuje. Posiłkując się próbnikiem, znalazłem odpowiedni balans bieli, jednak mam problem, aby przenieść go na inne zdjęcia. Jest jakiś sposób, żeby to zrobić? Najlepiej, żeby odcień szarego (zaznaczone na czerwono) na wszystkich zdjęciach był ten sam. https://i.gyazo.com/de16c3a544138b99...c4bb413275.jpg

    Chciałbym też się dowiedzieć czy jest możliwość konfiguracji siatki. Domyślna siatka nie zawsze pokrywa się z krawędzią obiektu, do którego będziemy równać zdjęcie, co za tym idzie, czasami jest ciężko zdjęcie wyprostować.
    Ostatnio edytowane przez Kadziu ; 13-01-2019 o 01:42

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kadziu Zobacz posta
    Natomiast przy którejś z rzędu teksturze natknąłem się na problem z dobraniem odpowiedniego balansu bieli. Właściwie z doborem nie ma większego problemu, problem jest z przeniesieniem go na inne zdjęcia. Potrzebuję, żeby zdjęcia były zachowane w możliwie tej samej kolorystyce. Tzn. jeżeli mam trzy zdjęcia różnych kawałków niebieskiej blachy, to zależy mi na tym, aby na każdym zdjęciu blacha miała dokładnie ten sam kolor. Zazwyczaj nie mam z tym problemu, bo któryś z dostępnych wariantów balansu bieli będzie pasował. Natrafiłem na przypadek, w którym żaden wariant nie pasuje. Posiłkując się próbnikiem, znalazłem odpowiedni balans bieli, jednak mam problem, aby przenieść go na inne zdjęcia. Jest jakiś sposób, żeby to zrobić? Najlepiej, żeby odcień szarego (zaznaczone na czerwono) na wszystkich zdjęciach był ten sam. https://i.gyazo.com/de16c3a544138b99...c4bb413275.jpg
    Jeżeli zdjęcia były robione w takich samych warunkach, to możesz zapisać sobie własne ustawienia balansu bieli i stosować potem tak jak presety. Na końcu rozwijanej listy presetów WB jest opcja "register adjustments".
    A jeśli oświetlenie nie jest identyczne na zdjęciach (z reguły tak jest), to dodatkowo będzie potrzebne ręczne "dostrojenie" koloru suwakami.
    Sam musisz zdecydować, czy w damym przypadku lepsze będzie stosowanie własnego presetu WB, czy pipeta.
    Dodatkowo oświetlenie często jest niejednorodne i odcień fotografowanych powierzchni może różnić się w różnych obszarach... W takim przypadku może się przydadzą "color points"...

Podobne wątki

  1. Nikon D3100 w połowie czarne zdjęcia
    By adasko_21 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-05-2016, 21:32
  2. nikon d3100 + Nikkor AF-S 85mm f/1.4G +tamron 28-75 2.8 nikon
    By pinia666 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 08-01-2015, 12:37
  3. Nikon D3100 i zdjęcia samochodów
    By PiotrekW in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 21-09-2014, 11:36
  4. D80 - ciemniejsza połowa zdjęcia
    By sleepless in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-08-2014, 21:59
  5. Prawy dolna krawędź zdjęcia - body czy obiektyw
    By woit in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-04-2012, 00:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •