Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Szkla dla poczatkujacych

    Czesc wszystkim!
    Sytuacja wyglada nastepujaco.
    X lat temu kiedy bylam mega zajarana fotografia stalam sie dumna posiadaczka Nikona P90, bylo to przedluzenie mojej dloni. Ogarnialam nim absolutnie wszystko, po przestudiowaniu dziesiatek ksiazek i wiecznym praktykowaniu moje ujecia wygrywaly konkursy i przyprawialy mnie o posikiwanie sie z dumy. Jak kazdy wie, wspomniany aparat jest/byl hybryda, a co za tym idzie- brak mozliwosci zmiany szkiel (co bylo mi wtedy bardzo na reke). Potem nastapil foch na caly temat fotografii i wszystko co z tym zwiazane. I teraz pojawia sie probem.
    Jakies siedem lat pozniej, czyt. miesiac temu, postanowilam wrocic do tego co kiedys przynosilo mi tyle radosci. Poki co przyprawia mnie o ataki nerwowe i stany depresyjne.
    Kupilam uzywany Nikon D5100 ze zwyklym kitowym obiektywem w pakiecie (18-55). I nie jestem nim w stanie ogarnac absoutnie nic. Znaczy nic z tego co bym chciala. I teraz potrzebuje Waszej pomocy.
    Co chce robic:
    - macro
    - rozne wydarzenia, czyli ludzie w ruchu, na dobrym zoomie (nie az takim zeby mi ksiezyc ogarnialo, ale dobrym). Zebym byla w stanie sposrod tlumu upolowac jedna osobe i na niej skupic uwage, czyli niska wartosc przyslony w przyblizeniu (wiecie o co mi chodzi, prawda? Ostry Kowalski a reszta rozmyta)
    - krajobrazy, fotografia architektoniczna

    Znam sie na szklach jak na polityce zagranicznej Wybrzeza Kosci Sloniowej, czyli wcale.
    Dlatego prosze Was, a wrecz blagam o pomoc.

    Co musze kupic, w co sie zaopatrzyc, zeby moc robic to co wymienilam powyzej (wiem wiem, na jednym szkle sie nie skonczy).
    Ptaszki mi tez docwierkaly, ze zamiast kupowac obiektyw macro, mozna po prostu kupic jakas nakladke/pierscien na obiektyw i wychodzi to duuzo taniej, a tez dziala. Ale nie wiem jaka nakladka bylaby najlepsza ani czy na tym kitowym obiektywie nie doprowadzi mnie do szpitala psychiatrycznego pod najwyzszym nadzorem.

    Czy moze po prostu powinnam sprzedac tego bekarta a wrocic do hybrydy. Albo w ogole zmienic aparat... nie wiem.

    dodane:
    wlasnie znalazlam taki zestaw malego chemika. Co sadzicie?

    https://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-D53....c100506.m3226
    Ostatnio edytowane przez badlukonisikus ; 03-12-2018 o 14:34

  2. #2

    Domyślnie

    Prawie wszystko, można robić posiadanym kitem, jeśli nie wiesz czego potrzebujesz, to znaczy, że na obecną chwilę niczego.
    Naprawdę ten obiekty mimo różnych opinii, że kit to do kitu nadaję się do fotografii, jako dowód przejrzy zdjęcia, np z poniższego linka:
    https://www.flickr.com/groups/993931@N25/pool/

    Może się okazać, że wydać x k zł na różne obiektywy, i dalej będziesz w tym samym miejscu, tylko z lepszym sprzętem, rób zdjęcia, a z czasem sama będziesz wiedziała, czego potrzebujesz, jak np. do portretu to czy ma to być 35, 50 czy może 85mm, jak liczysz, że ktoś wybierze za Ciebie to może się okazać, że ile porad tyle ogniskowych, a i zapewne ktoś dorzuci jeszcze 105mm
    Ostatnio edytowane przez Mane ; 03-12-2018 o 15:44

  3. #3

    Domyślnie

    Co chce robic:
    - macro
    - rozne wydarzenia, czyli ludzie w ruchu, na dobrym zoomie (nie az takim zeby mi ksiezyc ogarnialo, ale dobrym). Zebym byla w stanie sposrod tlumu upolowac jedna osobe i na niej skupic uwage, czyli niska wartosc przyslony w przyblizeniu (wiecie o co mi chodzi, prawda? Ostry Kowalski a reszta rozmyta)
    - krajobrazy, fotografia architektoniczna
    Makro, konkretnie co, jakiej wielkości obiekty? Pewnie czytałaś o konwerterze makro Raynox DCR-250, do pewnych rzeczy będzie ok, do innych nie specjalnie. Pierścienie pośrednie to trochę trudniej ogarnąć i niezbyt wygodne. Zależy do czego.
    Teleobiektyw z niską wartością przysłony, to... hmm, dośc kosztowna sprawa, delikatnie mówiąc. Zacznij może od jakiegoś 70-300 czy 55-300, czasem warto zejść na ziemię
    Do krajobrazów kit jest ok, warto spróbować sklejania panoram, co jest banalne a daje prawdziwą szerokość, tam, gdzie jest potrzebna.
    Architekturę najwygodniej jest robić jakimś obiektywem ok. 8-12 mm (na DX).

    I teraz dochodzimy do sedna. Jest bardzo dobry zestaw obiektywów Nikona, którym ogarniesz większość tematów, czyli AF-P. Od 10 do 300 mm, mimo, że ciemne, to jednak bardzo użyteczne. Łącznie u nas kosztują teraz cachbackami niewiele ponad 2k, a często są w zestawach jako kity. Tyle, że d5100 ich nie obsługuje. Warto zastanowić się nad nowszą puszką, niż kupować jakieś stare szkiełka, w ogólnym rozrachunku dużo taniej nie będzie. Choć też się da.

  4. #4

    Domyślnie

    P90
    Ogniskowa obiektywu 4.6 – 110.4 mm
    (ekwiwalent: 26–624mm dla filmu 35 mm)
    Światłosiła f/2.8-5.0

    Więc krótki koniec załatwia Ci "kit" 18-55.
    Długi koniec to masz np. Tamrona 70-300 VC USD dużo ludzi go poleca
    Albo wymiana puszki na coś co obsługuje AF-P.
    Bdw. Kit ma macro

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez badlukonisikus Zobacz posta
    dodane:
    wlasnie znalazlam taki zestaw malego chemika. Co sadzicie?

    https://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-D53....c100506.m3226
    Czym prędzej zapomnij o takich okazjach. Kupa niepotrzebnego szmelcu.

    Sam aparat OK, można do niego podłączyć tanie i dobre szkła AF-P. Ale jak chcesz coś jasnego, to kwoty będą w tysiącach.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Podobne wątki

  1. Szkla do D40
    By PiotrB. in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-10-2010, 13:44
  2. D90 czy 50D ? +szkla
    By Shonato in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 19-10-2009, 17:33
  3. Dla początkujących
    By sivy in forum Wyzwania
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 29-08-2007, 09:28
  4. D80 a szkla
    By gorcio in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 04-12-2006, 22:24
  5. coś dla początkujących
    By Madzia in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-11-2004, 15:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •