Close

Zobacz wyniki ankiety: Czy używasz filtrów UV na obiektywy?

Głosujących
33. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak, na wszystkie

    13 39,39%
  • Tak ale nie na wszystkie

    9 27,27%
  • Nie

    11 33,33%
Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29
  1. #11

    Domyślnie

    Faktycznie tani filtr to szyba okienna przed obiektywem.

    Filtry powinny mieć transmisję 99.8% przepuszczalność światła aby nie wpływały negatywnie na obrazek. W tańszych po prostu nie podaje się tego parametru a zamiast tego ile UV redukuje.
    No a co to krem do opalania że ma redukować światło ?
    Mnie kiedyś uświadomił kolega fotograf (z wieloletnim doświadczeniem), że na tanie filltry szkoda kasy. A gdy obiektyw jest drogi to musi być super filtr aby było zabezpieczenie i bez utraty jakości.

    Ja jednak stosuję filtry wyłącznie B+W xs-pro nano digital. Do tańszych nie podchodzę. Szkoda mi przednich soczewek bo nie zakładam często dekli na obiektyw po porstu gdy noszę. Po przyjściu do domu zawsze mam pobrudzony filtr, który przecieram. Wolę tak.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    filtr to dodatkowe szkło w układzie optycznym, które w pewnych warunkach może namieszać w obrazku
    dobrze, a robiles sobie kiedys jakies porownanie jak wygladaja twoje zdjecia z i bez filtra? tak zeby wiedziec ile dokladnie moze zepsuc UV i w jakich warunkach?

    mam na mysli jakis test praktyczny, nie powtarzanie wiedzy internetowej

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Ja jednak stosuję filtry wyłącznie B+W xs-pro nano digital. Do tańszych nie podchodzę. Szkoda mi przednich soczewek bo nie zakładam często dekli na obiektyw po porstu gdy noszę. Po przyjściu do domu zawsze mam pobrudzony filtr, który przecieram. Wolę tak.
    a jestes pewny, ze to czego uzywasz to naprawde oryginalne B+W?

    bo mi sie zdarzyl filtr na ktorym bardzo ladnie pisalo B+W MRC. powyzej 200mm robil takie mydlo, jak jakas 10-letnia Hama...

    B+W to akurat jedne z najczesciej podrabianych filtrow (i Hoya), wbrew pozorom nie tak trudno naciac sie na optyczna mizerie za grube pieniadze

  3. #13

    Domyślnie

    Niby kupowałem w cyfrowe.pl wszystko

    - - - - kolejny post - - - - - -

    A to mnie zaskoczyłeś.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  4. #14
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nie widzę sensu w wydawaniu kasy na filtry uv jako zabezpieczenie soczewki w obiektywie, nie na marne ktoś ma super fabryki do robienia soczewek żeby potem zakładać jakieś szkiełka i psuć tor optyczny czy jak tam to inaczej nazwiemy.
    Tulipan lub okrągła osłona robi swoje, a rozbicie filtra może bardziej narozrabiać niż takie samo uderzenie w soczewkę.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    dobrze, a robiles sobie kiedys jakies porownanie jak wygladaja twoje zdjecia z i bez filtra? tak zeby wiedziec ile dokladnie moze zepsuc UV i w jakich warunkach?
    ja robiłem, może nie nazwałbym tego testem, ale zrobiłem serię zdjęć w górach ze zdjętym filtrem UV, tzn. część wycieczki byłą z filtrem, druga część bez. Nie zauważyłem żadnej różnicy, a filtr mam z b.tanich. Filtra używam tylko jako ochronę przed przypadkowym dotknięciem, zabrudzeniem.

  6. #16

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że cała dyskusja sprowadza się nie do tego czy jest różnica czy nie, ale czy ktoś ją zauważa czy nie zauważa

  7. #17
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NickOnMe Zobacz posta
    Filtra używam tylko jako ochronę przed przypadkowym dotknięciem, zabrudzeniem.
    ooo... i jeszcze mi sie przypomniało że tak samo dawno temu myślałem ale okazało się że filtr uv gorzej się czyści z przypadkowego palucha niż soczewkę, dodatkowo filtr łatwiej upaćkać niż soczewkę, która często jest głębiej w obiektywie, a tym bardziej jak jest tulipan oryginalny, kombinacje filtr uv i nakręcany tulipan to jak oklejanie fona albo trzymanie pilota w woreczku

  8. #18

    Domyślnie

    Taki dylemat, jak to czy herbatę lepiej mieszać w prawo, czy w lewo... Wyznawcy UV i prorektorów je kupują i nakręcają, dzięki temu czują się bezpieczniej. Ja na przykład nie mam takiej potrzeby i wcale się nie czuję bardziej zagrożony czy gorszy... Ot każdy po swojemu

  9. #19

    Domyślnie

    Jak się ma za modela takiego małego człowieczka, który ciekawy świata, wyciąga łapki, żeby sprawdzić wszystko samemu co jest w zasięgu (w szczególności smartfony, aparaty), i jak te łapki chwilę wcześniej trzymały jakieś ciastko, ugotowana marchewkę, lub coś innego smolistego, to wolę jednak mieć taką osłonę

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Wydaje mi się, że cała dyskusja sprowadza się nie do tego czy jest różnica czy nie, ale czy ktoś ją zauważa czy nie zauważa
    no, mnie osobiscie zdarza sie focic w deszczu. a w tym kraju wektor padania nie jest zawsze pionowy (zdarza sie i prawie poziomy ).

    i filtr jest latwiej odkrecic i wyczyscic niz soczewke. i to nie jest zauwazania lub niezauwazania roznica "mania filtra"

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    A to mnie zaskoczyłeś.
    pociesze cie... jesli to nie jest na teleobiektyw i nie focisz pod swiatlo, to jeden pikus co to tak naprawde jest

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Logo firmy na zdjęciach ślubnych - stosujecie?
    By spiritus in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 06-04-2020, 23:57
  2. PS 3 i filtry
    By Tomas24 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2009, 20:04
  3. Czy stosujecie Dyfuzory
    By quantum678 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27-09-2009, 14:07
  4. jakie sposoby stosujecie na poprawienie nieba w PS
    By Shooter in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 29-11-2007, 12:12
  5. Filtry do PS
    By lord_illusion in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-01-2006, 16:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •