Close

Strona 1 z 17 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 162
  1. #1

    Domyślnie Modernizacja kompa, co dorzucić ?

    Pytanie do posiadaczy "dużych" matryc. Sprzęt do obróbki. Przesiadłem się z 24mpx na 46mpx. Rozmiar rawow zrobił się 2x większy, i obrabianie zaczyna troszeczkę zamulać. Oczywiście muszę zmienić wszystkie dyski + zapasy. Ale to możemy pominąć, bo wiem że musi być sporo GB generalnie, jak ktoś posiada matryce z taką ilością MP to prosiłbym o informacje, co zmieniliście w PC żeby zaczęło wszystko ładnie chodzić, jaki procek, ile minimum ramu? Itp. Komp do obrabiania dużej ilości RAW'ów w Ligtroomie, i retuszu przy zdjęciach portretowych w PS'ie.

    Obecnie i5 4590 3.3GHz (śmiga na 3.6)
    2x 4GB ram Kingstone CL9 1600
    SSD 250GB

    W planach mam dorzucić SSD 1TB
    Tylko nie wiem czy sprzedawać te 2x4GB i kupić 4x8, czy dorzucić do tych 4GB dwie 8GB i będzie łącznie 24GB. Tutaj siada kolejne pytanie, czy inwestować w szybsze ramy, czy zostawić te 1600 ?

    No i w przyszłości procesor, ale myślę że ta i5 na razie sobie radzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Wymiana procka na i7 4790K to ponad 50% większa wydajność, a nie musisz wymieniać płyty. Ram 24gb styknie bez pracy na wielu warstwach, mi styka 16GB, robię rawy 36mpix. Dokup narazie 2x8. Jak braknie sprzedasz czwórki i dokupisz kolejne 2x8.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 25-11-2018 o 22:18
    ;]

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Raczej nie odczujesz wielkiej poprawy tym bardziej adekwatnej do tego ile wydasz, nie warto zmieniać na tego i7 4xxx.

    1. Zegar procesora, jak najwyższy, może być i5/i7 najnowszy czyli 9xxx w wersji K.
    2. Pamięć 16GB to spory zapas nawet do Ps ale warto brać szybką min 3000MHz.
    3. SSD ma PCIe coś w stylu Samsung 970 Evo na złączu M.2
    4. Karta graficzna z największą ilością jednostek obliczeniowych i z szeroką magistralą, minimum zwykła nvidia 1060 3GB lub ciut lepsza może być AMD RX570 4GB.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 25-11-2018 o 22:07

  4. #4

    Domyślnie

    Sprzedając używkę i5 i kupując używkę i7 4790K ile dołoży? Parę stówek, a dostanie ok 50% wydajności więcej. Czy to się opłaca? Jasne, biorąc pod uwagę że przesiadka na i7 8-9 gen to gruba kasa (wymiana płyta procek ram) a dostanie procka 2x wydajniejszego, jak ma kase niech wymienia na nowe gen, jak nie ma to wymiana na 4790k ma jak najbardziej sens, różnicę oczywiście że odczuje.

    Bardziej odczuje wymianę procka niż ssd sata na nvme. GTX1060 do zdjęć? Wystarczy dużo słabsza obsługiwana przez jego wersję PS żeby rysowanie było płynne, Lr/Ps to głównie procek i ram. Nawet przy zdjęciach 46mpix. Szczególnie przy takich.
    ;]

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    eche... 50% więcej wydajności w Ps/Lr po wymianie procesora jaki podajesz
    Tej wymiany nawet nie odczuje, może w jakimś syntetycznym teście będzie wzrost.
    Co do SSD to nie sugeruj się tylko NVMe, ma to być szybki dysk na PCIe.

  6. #6

    Domyślnie

    Kartę graficzną z tego co pamiętam mam Gigabyte Radeon R9 280 3GB
    później jeszcze sprawdzę

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    eche... 50% więcej wydajności w Ps/Lr po wymianie procesora jaki podajesz
    Tej wymiany nawet nie odczuje, może w jakimś syntetycznym teście będzie wzrost.
    Przeczysz sam sobie, bo idąc tym tokiem rozumowania po co mu to:

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Raczej nie odczujesz wielkiej poprawy tym bardziej adekwatnej do tego ile wydasz, nie warto zmieniać na tego i7 4xxx.

    1. Zegar procesora, jak najwyższy, może być i5/i7 najnowszy czyli 9xxx w wersji K.
    Tyle kasy na wymianę procek płyta ram tylko po to żeby odczuł różnicę w syntetycznym teście? Bo widzisz, i7 9700K jest o tyle % szybszy od i7 4790K co i7 4790K jest szybszy od i5 4590....

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Co do SSD to nie sugeruj się tylko NVMe, ma to być szybki dysk na PCIe.
    Wiem po co się kupuje ssd nvme. Sugerowałem się tym że przy obróbce pojedynczych ślubniaków 46mpix w Lr ssd sata 500MB/s nie będzie wąskim gardłem. A ty czym się sugerujesz proponując do tego celu nvme? Jakieś potwierdzenie tezy że odczuje różnicę w Lr/PS między SSD sata a SSD nvme obrabiając ślubniaki? To istotne, bo to nie będą PSD po kilka GB każdy... Więc pomyśl, poszukaj potwierdzenia i zapodaj link.


    PS. Jeszcze jedno..

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Tej wymiany nawet nie odczuje, może w jakimś syntetycznym teście będzie wzrost.
    Odczuje, dlatego że obecnie na i5 4gen Lr mu muli. Gdyby nie mulił mógłby kupić najdroższy i7 na planecie i różnicy by nie odczuł.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 25-11-2018 o 23:12
    ;]

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    2. Pamięć 16GB to spory zapas nawet do Ps ale warto brać szybką min 3000MHz.
    Nawet przy niewielkiej obróbce masowej (powyżej 20-30 zdjęć) jest to zdecydowanie za mało. A jak człowiek pracuje na pojedynczych plikach to i 8GB styknie.
    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Bardziej odczuje wymianę procka niż ssd sata na nvme. GTX1060 do zdjęć? Wystarczy dużo słabsza obsługiwana przez jego wersję PS żeby rysowanie było płynne, Lr/Ps to głównie procek i ram. Nawet przy zdjęciach 46mpix. Szczególnie przy takich.
    Otóż to. Ciężko się z tym nie zgodzić.

  9. #9

    Domyślnie

    i7 4790K rozumiem że jak nie będę podkręcał procka, to spokojnie mogę szukać bez K tego modelu?

    Słuchajcie, a co myślicie o kupowaniu używanego procka, ramu ?

  10. #10

    Domyślnie

    Myślę że warto zaczekać aż fundusze pozwolą na modernizację kompa do obecnych w czasie modernizacji standardów. Wszelkie polsrodki i tak odbija się czkawką oraz kolejnymi inwestycjami.

Strona 1 z 17 12311 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. modernizacja kompa który procesor?
    By Bartek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-10-2017, 10:33
  2. modernizacja kompa do obrobki
    By pierwszak85 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-10-2012, 16:23
  3. Modernizacja komputera
    By Jacek S. in forum Komputery
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 29-09-2012, 19:35
  4. Modernizacja kompa
    By Slon in forum Komputery
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 08-04-2011, 13:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •