Hej,
Po 12 latach używania Sony DSC-H2 umyśliłem sobie, że trzeba kupić coś lepszego, że musi to być lustro i musi to być Nikon (bo tak!, to nie podlega dyskusji ani żadnemu uzasadnianiu). Od dawien dawna marząc, jeszcze w czasach Zorki 4 i klisz ORWO, na której uczyłem się robić zdjęcia, zawsze miał to być Nikon. Nie wiem czemu, po prostu Nikon i już. Ale jak zacząłem czytać o modelach to już całkiem zgłupiałem i nie mam pojęcia który wybrać, a do tego nowy czy używany.
Za nowym, lub niewiele używanym przemawia fakt, że jedyny bajer na którym na prawdę mi zależy to ruchomy ekran. Może to dziwnie zabrzmi zważywszy na bajer na którym mi zależy, ale nie lubię robić fotek z ekranu, zawsze wolę przez wizjer, ale są sytuacje w których taki ekran to po prostu skarb - o tym będzie niżej.
Wracając do modeli. Najpierw myślałem o nowym 5200, potem 5300, teraz nie wiem czy nie 5600, a czytając fora - to i inne - zataczam koło i zaczynam myśleć o używanym 5000 lub 5100 z przebiegiem 10-15 tys (bo najtańszy, znacząco tańszy od nowych 53-56), po czym trafiam na wpisy, które wywracają do góry nogami poprzednie chęci i każą szukać używki 7100 (wiem, ekran nieruchomy, ale w momencie czytania o 7100 jestem w stanie to przeboleć). Potem trafiam już na modele z krótszymi oznaczeniami i zaczynam się całkiem gubić. choć one najczęściej są już poza moim zasięgiem finansowym.

Co fotografuję? Najczęściej dwa tematy: ciężarówki i jedzenie. Jestem kierowcą ciężarówki i pstrykam fotki fajnych wozów napotkanych w trasie, 99% stojących na parkingu, nieraz zdarzy się po ciemku z długimi czasami (za statyw robi puszka po kawie z podłożonym pod nią długopisem żeby przechylić aparat w górę, a żeby zobaczyć coś na ekranie muszę klękać na nieraz mokrym i zawsze śmierdzącym szczochem parkingu, stąd marzenie o ruchomym ekranie, ale to nie jest najważniejsze). Drugi temat to jedzenie, bo prowadzę też bloga dla kierowców ciężarówek, którzy lubią gotować, ale nie wiedzą co i dla ich żon, matek i kochanek z daniami do słoików, więc zdjęcia w kuchni u mnie w domu i w kabinie ciężarówki, często przy sztucznym oświetleniu.
No i oczywiście czasem widoczki w trasie, bo bywają nieziemskie.

Jesteście w stanie mi powiedzieć który model wybrać i czemu taki, a nie inny? Biedakiem nie jestem, ale nie będę czarować, fotografowanie to tylko hobby i jeśli mogę wydać mniej kasy na dobry i używany sprzęt, to tak zrobię.

A przy okazji jakie szkła polecacie do moich tematów?