Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Zrobienie zdjęcia osobie - ochrona wizerunku

    Cześć wszystkim

    Mój kolega ma trochę problem. Otóż pojechał na zawody sportowe ze znajomymi co brali udział. Wziął aparat aby im zrobić kilka zdjęć. Opiekun grupki sportowców poprosił aby porobić też zdjęcia kilku innym osobom. Zrobił i przesłał wszystkie zdjęcia tym znajomym. Nigdzie tego w sieci nie publikował. Opublikował za to ktoś inny.
    Jeden ze sportowców teraz robi wyrzuty koledze, że zrobił jej zdjęcie bez jej zgody.

    Coś mu może grozić czy nie?
    Jak to jest z tym rodo teraz?
    Ostatnio edytowane przez spiritus ; 23-11-2018 o 14:12
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  2. #2

    Domyślnie

    Zdjęcie może zrobić. Chyba nago nie występowała na tych zawodach.

  3. #3

    Domyślnie

    Nic mu nie grozi.

    Primo, ludzie na zdjęciach byli uczestnikami publicznej imprezy - zgody na rozpowszechnianie wizerunku być nie musi. art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

    Secundo, to nie on rozpowszechniał. Wysłanie do prywatnych osób, ściśle określonej grupy znajomych nie jest rozpowszechnianiem, które definiowane jest jako udostępnianie publiczne.
    Psioniczni.pl Don't panic! Stay psionic!

  4. #4

    Domyślnie

    Co do primo, to zależy. Jak bym sam na zdjęciu to nie ma znaczenia że był na imprezie
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  5. #5

    Domyślnie

    Chyba na większości imprez sportowych start w zawodach jest równoznaczny z akceptacją zgody na korzystanie ze swojego wizerunku, zdjęć, filmów itp...

  6. #6

    Domyślnie

    W każdym miejscu publicznym możesz ludziom robić zdjęcia na użytek edytorski (w tym odpłatny) o ile nie narażasz czyjegoś dobrego imienia (np. jak dłubał w nosie, a tym mu ciach portret i do gazety). Nie możesz natomiast czerpać korzyści z tytułu użytku komercyjnego (np. sprzedaż do reklam).
    Kolega brał udział w zawodach, zatem zawodnicy i kibice byli w miejscu publicznym- znajomy mógłby nawet sprzedać zdjęcia gazecie i nic mu nie grozi (o ile nie trzeba było mieć specjalnych uprawnień do wykonywania zdjęć- wtedy wyłącznie może wykorzystywać je niekomercyjnie).
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  7. #7
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Biorę udział w turniejach tańców towarzyskich jako fotograf czyli rozumiem że również mogę umieszczać zdjęcia osób biorących udział w zawodach np na swoje stronie www ?

  8. #8

    Domyślnie

    Czy jakbym np. wystartował w jakimś biegu to ktoś mógłby mi zrobić "portret" i gdzieś go opublikować?
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez manfred Zobacz posta
    Biorę udział w turniejach tańców towarzyskich jako fotograf czyli rozumiem że również mogę umieszczać zdjęcia osób biorących udział w zawodach np na swoje stronie www ?
    To zależy- strona www pełni role reprezentatywną, czyli de-facto komercyjną. Tutaj dla własnego spokoju zadbałbym o model release, lub zezwolenie organizatora imprezy sportowej na komercyjne wykożystanie zdjęć.


    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Czy jakbym np. wystartował w jakimś biegu to ktoś mógłby mi zrobić "portret" i gdzieś go opublikować?
    Tak- przebywasz w przestrzeni publicznej, ponad to uczestniczysz w imprezie sportowej- mógłbym Ci zrobić portret i do gazety sprzedać bez żadnych konsekwencji. Mój awatarek na forum to portret streetowy jaki wykonałem na rynku w Krakowie obcemu facetowi.


    Generalnie lubię fotografię streetową, czasem lubię robić ludziom portrety 50tką. Po prostu podchodzę dość blisko i robię zdjęcie- czasem ludzie pozytywnie to odbierają, czasem olewają, a bardzo sporadycznie proszą o usunięcie zdjęcia. Grunt to być wyluzowanym i zachowywać się normalnie.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  10. #10

    Domyślnie

    Myślę, że takie zdjęcie nawet nie można nazwać portretem tylko , zdjęciem z zawodów pokazujące zawodnika
    Jak pójdziesz np. na mecz piłkarski z ktorego jest transmisja TV i kamerzysta puści na całą Polskę i dalej, Twoją reakcję na niestrzelony karny, to myślisz, że ktoś przyjdzie do Ciebie po zgodę na publikację?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Fotografia uliczna - zgoda na zrobienie zdjęcia
    By spiritus in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 20-05-2016, 10:13
  2. Publikacja zdjęcia bez zgody autora
    By pes in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 39
    Ostatni post / autor: 28-02-2013, 19:56
  3. szukam autora zdjęcia z forum
    By Paradiso Perduto in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 21-04-2012, 17:49
  4. Prośba o zrobienie zdjęcia
    By Zoidberg in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 05-08-2010, 22:34
  5. Publikacja zdjęcia bez zgody autora
    By Witek "Wisz" in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 31-03-2010, 17:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •