Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 12 z 12
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jamnik Zobacz posta
    @galowy

    I co tak się wściekłeś?
    Irytuje Cię to, że ośmielam się chwalić inną lampę niż Ty?
    Ja ją chwalę za jedno: stabilność temperatury barwowej. Dla typowej, niekoniecznie śpiesznej, pracy studyjnej najważniejszy jest - jak sądzę - ten właśnie parametr. I solidność, za którą idzie poczucie zaufania do sprzętu. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to jest bardzo istotne. Równie ważna jest powtarzalność mocy błysku, dzięki czemu nie mam potrzeby nieustannej kontroli na LCD poprawności ekspozycji zarejestrowanego obrazu. Inne fikołki w zasadzie mnie nie interesują.
    Równie dobrze mógłbyś się więc dziwić, że pracuję w trybie manualnym - i lampy, i aparatu. Każdy pracuje tak, jak mu najwygodniej, prawda? Stąd - jeśli pozwolisz - taka, a nie inna była moja porada udzielona w jak najlepszej wierze.
    Niekoniecznie więc musisz tak się "unosić". Nie warto...
    W jaki sposób kontrolujesz stałość temperatury barwowej?

    Pozdro
    Wiesiek

  2. #12

    Domyślnie

    Jak to - w jaki sposób?
    A nie widać gołym okiem, że jedno zdjęcie jest ok, a drugie wpada w odcienie z lekka niepożądane?
    Oczywiście, że można to naprawić w obróbce, ale przy używaniu dwóch albo trzech lamp, gdy jedna kaprysi, zaczyna być to męczące. I powiem dalej: w większości przypadków jest to niezauważalne, ale przy fotografii produktowej (a o takiej mówiła koleżanka w swoim początkowym zapytaniu), gdy poprawna reprodukcja barw często jest priorytetem, niezwykle ważne wydaje się używanie sprzętu przewidywalnego. Stąd moja przestroga i propozycja wyboru określonej lampy. Wcześniej używałem właśnie takiego kapryśnego świecidełka (chińszczyzna sprzed kilkunastu lat, która przy najmniejszej sile błysku powiewała magentą, że hej!) i dopiero zakup lampy Fomex zakończył problemy. Problemy dostrzegalne okiem nieuzbrojonym. Tylko tyle i aż tyle...
    Dodam tylko, że podobne zjawisko zauważyłem podczas używania jednej z kilku moich lampeczek strobbingowych marki YN (skądinąd bardzo fajnych). Gdzieś tak przy 1/16 mocy zaczyna się wygłupiać i dawać zabarw. Bardzo się zdziwiłem, gdy moja kotka nagle zyskała nowy, różowawy odcień futerka. Wyszło to zupełnie przypadkowo. Sprawdziłem zachowanie przy 1/8, 1/4 - problemu nie było. Od 1/16 w dół - problem jest widoczny. I o takim czymś właśnie mówię. Nad lampą nie rozpaczam, znam jej słabość, a gdy stanie się nie do zniesienia, lampę wymienię na nową. Jej koszt przecież nie zabija.
    Ostatnio edytowane przez jamnik ; 04-01-2019 o 00:20

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Domowe studio - jakie lampy systemowe?
    By dmxfoto in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 30-01-2013, 12:21
  2. Domowe studio: lampa vs podstawowe ośw. mini studyjne
    By Ronol in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 15-01-2010, 11:55
  3. Domowe studio - Lampy SB vs Studyjne
    By bartezzx in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-01-2009, 11:08
  4. Domowe studio
    By bialy260 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 05-04-2008, 15:27

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •