Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Jakość zdjęcia

    Ostatnimi czasy zacząłem się zastanawiać co tak na prawdę wpływa na jakość zdjęcia. Mam na myśli podejście techniczne, nie sam temat fotografii.
    Głównymi czynnikami wydaje się być matryca i obiektyw. A może jest coś jeszcze czego nie wiem? Ale najpierw to co wydaje mi się, że wiem.
    Mamy matrycę, która odpowiada za wielkość obrazu, za szum i za wierne odzwierciedlenie kolorów. Co jeszcze? Może jakieś indywidualne algorytmy?
    W obiektywie chyba jest tego więcej bo wyróżnić możemy: aberracje, dystorsje, komę, astygmatyzm, winietowanie oraz odblaski choć wydaje mi się, że to rodzaj szkła ma znaczenie.
    I teraz pytanie co z wszystkich wymienionych w największy sposób wpływa na jakość.
    Zastanawiam się nad wymianą sprzętu i nie wiem czy głównym czynnikiem jakości jest tylko cena.
    Być może są jakieś materiały na ten temat lub jeżeli był już gdzieś był poruszany podobny proszę o info.
    Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli zastanawiasz się nad wymianą sprzętu bo twoje zdjęcia są złej jakości to już powinna ci się zaświecić żaróweczka czy to jest prawda.
    Zobacz ile zdjęć ładnych ludzie mają z fonów, z kompaktów, starych aparatów, zwykłych kitowych obiektywów itd.
    Sam ze swojego doświadczenia wiem że sprzęt nie ogranicza, a nawet zawsze przeganiał moje możliwości wykorzystania, z pędu za każdym pikselem i każdym wykresem z testach zwyczajnie się wyrasta.

  3. #3

    Domyślnie

    Zanim wymienisz sprzet zastanow sie ci przeszkadza w obecnym i czego bys chciql wiecej.
    Tylko tyle i az tyle.
    Dam ci prosty przyklad. Fotografuje krajobraz, mialem D60 i coraz czesciej brakowalo mi rozpietosci tonalnej.
    Zmienilem na D90, swiadomie. Bo ma szerszy zapas jak sie ciagnie z ciemnicy w obrobce.
    Pozniej chcialem wrocic do kolorow z CCD i jeszcze wiekszej rozpietosci tonalnej i szczegolow w swiatlach ile sie da. Dokupilem Fuji S5pro.
    I teraz to moj glowny aparat.
    Jako bonus mam WB trafiajacy w 99% przypadkow.

    Takze okresl po prostu czego chcesz i co ci nie pasuje w tym sprzecie ktory masz.

    Oprocz tego co opisales na jakosc ma wplyw swiatlo i technika fotografowania.

    A jesli tak teoretycznie rozwazasz tylko, to proponuje zebys sobie taki challenge postawil.
    Wycisne ze sprzetu co sie da, poznam jego granice tak ze niejeden tester by sie zawstydzil.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez B4CT3RIA Zobacz posta
    Ostatnimi czasy zacząłem się zastanawiać co tak na prawdę wpływa na jakość zdjęcia. Mam na myśli podejście techniczne, nie sam temat fotografii.
    Głównymi czynnikami wydaje się być matryca i obiektyw. A może jest coś jeszcze czego nie wiem? Ale najpierw to co wydaje mi się, że wiem.
    Mamy matrycę, która odpowiada za wielkość obrazu, za szum i za wierne odzwierciedlenie kolorów. Co jeszcze? Może jakieś indywidualne algorytmy?
    W obiektywie chyba jest tego więcej bo wyróżnić możemy: aberracje, dystorsje, komę, astygmatyzm, winietowanie oraz odblaski choć wydaje mi się, że to rodzaj szkła ma znaczenie.
    I teraz pytanie co z wszystkich wymienionych w największy sposób wpływa na jakość.
    Zastanawiam się nad wymianą sprzętu i nie wiem czy głównym czynnikiem jakości jest tylko cena.
    Być może są jakieś materiały na ten temat lub jeżeli był już gdzieś był poruszany podobny proszę o info.
    Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
    Szukanie odpowiedzi na Twoje pytania może mieć sens jeżeli jesteś w fotografii na początku drogi i zamierzasz wejść w to głębiej od strony teoretycznej i praktycznej.
    Jeżeli natomiast chcesz zrobić trochę lepszych zdjęć z wycieczki czy urlopu bo ostatnie nie bardzo się podobały to tak jak piszą koledzy powyżej, nie tędy droga. Wtedy należy uczyć się robić zdjęcia, bo nowy aparat nic tu nie pomoże.
    W pierwszym przypadku kiedy chciałbyś poszerzyć swoją więdzę o podstawy techniczne fotografii cyfrowej, to jednak chyba należy rozpocząć od literatury bo trudno liczyć, że tutaj uzyskasz kompleksowy kurs z tego zakresu.
    Zwrocę jeszcze uwagę, że w Twoim pytaniu całkowicie pominąłeś rolę "komputerów" w powstawaniu zdjęcia cyfrowego, zarówno tych które są zamontowane w aparacie jak i tych używanych później. Matryca ktorą wymieniasz to tylko taki przyczółek całej elektroniki odpowiedzialnej za jakość zdjęcia.
    Zwracam na to uwagę bo bardzo ważna jest odpowiedź czy chcesz samodzielnie wpływać na wygląd zdjęć, wtedy potrzebny jest komputer i program do obróbki. Czy też wolisz żeby samemu się w to nie angażować, a program w aparacie wszystko upiększył jak należy.
    Odpowiedź na to pytanie będzie miała istotny wpływ na wybór aparatu i od tego pytania należy chyba rozpocząć..

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Zanim wymienisz sprzet zastanow sie ci przeszkadza w obecnym i czego bys chciql wiecej.
    Tylko tyle i az tyle.
    Dam ci prosty przyklad. Fotografuje krajobraz, mialem D60 i coraz czesciej brakowalo mi rozpietosci tonalnej.
    Zmienilem na D90, swiadomie. Bo ma szerszy zapas jak sie ciagnie z ciemnicy w obrobce.
    Pozniej chcialem wrocic do kolorow z CCD i jeszcze wiekszej rozpietosci tonalnej i szczegolow w swiatlach ile sie da. Dokupilem Fuji S5pro.
    I teraz to moj glowny aparat.
    Jako bonus mam WB trafiajacy w 99% przypadkow.

    Takze okresl po prostu czego chcesz i co ci nie pasuje w tym sprzecie ktory masz.

    Oprocz tego co opisales na jakosc ma wplyw swiatlo i technika fotografowania.

    A jesli tak teoretycznie rozwazasz tylko, to proponuje zebys sobie taki challenge postawil.
    Wycisne ze sprzetu co sie da, poznam jego granice tak ze niejeden tester by sie zawstydzil.

    Przeanalizowałem co piszecie i wydaje mi się, że do wymiany jest głównie obiektyw. Mam zwykły kit 15-55. Niby ma dobrą rozdzielczość obrazu ale światło, odblaski, autofokus i te kolory.
    Jeżeli chodzi o body to zależało by mi na generowaniu mniejszej ilości szumów przy wyższym ISO. Można by to po części lepszym obiektywem załatwić ale może nie podpasować do body.

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Szukanie odpowiedzi na Twoje pytania może mieć sens jeżeli jesteś w fotografii na początku drogi i zamierzasz wejść w to głębiej od strony teoretycznej i praktycznej.
    Jeżeli natomiast chcesz zrobić trochę lepszych zdjęć z wycieczki czy urlopu bo ostatnie nie bardzo się podobały to tak jak piszą koledzy powyżej, nie tędy droga. Wtedy należy uczyć się robić zdjęcia, bo nowy aparat nic tu nie pomoże.
    W pierwszym przypadku kiedy chciałbyś poszerzyć swoją więdzę o podstawy techniczne fotografii cyfrowej, to jednak chyba należy rozpocząć od literatury bo trudno liczyć, że tutaj uzyskasz kompleksowy kurs z tego zakresu.
    Zwrocę jeszcze uwagę, że w Twoim pytaniu całkowicie pominąłeś rolę "komputerów" w powstawaniu zdjęcia cyfrowego, zarówno tych które są zamontowane w aparacie jak i tych używanych później. Matryca ktorą wymieniasz to tylko taki przyczółek całej elektroniki odpowiedzialnej za jakość zdjęcia.
    Zwracam na to uwagę bo bardzo ważna jest odpowiedź czy chcesz samodzielnie wpływać na wygląd zdjęć, wtedy potrzebny jest komputer i program do obróbki. Czy też wolisz żeby samemu się w to nie angażować, a program w aparacie wszystko upiększył jak należy.
    Odpowiedź na to pytanie będzie miała istotny wpływ na wybór aparatu i od tego pytania należy chyba rozpocząć..
    W fotografie bawię się odkąd pamiętam : ) Trochę literatury też liznąłem. Coś Kelbego, Fila Huntera, różne poradniki, nawet coś z historii. A co do komputera to bawię się w Lightroomie i coś typu RAW therapee.
    To ja już nie wiem sam. Może więcej praktyki.

  6. #6

    Domyślnie

    Jakość obrazu dobrze rozpatrywać poprzez konkretne przykłady. Głównym czynnikiem poza sprzętem jest też świadomość jego słabych stron i umiejętne rozwiązywanie problemów z tego płynących.
    Dobry sprzęt daje większą swobodę działania, słabszy powoduje że mamy więcej problemów z jakością obrazu jak w pierwszym przypadku. W obu przypadkach w pewnych okolicznościach można uzyskać podobne efekty, są też sytuacje gdzie przepaść między nimi jest ogromna.

    Piszesz o szumie na wysokim ISO i wadach optyki.
    Np. w przypadku zdjęć statycznych wystarczy statyw aby rozwiązać wszystkie te problemy i uzyskać ostry oraz pozbawiony wad optycznych obraz, poprzez przymknięcie przysłony i niskie ISO. Flary zniweluje odcięcie wpadającego światłą bezpośredniego do obiektywu przez zasłonięcie go ciałem albo filtrem przeciwsłonecznym.
    W innych przypadkach to już wszystko zależy od konkretnych sytuacji i tego jakie problemy powstaną podczas wykonywania zdjęcia.


    Ja bym zaczął najpierw od zdefiniowania jaki typ zdjęć będziesz wykonywać i dopiero na tej podstawie myślał o tym co zmieniać.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez B4CT3RIA Zobacz posta
    Przeanalizowałem co piszecie i wydaje mi się, że do wymiany jest głównie obiektyw. Mam zwykły kit 15-55. Niby ma dobrą rozdzielczość obrazu ale światło, odblaski, autofokus i te kolory.
    Jeżeli chodzi o body to zależało by mi na generowaniu mniejszej ilości szumów przy wyższym ISO. Można by to po części lepszym obiektywem załatwić ale może nie podpasować do body.



    W fotografie bawię się odkąd pamiętam : ) Trochę literatury też liznąłem. Coś Kelbego, Fila Huntera, różne poradniki, nawet coś z historii. A co do komputera to bawię się w Lightroomie i coś typu RAW therapee.
    To ja już nie wiem sam. Może więcej praktyki.
    Może robisz od dawna ale czy zrobiłeś tych zdjęć dużo? Spróbuj przez jakiś czas robić tych zdjęć więcej i wracaj do ich obróbki przez kilka dni, a nawet tygodni, porównuj je i rób kolejne poprawki do wcześniejszej obróbki. Porównuj swoje zdjęcia o podobnej tematyce do innych autorów np. na flikr czy innych popularnych stronach ze zdjęciami.
    Pamiętaj zdjęcie powinno powstać w głowie fotografa przed naciśnięciem spustu. Jeżeli realne zdjęcie odbiega od tego co było w głowie to trzeba analizować gdzie nasze umiejętności zawodzą, czy przy nastawach aparatu, czy też przy obróbce przy komputerze, czy może jednak możliwości sprzętu są ograniczeniem. Jeżeli sprzęt to dokładnie musisz ustalić jakie cechy sprzętu zepsuły efekt. Jednak należy mieć świadomość, że winę za marne efekty w zdecydowanej większości ponosi operator a nie sprzęt. Jeżeli będziesz robił prawie wszystkie zdjęcia technicznie poprawne to wtedy może być pora zastanowić się nad nowym sprzętem, ale to jest już etap kiedy zdajesz sobie sprawę jakie cechy sprzętu nie pozwalają zrobić tego co zamierzałeś.
    Osobiście jestem przekonany do słuszności starego powiedzenia "Ćwiczenie czyni mistrza".

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i poświęcony czas. Rzeczywiście wydaje mi się, że mimo wszystko tak jak piszę mmluty powinienem więcej czasu poświęcić na analizę zdjęć i bardziej przemyślane i przede wszystkim mniej chaotyczne fotografowanie. Podjąłem również decyzję, że body zostawiam, a obiektyw wymienie na sprawdzone 18-105. Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez B4CT3RIA Zobacz posta
    a obiektyw wymienie na sprawdzone 18-105. Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.
    18-105 zyskasz jedynie na ogniskowej, nie będzie on generował ani lepszych kolorów, ostrości czy ogólnej zauważalnej poprawy jakości zdjęcia.
    Mam 18-55 oraz 18-105 oczywiście wolę ten drugi bo mniej trzeba biegać, ale różnicy w obrazku nie widzę.

    Więc może rozważ inną opcję
    D7100 / Sigma 17-50 / Triopo 982 II
    https://mstanczuk.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez B4CT3RIA Zobacz posta
    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i poświęcony czas. Rzeczywiście wydaje mi się, że mimo wszystko tak jak piszę mmluty powinienem więcej czasu poświęcić na analizę zdjęć i bardziej przemyślane i przede wszystkim mniej chaotyczne fotografowanie. Podjąłem również decyzję, że body zostawiam, a obiektyw wymienie na sprawdzone 18-105. Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.
    Ciągle wracasz do zmiany sprzętu nie wiedząc tak naprawdę dlaczego jesteś niezadowolony z tego co masz. Obawiam się, że porównujesz swoje zdjęcia z obrobionymi w postprocesie przez dobrych fotografów. Ja bym na Twoim miejscu zajął się tym obszarem, tam można za darmo osiągnąć znacznie więcej niż zmieniając jeden kitowy obiektyw na inny jak pisze @MarcinSt.
    Jeżeli jednak chcesz koniecznie sprawdzić jak wpłynie zmiana obiektywu na Twoje zdjęcia to kup coś z wyższej pólki, bo wtedy masz szansę na sensowne porównanie poprawy jakości Twoich zdjęć, np jakąś Sigmę Art 35/1.4 , 50/1.4 lub Tamrona 85/1.8 w zależności od preferowanych zastosowań dotyczących ogniskowych.
    To oczywiście wydatek rzędu 3000 zł, ale jeżeli kupisz używane to w razie zawodu sprzedasz bez większej straty.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 18-11-2018 o 10:41

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jakosc zdjęcia
    By Monica31 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 29-08-2016, 19:21
  2. D50 - jakość zdjęcia
    By Fiatscs in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 21:29
  3. jakość zdjęcia?
    By anytramka in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-08-2012, 02:46
  4. d90 a jakość zdjęcia M (medium)
    By maxshreck in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-07-2010, 00:22
  5. Jakość zdjęcia po konwersji NEF -> JPG
    By dagobah in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 16-11-2009, 15:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •