Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 12 z 12
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Ciągle wracasz do zmiany sprzętu nie wiedząc tak naprawdę dlaczego jesteś niezadowolony z tego co masz. Obawiam się, że porównujesz swoje zdjęcia z obrobionymi w postprocesie przez dobrych fotografów. Ja bym na Twoim miejscu zajął się tym obszarem, tam można za darmo osiągnąć znacznie więcej niż zmieniając jeden kitowy obiektyw na inny jak pisze @MarcinSt.
    Jeżeli jednak chcesz koniecznie sprawdzić jak wpłynie zmiana obiektywu na Twoje zdjęcia to kup coś z wyższej pólki, bo wtedy masz szansę na sensowne porównanie poprawy jakości Twoich zdjęć, np jakąś Sigmę Art 35/1.4 , 50/1.4 lub Tamrona 85/1.8 w zależności od preferowanych zastosowań dotyczących ogniskowych.
    To oczywiście wydatek rzędu 3000 zł, ale jeżeli kupisz używane to w razie zawodu sprzedasz bez większej straty.
    Wymianę tego obiektywu już planowałem od dawna ze względu, że potrzebuję dłuższego zakresu ogniskowych. Miałem okazję robić już nim zdjęcia i pomimo tego, że jest również kitem, autofokus działał znacznie lepiej. Być może mój obecny jest wadliwy. Nie wiem. Ma też jedną soczewkę dyspersyjną co troszkę też polepsza obraz. Planowałem szukać 16-85 jeszcze ale jest o wiele droższy przy podobnej jakości. Czasem też rozmyślam o sigmie 17-50 ale wtedy musiał bym dokupić inne ogniskowe. Jeżeli chodzi o obiektyw z wyższej półki istnieją podobno metody, żeby je wypożyczyć i bardziej do tego bym się skłaniał. Na razie chcę wykorzystać to co mam, a fundusze nie pozwalają na zakup. Wydaje mi się, że w moim przypadku lepiej było by doposażać się w inne rzeczy jak Lampy, filtry, itp. Ale wszystko z czasem. Nie spieszno mi. Myślę, że temat zmiany sprzętu mam wyjaśniony : )
    Widzę też, że Ciągle wraca temat obróbki zdjęć. Jestem świadom tego, że z większości słabych Rawów można wyciągnąć cuda. Przeglądam analizuję i sam tworzę. To nie jest tak, że jestem zielony. Halo ! : )
    Hmmm, a z czego jestem niezadowolony? Głownie z tego, że zbytnio muszę podbijać Iso, a odszumianie zdjęć to już nie to samo. Wiem, statyw. Sporo z niego korzystam ale nie zawsze da się go użyć.

    I troszkę przypomnienia

    ....''I teraz pytanie co z wszystkich wymienionych w największy sposób wpływa na jakość.
    Zastanawiam się nad wymianą sprzętu i nie wiem czy głównym czynnikiem jakości jest tylko cena.''

    i wyjaśnienia

    Myślę, że moje pytanie z pierwszego postu w którym zastanawiałem się nad wymianą sprzętu trochę przyćmił cel samego wątku. Zamiarem było podyskutować co z wymienionych czynników dotyczących sprzętu pomijając fotografa i technikę fotografowania najbardziej wpływa na jakoś.
    Ale po tym wszystkim wydaje mi się, że pytanie jest zbyt ogólne i chyba nie jest sensownym to ciągnąć : )
    Ostatnio edytowane przez B4CT3RIA ; 19-11-2018 o 20:45

  2. #12

    Domyślnie

    Jeżeli musisz mieć dłuższą ogniskową, to przy budżecie ktorym dysponujesz trudno znaleźć alternatywę do tego dłuższego kita. Jeżeli jednak ważniejsza od dłuższej ogniskowej jest jakość i światło. to też nie ma się nad czym zastanawiać tylko kupować Sigmę 17-50/2.8.
    Poprawa jakości obrazka z Sigmy to dwie rzeczy:
    1. Lepsza rozdzielczość obiektywu - szczególnie na bokach kadru,
    2. Jasność praktycznie lepsza prawie o 2 EV, co przy narzekaniu na szumy przy wysokim ISO daje dużo np. zamiast ISO 3200 będzie praktycznie w okolicach 1000.
    Jeżeli ta długa ogniskowa nie jest pilnie potrzebna, to ja jednak bym wybrał Sigmę 17-50/2.8 bo w Dx masz wtedy problem podstawowego obiektywu z głowy, a tego kita znowu będziesz zmieniał prędzej czy później - raczej dość prędko. Szkoda pieniędzy.
    Jeżeli pilnie potrzebujesz dłuższej ogniskowej to są teraz niezłe nowe obiektywy Nikona 70-300 Dx, ktorego kupisz poniżej 1000zł, a przyzwoitego standardowego ZOOM-a kupisz później.
    Wracając do podstawowego tematu który poruszyłeś, czyli od czego zależy jakość zdjęcia.
    Temat pewnie się nie rozwinie ponieważ według mnie pytanie jest zbyt ogólne. Jeżeli nawet temat bardzo uprościmy i skupimy się na jakości technicznej, to o tej jakości decyduje wiele czynników i w zależności od konkretnej sytuacji inne mogą być najważniejsze.
    Już nawet najprostsze stwierdzenie które przekornie podałeś, że jednak jakość zależy od ceny jest prawdziwe i nieprawdziwe. Ponieważ z jednej strony nie kupimy bardzo dobrego sprzętu za małe pieniądze, ale z drugiej, najdroższe nie musi oznaczać najlepsze.
    Na początek należy zawsze odpowiedzieć na pytanie jaka jakość jest nam w danej sytuacji potrzebna.
    Myślę, że cięzko byłoby dyskutować taki niedookreślony temat i wyciągnąć z dyskusji konkretne wnioski, czyli raczej dyskusja "akademicka", tutaj się zgadzamy.
    Na koniec znowu o obróbce dwa słowa, ponieważ pomimo zaprzeczeń z Twojej wypowiedzi wynika, że jej nie doceniasz: ".... Jestem świadom tego, że z większości słabych Rawów można wyciągnąć cuda. ....".
    Prawda jest chyba taka, że im lepszy RAW tym więcej można z niego wyciągnąć. Druga prawda którą uświadomiłem sobie przed laty po przeczytaniu Dana Margulisa "Korekcja i Separacja" jest taka, że nie istnieje idealnie obrobione zdjęcie. Z nabieraniem umiejętności w obróbce, po pewnym czasie możemy ze zdjęcia wyciągnąć często nieporównanie więcej. Na to nie trzeba wydawać pieniędzy na nowe body czy obiektywy a efekt bywa lepszy. Doświadczyłem tego dość mocno przed kilkoma dniami kiedy wróciłem po prawie 10-ciu latach do RAW-wów z D70 i zobaczyłem co można z nich uzyskać.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Jakosc zdjęcia
    By Monica31 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 29-08-2016, 19:21
  2. D50 - jakość zdjęcia
    By Fiatscs in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 03-01-2013, 21:29
  3. jakość zdjęcia?
    By anytramka in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-08-2012, 02:46
  4. d90 a jakość zdjęcia M (medium)
    By maxshreck in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 18-07-2010, 00:22
  5. Jakość zdjęcia po konwersji NEF -> JPG
    By dagobah in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 16-11-2009, 15:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •