Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2018
    Miasto
    Wielka Brytania
    Posty
    1

    Domyślnie Dylemat Nikon D7100

    Witam wszystkich serdecznie!

    To mój pierwszy wpis na forum, dlatego proszę o wyrozumiałość
    Posiadam body Nikon d7100 oraz dwa obiektywy - 1. kitowy AF-S DX NIKKOR 18-105 mm f/3.5-5.6
    2. AF-S NIKKOR 50 mm f/1.8 G
    Zdjęcia robię kilku lat, jednak od ponad roku zajęłam się tym bardziej na poważnie, z nadzieją, że za kilka lat pasja połączy się ze źródłem dochodu
    Jeśli chodzi o tematykę moich zdjęć to głównie ludzie i portrety, jednak czasami zdarzają się też krajobrazy.
    W związku z powyższym mam do Was kilka pytań.
    1. Czy warto dokupywać kolejne obiektywy do body, które już mam czy lepiej od razu zainwestować w pełną klatkę?
    2. Czy obiektywy, które posiadam będą kompatybilne z pełną klatką?
    3. Aktualnie myślę o zakupie obiektywu 85 mm, czy ktoś z Was używał może SAMYANG 85 mm f / 1.4 AE, jakie opinie?
    4. W związku z tym, że czasem zdarza mi się również fotografować krajobrazy chciałbym dokupić trochę szersze szkło. Myślałam o NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR, jednak wyczytałam, że nie jest on w pełni kompatybilny z moim body. Czy ktoś mógłby powiedzieć coś więcej na temat tego szkła, jak to jest z tą kompatybilnością i czy w ogóle jest warty uwagi, jeśli nie to co polecacie w zamian (nie za milion monet, w podobnej cenie)?
    5. Jeśli jednak pełna klatka to jaki model + obiektywy na początek?

    P.S. Nie chciałabym wydawać dużo pieniędzy, dlatego proszę Was rozsądne porady

    Z góry dzięki!

  2. #2

    Domyślnie

    Polecał bym ogarnąć w pełni to co posiadasz zanim wydasz kasę na coś poziom wyżej.


    Jaka pracą zamierzasz się zająć by była dochodowa w tej dziedzinie, i jaki ewentualny pułap gotówki zamierzasz przeznaczyć na uzupełnienie sprzętu?

    Nie oszukujmy się, wchodzenie w pełną klatkę to wydatek około 10K z obiektywem na początek (tak minimum)

    Wysłane z mojej Szklanej Kuli
    D750, kilka DX, kilka "analogów" oraz kilka słoiczków no i błyskoteka 900

  3. #3

    Domyślnie

    Nie chciałabym wydawać dużo pieniędzy i pełna klatka, to jest z zasady sprzeczne, głównie ze względu na ceny dobrych obiektywów dla których ewentualnie warto wchodzić w pełną klatkę.
    Jeżeli za kilka lat będziesz gotowa do zarabiania na fotografii, to zapewne wybierzesz wtedy optymalny sprzęt, być może taki którego dzisiaj jeszcze nie produkują.
    Odnośnie tego co masz:
    D7100 to dobry aparat i pewnie jeszcze długo nie będzie Cię ograniczał w zakresie o którym piszesz.
    Obiektyw N18-105 to obiektyw Dx więc do pełnej klatki się nie nadaje.
    N50/1.8G to obiektyw pełnoklatkowy, na początek może służyć do ćwiczenia portretów.
    Samyang 85/1.4 to jasny obiektyw manualny z założenia przewidziany do portretów. Kupiłem kiedyś ten obiektyw i głównie leży w szafie chociaż na analogach znacznie dłużej fotografowałem niż na współczesnych lustrzankach cyfrowych i manualne ostrzenie nie jest dla mnie wielkim problemem.
    Na Dx i przysłonach 1.4-2.0 dość mydlany, a od przysłony 2.0 to są lepsze wybory. Przed paru laty był dość ciekawą propozycją , dzisiaj traktowałbym go jako ciekawostkę do eksperymentów za niewielkie pieniądze.
    Nikona 10-20 możesz spokojnie używać na D7100. Brak kompatybilności jest raczej teoretyczny niż praktyczny. Popatrz na wątek o tym obiektywie na naszym forum tam znajdziesz zapewne wyczerpującą odpowiedź.
    Dodam, że moim zdaniem jest to jeden z najlepszych wyborów szerokokątnego ZOOM do Dx Nikona pod względem cena/jakość.

  4. #4

    Domyślnie

    Moje zdanie... Mając taki dylemat możesz iść trzema drogami. Pierwsza - kupujesz topowy sprzęt FX i nie zastanawiasz się nad żadnymi ograniczeniami odpada ze względu na barierę finansową. Druga - zostajesz w DX i skupiasz się na topowych obiektywach. Trzecia - wchodzisz w FX i ogarniasz sprawy za pomocą obiektywów powiedzmy budżetowych (no bo ograniczenie finansowe).
    Co wybrać? To zależy co potrzeba do tego co chcesz robić. Czy robiąc krajobraz, w dobrym świetle, na statywie, dobrym szkłem w momencie zmiany na FX zrobisz wielkie wow!? Raczej nie. Ba, może się okazać, że Twoje dobre szkło pod DX da obrazek porównywalny z tym "kitem" z FX. Ale już gdy będziesz potrzebować ISO z pewnością przyda się pełna klatka i tutaj granica przy której DX zostanie w tyle będzie dość szybko widoczna. Różnic jest oczywiście więcej, sporo jest opisanych na forum.
    Miałem taką samą rozkminę. Usiadłem, policzyłem... i to za bardzo nie daje się poskładać bez złożenia na stole ofiary z kilku tysięcy złotych (raczej bliżej 10 niż 5 czy 6). Nawet zakładając bardzo optymistyczne podejście do cen sprzedaży używanego do tej pory sprzętu. A ja wiadomo, każdy następny cashback te ceny coraz bardziej sprowadza w dół. No, powiedzmy że dobre obiektywy po pierwszej utracie wartości po zakupie pózniej w miarę trzymają cenę ale za puszkę weźmiesz kwotę symboliczną. Dlatego wolę DX i swoje arty niż FX i składanie od nowa na obiektywy. Jeśli kiedyś zniknie ograniczenie finansowe to oczywiście myślenie się diametralnie zmieni. Ale mając pieniądze przesuwa się nam granica oddzielająca fanaberię od rzeczywistych potrzeb. Póki co odkładam na d500 i jak dla mnie będzie to pełnia szczęści na DX. Na ten moment żałuję, że nie kupiłem 7200 zamiast 7100. I jeśli miałabyś zostać w DX to polecam dokonać takiej małej roszady i na tym fundamencie budować resztę.

  5. #5

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego "ile" masz na myśli pisząc "za dużo". FX w kwestii np. ISO bije DX na głowę ze względu jak nazwa wskazuje pełną klatkę. Ten Nikkor 10-20 jest przystosowany na pełną klatkę, wrzucajac te szkło pod DX otrzymasz ogniskową 13-26mm. Myslę, że do krajobrazu też będzie się nadawać.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Szydlarz Zobacz posta
    Ten Nikkor 10-20 jest przystosowany na pełną klatkę, wrzucajac te szkło pod DX otrzymasz ogniskową 13-26mm. Myslę, że do krajobrazu też będzie się nadawać.
    10-20 jest pod DX.
    I przelicznik też dziwny.
    Taki sam kąt widzenia na FX da 15-30.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Szydlarz Zobacz posta
    Ten Nikkor 10-20 jest przystosowany na pełną klatkę...
    Raczej nie bardzo...

    Cytat Zamieszczone przez Szydlarz Zobacz posta
    ... wrzucajac te szkło pod DX otrzymasz ogniskową 13-26mm. Myslę, że do krajobrazu też będzie się nadawać.
    Wrzucając to szkło na DX masz 10-20, obiektyw nie zmienia ogniskowej nagle, a jak już chcesz przeliczać kąty widzenia, to 15-30.
    Ps. Ale się zdublowaliśmy z OjTam

  8. #8

    Domyślnie

    Wybaczcie moja wina . Nie wiedziałem, że współpracuje z DX i przelicznik powinien być 1,5, nie wiem skąd te 1,3 D:. Pzodrawiam i przepraszam za wprowadzenie w błąd. Na szczęście gwardia czuwa .
    Ostatnio edytowane przez Szydlarz ; 25-11-2019 o 15:39

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    a jak już chcesz przeliczać kąty widzenia, to 15-30
    Podałeś ekwiwalent dla FF a nie kąty widzenia...

  10. #10

    Domyślnie

    A w ogóle, to odpowiadacie osobie, która zadała pytanie prawie równo rok temu, a potem się już nei pojawiła.

    Przepraszam za uwagę; keep talkin', jak to mówią...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Podobne wątki

  1. Nikon D5300, Nikon D5500, Nikon D7100 czy Nikon D7200
    By fotosik111 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 64
    Ostatni post / autor: 23-10-2016, 13:47
  2. Dylemat, dodatek dla D7100
    By siwyyy77 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-08-2015, 08:40
  3. Nikon d3 - dylemat.
    By Matti2 in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 03-05-2010, 13:21
  4. Dylemat Nikon D3 czy Canon Mark III...??
    By gilu13 in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 103
    Ostatni post / autor: 08-12-2007, 22:54
  5. Co wybrac? Dylemat Nikon D1X lub D2H ?
    By Proxar in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 27-04-2006, 14:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •