Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21

    Domyślnie

    Tylko o jednej rzeczy powinieneś pamiętać... Poza 28 2.0, żadne z wymienionych szkieł nie zbliży się jakością optyczną na pełnej dziurze do 105 2.5... Raczej każde będzie wymagało sporego przymykania, żeby dać akceptowalny obrazek na cyfrowym body... Myślałem, że masz plan na nowsze szkła, a do obrazka kupiłeś 105. Jeżeli masz 24-70, to na te manualne stałki szkoda kasy, raczej nie będziesz ich używać, bo na 2.8 będą przegrywały z zoomem. Lepiej pozbierać na 35 Art, czy 85 (polecam Tamrona 1.8 VC USD, świetny, a przy 85 Art mały i lekki).

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Tylko o jednej rzeczy powinieneś pamiętać... Poza 28 2.0, żadne z wymienionych szkieł nie zbliży się jakością optyczną na pełnej dziurze do 105 2.5... Raczej każde będzie wymagało sporego przymykania, żeby dać akceptowalny obrazek na cyfrowym body... Myślałem, że masz plan na nowsze szkła, a do obrazka kupiłeś 105. Jeżeli masz 24-70, to na te manualne stałki szkoda kasy, raczej nie będziesz ich używać, bo na 2.8 będą przegrywały z zoomem. Lepiej pozbierać na 35 Art, czy 85 (polecam Tamrona 1.8 VC USD, świetny, a przy 85 Art mały i lekki).
    Ale tutaj nie do końca (choć trochę też) chodzi o to by ścigać się na jakoś / ostrość, ale w dużej mierze, aby dodać sobie elastycznosci, skłonić się do myślenia... ale nader wszystko, aby zmniejszyć znacząco system podczas dłuzszych wycieczek. Chciałbym mieć opcje 3-4 stałkowe na ultralekko lub też dorzucić do nich jednego z Zoomów (jeśli 24-70 to z np. Samyangiem 14 i 105?)

    Tak jak pisałem, jak mi się któraś ogniskowa wybitnie spodoba to zapewne sięgnę do kieszeni głębiej i dokupię, albo sprzedam zooma, ale też cały czas patrzę już na wagę.

    S 28 1.4 Art 860g , S 35 1.4 Art 665g , T35 1.8 VC 480g
    wyglądają mega ciekawie i analogicznie
    N85 1.8G 350g , 85 1.8 VC 660g

    Także wagowo sens mają tu T35 i N85, choć w obu przypadkach korcą ciut lepsze i cięższe odpowiedniki.

    Niemniej trochę mnie zaciekwiłeś z tą jakością optyczną... Ktory z nich będze jakoś mocniej odstawał optycznie? 85/2 wypadnie mniej ostro od 105? albo 35/2 AI lub AF-D (te 35 to optycznie chyba podobne szkła) ??
    Pomysł z manualami jest też taki, żeby mieć sprzęt tani, który w połączeniu z body bedzie miał wartość 3-4K, nie nosić ze sobą 10-15k na plecach
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

  3. #23

    Domyślnie

    Niestety, albo stety 105 2.5 jakością zdjęć jest wybitny i nie chodzi tylko o ostrość, ale o fakt użyteczności na 2.5. Dobry egzemplarz nie rozczarowuje nawet na matrycy D850. Natomiast większość starych szkieł jest co najwyżej przeciętna na pełnej dziurze, a jak zaczniesz przymykać do 4-5.6 to zaraz dojdziesz do wniosku, że lepiej kupić plastikowego Tamrona 28-75 2.8, który prawie każdą stałkę z wymienionych przez Ciebie bije ostrością od 2.8. Wyjątkiem jest 28 2.0, ale ona potrafi kosztować 1500. 35 2.0D jest całkiem udanym szkłem, przez nowszą optykę zdecydowanie lepsza od 35 AiS, ale to dalej przeciętne szkło za blisko 1000. Jeszcze innym tematem jest to, że do manualnych szkieł najlepiej mieć bezlustro. Lustro czasem się sprawdzi, czasem źle ustawiasz scenę, której już nie powtórzysz... Jakbyś miał matówkę z kinem, to temat miałby sens. Ustawianie na kropkę, czy przez wizjer na widzenie ostrości jest łatwe w tele. Przy szerokich już tak pięknie nie jest.
    Oczywiście możesz się tym co pisze nie przejmować. Mi by było szkoda kasy, nawet małej na jednostkowe szkło. Jednak cała inwestycja zaraz zrówna się z nową 35 Art i wtedy może się okazać, że trudno to sprzedać, a jakość od 1.4 kusi

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Natomiast większość starych szkieł jest co najwyżej przeciętna na pełnej dziurze, a jak zaczniesz przymykać do 4-5.6 to zaraz dojdziesz do wniosku, że lepiej kupić plastikowego Tamrona 28-75 2.8, który prawie każdą stałkę z wymienionych przez Ciebie bije ostrością od 2.8.
    Mam N24-70, więc umówmy się, że Tamron nawet jeśli waży kilka gram mniej jest mało interesujący. Mówisz o tej 28 https://allegro.pl/oferta/nikon-nikk...per-8058472087 ? czy o jakiejś AI-S?


    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Jeszcze innym tematem jest to, że do manualnych szkieł najlepiej mieć bezlustro. Lustro czasem się sprawdzi, czasem źle ustawiasz scenę, której już nie powtórzysz... Jakbyś miał matówkę z kinem, to temat miałby sens. Ustawianie na kropkę, czy przez wizjer na widzenie ostrości jest łatwe w tele. Przy szerokich już tak pięknie nie jest.
    Oczywiście możesz się tym co pisze nie przejmować. Mi by było szkoda kasy, nawet małej na jednostkowe szkło. Jednak cała inwestycja zaraz zrówna się z nową 35 Art i wtedy może się okazać, że trudno to sprzedać, a jakość od 1.4 kusi
    Dobrze, że piszesz, bo każda rada bardziej doświadczonych jest mile widziana. No to jest argument - dotychczas z manuali tylko na dłuższych ogniskowych miałem okazję się pobawić. Z drugiej strony przy szerokich szkłach jednak częściej używa się większych przyslon i GO jest głębsza znaczne. O manualach nie myślę pod kątem zarobkowym, a spacerowo - hobbystycznym, gdzie czasu jest więcej i mniej spiny. Inna kwestia że rysunek z 105, czy 70-210/4 bardzo mi się podoba, mimo, że ten drugi jest bardziej miękki od Tamrona, to rysuje w ciekwy sposob. Trochę też na to liczę w przypadku tych stałek. Kiedyś pewnie kupie Z6/następcę, więc będzie ostrzyć i łatwiej.

    Oczywiście też trochę boje się tego, że kupię te bardziej miękkie szkła, lżejsze, a będzie mi żal D. ściskał, ze nie rysują i nie są tak ostre jak Sigma... ale wszystkiego mieć nie mozna.
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Julius Zobacz posta
    Mam N24-70, więc umówmy się, że Tamron nawet jeśli waży kilka gram mniej jest mało interesujący.
    Między Tamronem 28-75 2.8, a Nikkorem 24-70 2.8 jest wielka różnica w cenie, wadze i gabarycie... No i w ostrości też, aczkolwiek dobry Tamron na 2.8 potrafi zaskoczyć.
    Cytat Zamieszczone przez Julius Zobacz posta
    Mówisz o tej 28 https://allegro.pl/oferta/nikon-nikk...per-8058472087 ? czy o jakiejś AI-S?
    Tak. Dość dobrą ma cenę, ale polecam Ci zainteresować się Nikkorem 28 3.5 AiS. Potrafi kosztować 250-300 zł, jest bardzo dobry jak na taką cenę.



    To jest skan z Nikona F90x, ale robiłem nim też jakieś próby na D7100 i dawał ładny obrazek.
    Cytat Zamieszczone przez Julius Zobacz posta
    Oczywiście też trochę boje się tego, że kupię te bardziej miękkie szkła, lżejsze, a będzie mi żal D. ściskał, ze nie rysują i nie są tak ostre jak Sigma... ale wszystkiego mieć nie mozna.
    Powoli planując wydatki można Najlepiej mieć i coś dla klimatu i coś bezwzględnie na najwyższym poziomie. Wtedy nie ma się poczucia, że coś bym kupił...

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta

    Powoli planując wydatki można Najlepiej mieć i coś dla klimatu i coś bezwzględnie na najwyższym poziomie. Wtedy nie ma się poczucia, że coś bym kupił...
    Ja na jakość nie narzekam już w tej chwili - mam właściwie lepiej niż potrzebuję, tylko trochę za ciężko
    Oczywiście ARTy są lepsze, ostrzejsze, dają płytszą głębię, można kupić i D850 i D5, ale... bez przesady, nie mam aż tyle czasu na to hobby. Staram się zrobić tak, aby mieć jak najwięcej funu jak juz się tym zajmuję. Nie mam zamiaru kupiwać nic na pałę powyżej realnej wartości. Jak się nei spodoba to sprzedam, a jak za pół roku dojdę do wniosku, że 35mm, czy 85mm jest tym czego potrzebuję w wersji bezkompromisowej to pewnie sobie dokupię

    Staram się robić wszystko zdroworozsądkowo. Robiąc foty kilka razy w roku kompletowanie świętej trójcy zoomów i stałek 1.4 jednocześnie bo coś i tak będzie leżeć i się kurzyć - lepiej żeby się kurzyły najpierw manualne stałki za 500zł jakby nie trafił z ogniskową np.
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

  7. #27

    Domyślnie

    To znaczy na pewno starymi szkłami można sobie poeksperymentować. Tylko uważaj na pułapkę... Kupisz coś, stwierdzisz że jednak to nie to i za żadne skarby nie sprzedasz za cenę zakupu Te manuale też dobieraj rozsądnie. Tylko często rozsądnie, nie oznacza tanio... Przykładowo 105 2.5 sprzedasz raczej szybko. 85 2.0 prawdopodobnie wcale, lub tanio...
    Teraz też, głównie za sprawą bezluster, zrobiła się moda na stare szkła. Stąd też ich ceny poszły w górę. Ale zabawa jest fajna, a jak chcesz pobawić się jeszcze bardziej, to do tych Ai, AiS dokup sobie FM2n. To dopiero włącza myślenie nad każdym kadrem
    Ostatnio edytowane przez madebyzosiek ; 12-05-2019 o 15:51

  8. #28

    Domyślnie

    To czy sprzedam za cene zakupu zależy chyba od tego... za ile kupię ? jak sam zauważyłeś pojawił się temat bezluster , filmowania , wiec grono odbiorców jest coraz większe.
    85/2 jest warta pewnie z 400-600 zł i sadze ze za tyle ja będzie szło odsprzedać gdybym miał taka potrzebę. Dość mało jest tych szkieł na Allegro , czy olx - znaczy , ze ktoś to kupuje. ?

    Zobaczymy co się trafi i jakie będę miał dalsze wrażenia

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. [ Portret ] Krytyka mile widziana
    By ikar39 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 27-12-2013, 11:31
  2. [ Krajobraz ] Pierwszy Post krytyka mile widziana :)
    By Walter K. in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-11-2012, 20:38
  3. [ Portret ] Dama - Krytyka mile widziana :)
    By Sapphiron in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 28-03-2010, 20:16
  4. [ Architektura ] kryrtyka d80-z k.... 18-200 VR mile widziana
    By szloser in forum Architektura
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 20-09-2007, 01:11
  5. [ Reportaż ] :. Krytyka mile widziana
    By Jim_Hawkins in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-05-2006, 00:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •