Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37
  1. #1

    Domyślnie Wymiana lustra na dalmierz

    Ostatnio myślę by pozbyć się zbieranego przez lata systemu Nikona zostawić jedynie F75 z 35/2.0 i nabyć dalmierzową Leica lub Voigtlandera besse do tego jakieś szkło 50, 40 lub 35. Ciągnie mnie do małego analogowego systemu z ciekawymi szkłami. Pojawia się problem, bo nigdy wcześniej nie używałem dalmierza i przed podjęciem decyzji o zmianie chciałbym zobaczyć czy przypadnie mi do gustu. Niestety nie udało mi się znaleźć możliwości wypożyczenia cyfrowej lub analogowej puszki na dzień by zobaczyć z czym to się je. Pytanie do was wie ktoś czy istnieje gdzieś możliwość wypożyczenia jakiegoś dalmierza, rosyjskie wynalazki mnie nie interesują na 1 dzień, albo parę godzin ?
    Jak zły dział to przepraszam, ale nie bardzo wiem gdzie o to spytać, a docelowo interesuje mnie jakaś analogowa pucha, a do testów bez znaczenia.
    Pozdrawiam
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  2. #2

    Domyślnie

    Tak w leicastore w Wawie wypożyczysz Leikę.


    Wysłane za pomocą Tapatalk

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hird Zobacz posta
    Ostatnio myślę by pozbyć się zbieranego przez lata systemu Nikona zostawić jedynie F75 z 35/2.0 i nabyć dalmierzową Leica lub Voigtlandera besse do tego jakieś szkło 50, 40 lub 35. Ciągnie mnie do małego analogowego systemu z ciekawymi szkłami. Pojawia się problem, bo nigdy wcześniej nie używałem dalmierza i przed podjęciem decyzji o zmianie chciałbym zobaczyć czy przypadnie mi do gustu. Niestety nie udało mi się znaleźć możliwości wypożyczenia cyfrowej lub analogowej puszki na dzień by zobaczyć z czym to się je. Pytanie do was wie ktoś czy istnieje gdzieś możliwość wypożyczenia jakiegoś dalmierza, rosyjskie wynalazki mnie nie interesują na 1 dzień, albo parę godzin ?
    Jak zły dział to przepraszam, ale nie bardzo wiem gdzie o to spytać, a docelowo interesuje mnie jakaś analogowa pucha, a do testów bez znaczenia.
    Pozdrawiam
    Najtańsza (chyba) nie radziecka propozycja analogowego dalmierza, to "jaśka" zwana pieszczotliwie "kowadełkiem". Za nieduże pieniądze da się to kupić i po załadowaniu filmu używać. Problemem mogą byc baterie, ale i to da się obejść (ja używałem sprężynki od jakiegoś starego urządzenia na baterie). Ograniczeniem jest "przyspawany" na stałe obiektyw.
    Lubię robić zdjęcia Na razie pstrykam

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Ja bym nie skreślał ruskich wynalazków (dalmierzy). Bo to w sumie nie są rosyjskie wynalazki, tylko niemieckie.
    Co innego Zenit albo Kiev88, to byłby zakupy bez sensu, ale to lustrzanki.

  5. #5

    Domyślnie

    Są dalmierze i dalmierze - jedne zachęcą, drugie zniechęcą.
    Rosyjskie klony Leiki II (FED, Zorkij) zniechęcą na 100%, rosyjski klon Contaxa (Kijew) na 75.
    Za to na 100% zachęci Leica M albo Zeiss Ikon (choć ten niekoniecznie okularników).
    Bessa - nie wiem, nigdy nie miałem nawet w rękach.
    Ostatnio edytowane przez wpkx ; 06-11-2018 o 09:20
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  6. #6

    Domyślnie

    Bessa z serii R2 lub R3 jest naprawdę dobrym i zgrabnym aparatem. Miałem R2A z Biogonem 2.0/35 i bardzo dobrze wspominam! Biogon jeszcze mi został...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czupacabra Zobacz posta
    Tak w leicastore w Wawie wypożyczysz Leikę.


    Wysłane za pomocą Tapatalk
    Dokładnie. Kilka dni i wyrobisz sobie opinię.
    Fotografowanie jest równoznaczne z przywłaszczaniem sobie zdejmowanego przedmiotu. Oznacza to wchodzenie w pewien stosunek, który kojarzy się nam z poznaniem, czyli zawładnięciem. Susan Sontag
    A7 II Zeiss Batis 25/2 85/1,8 500px FB

  8. #8

    Domyślnie

    Tak więc uczynię, orientuje się ktoś czy można do testów brać analogowe puszki czy tylko cyfrowe i jaki mniej więcej jest koszt wypożyczenia body + obiektyw i czas oczekiwania ?
    Jak zdecyduje się na dalmierz to myślę o M6 lub M7 lub Besse R2m lub R3m a R4m odrzucam podobno lepiej sprawdza się przy szerokich szkłach a mnie interesuje jakieś 50/1.4 lub 40/1.4 od Voigtlandera.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  9. #9

    Domyślnie

    tylko cyfrowe.

    w leice wypożyczają za darmoszkę.

    Voigtlander to zło. M6 się yebie. M7 jest droga.

    zerknij na Zeissa Ikona albo prześwietną Minoltę CLE, która jest sto razy fajniejsza od Bess i ma do tego priorytet przysłony.

  10. #10

    Domyślnie

    Ogólnie ona jest słuszna, ta koncepcja, żeby odstąpić od lustrzanek na rzecz techniki dalmierzowej, przede wszystkim ze względu na małość i poręczność jej gabarytów, zwłaszcza obiektywów, przy czym nic się nie traci na tym jakościowo. W porywach wręcz przeciwnie, uzyskuje się dostęp do najlepszych małoobrazkowych obiektywów we Wszechświecie.

    Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie próbowali, jest na pewno nowym doznaniem inny sposób patrzenia niż przez lustrzankę i nieco inna obsługa aparatu, ale nie wydaje mi się, aby zachodziła potrzeba długotrwałego próbowania. Abstrahując od przyjemności wzięcia do ręki na przykład M10, wystarczy przez chwilę spojrzeć w wizjer, parę razy ustawić ostrość, zrobić kilka kadrów "na sucho" i już powinno się wiedzieć, czy zainteresowanemu podchodzi technika dalmierzowa, czy jednak nie podchodzi.

    Następnie pojawiają się bardziej konkretne i bardzo pryncypialne pytania. Ma być bagnet Leica M, ergo dostęp do wspomnianych najlepszych obiektywów Wszechświata, czy niekoniecznie? Jeśli tak, to któraś Leica, w zasadzie drugorzędne która, Zeiss Ikon, Minolta CLE, o Bessach nie wypowiem się, bo nigdy nie miałem w rękach, może Konica Hexar RF, nie wiem, co jeszcze wchodzi w rachubę? Jeżeli nie, to co? Gwint M39 z dużym wyborem oszklenia przeróżnego? Coś niszowego w rodzaju na przykład Contaxa?

    Jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję będzie stan konta. Niestety trochę to kosztuje, gdy się zapała dalmierzową namiętnością, jeśli pominąć walające się w wielu domowych szufladach radzieckie i postradzieckie sprzęty, których a priori bym nie skreślał, bo spróbować zawsze można, ale które prawdopodobnie bardziej zniechęcą niż zachęcą. Można to częściowo obejść na przykład w ten sposób, że niekoniecznie muszą być supernowoczesne wynalazki. Można wcielić się w skórę naszych ojców i dziadków i pozostać przy technice rodem z około połowy minionego stulecia. Będzie trochę taniej, chociaż niekoniecznie dużo taniej, a można wśród niej znaleźć prawdziwe perły, istne arcydzieła optyki i mechaniki precyzyjnej, które na odpowiednio dobranym filmie w niczym nie ustępują produktom młodszym o pół wieku, a i na cyfrze dadzą satysfakcję, gdyby za kolejnych kilkadziesiąt lat chciało się (lub musiało) przejść na cyfrowy aparat.

    Gdy się rozstrzygnie powyższe kwestie natury, że tak powiem, światopoglądowej, to dalej można konkretnie rozważać, czy ma być 50, 35 czy 40 mm jako podstawowy (być może jedyny) obiektyw i czy koniecznie musi być 1,4. No chyba, że przypadkowo wpadnie w ręce gotowy zestaw, który pozwoli zająć się praktycznym robieniem zdjęć i zepchnie na dalszy plan rozważania teoretyczne o wyższości jednych świąt nad drugimi. Jednakże na polskim rynku Leica w spadku po dziadku raczej nie należy do zjawisk powszechnych.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. d750 wymiana zespołu komory lustra
    By przemeksroka in forum Serwis
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-09-2016, 17:48
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-08-2013, 10:31
  3. Tani dalmierz
    By mrpawcio in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 24-08-2010, 11:28
  4. D50 - dalmierz walnięty?
    By Trevor in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 03-11-2006, 11:18
  5. Wymiana lustra
    By cahe in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-06-2005, 23:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •