Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: ciemne zdjęcia

  1. #1

    Domyślnie ciemne zdjęcia

    Hej. Piszę tu, bo mam problem, ze zrobieniem jasnych zdjęć. Jestem nabywcą od niedawna lustrzanki. Z tego co wyczytałam o swoim obiektywnie zakupionym z lustrzanką, jest on dosyć ciemny i to jest najprawdopodobniej problemem, który mi przeszkadza. Obiektyw jaki mam do swojego nikona to 18- 105mm, f/3.5-5.6g ed vr. Uczę się dopiero robienia zdjęć. Wiem, że są jaśniejsze szkła i lepsze, jednak na początek od czegoś trzeba zacząć. Ludzie używają tych obiektywów także i jakoś zdjęcia na pewno da się nim zrobić przyzwoite. Ale głowię się jak to zrobić. To co mnie bardzo zaprząta głowę to jak uzyskać zdjęcie prawidłowej jasności oraz ostre. Jak zrobię w miarę przyzwoitej jasności to niestety po dokładniejszym przyjrzeniu się nie wychodzą one zbyt ostre. Bawię się od kilku dni różnymi ustawieniami na manualu, ale jakoś nadal jestem nie za bardzo zadowolona z efektów.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zrób sobie testy w dziennym oświetleniu, ustaw Tryb A ( preselekcja przysłony ), pokrętłem ustaw przysłonę na najniższą jaką się da ( zalezne od ogniskowej czyli od 3.5 do 5.6 ), do tego ustaw AF-S i środkowy pojedynczy punk AF, wszystko znajdziesz w instrukcji ładnie opisane.
    Obiektyw jest bardzo dobry, nic tu nie wpływa na jasność/ciemność zdjęć.

  3. #3

    Domyślnie

    Z tego co wyczytałam oraz słyszałam potwierdzenie od fotografa obiektyw jest po prostu ciemny f/ 3.5- 5.6.

    Żeby zdjęcie wyszło jasne trzeba czas naświetlania zwiększyć bądz przysłonę otworzyć. Ma to wpływ na jakość zdjęci, im bardziej podkręcam tymi ustawieniami, aby było jaśniej tym ostrość foty spada, bo albo głębia jest zmniejszona albo naświetlanie za długie jak na robienie zdjęć z ręki.

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Nikon d 7000

  6. #6

    Domyślnie

    Odwieczny problem: albo obiektyw za ciemny, albo za ciemno dookoła.

    Jeśli otoczenie jest tak ciemne, że na 3,5 musisz albo podwyższyć iso tracąc jakość obrazka, albo wydłużyć czas i poruszyć zdjęcie, to tyko użycie dodatkowego światła Cię uratuje.

    Nawet dużo jaśniejszy obiektyw nie pomoże, jeśli dookoła ciemność.
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  7. #7

    Domyślnie

    Wg mnie takim zestawem da się bez problemu zrobić jasne i nie poruszone zdjęcia z ręki...oczywiście nie ciemną nocą. Obiektyw nie ma stałego światła, więc to, jakiej największej przysłony będziesz mogła użyć zależy od ogniskowej obiektywu jaką wybierzesz, ale dla uproszczenia: chcesz zrobić szerokie zdjęcie i obiektyw jest na 18mm możesz wtedy ustawić w aparacie F3,5 ( w trybie A czyli preselekcji przysłony jak napisał Ci koesh ), na wyświetlaczu aparatu pojawi czas, którego aparat będzie potrzebował do prawidłowego naświetlenia zdjęcia, może być to np. 1/800 lub 2" lub inna wartość. Teraz widząc ten czas i oceniając go jako za krótki do zrobienia nie poruszonego zdjęcia z ręki, podwyższasz ISO - czas się wydłuża. Nie miałem tego aparatu ale piszą w necie że używalne ISO 1600. Musisz robić dużo zdjęć z różnymi ustawieniami aparatu, oglądać rezultaty i wtedy sama zobaczysz. A obiektyw ciemny nie jest, nie wierz we wszystko co mówią w sklepie.

  8. #8

    Domyślnie

    Koledzy tutaj tłumaczą koleżance @kama287 różne skomplikowane sprawy z zakresu techniki fotografowania, a nikt nie odpowiedział koleżance na podstawowe pytania które zadała:
    Czy winę za ciemne zdjęcia z jej aparatu ponosi rzekomo ciemny obiektyw N18-105/3.5-5.6?
    Oraz drugie pytanie uściślające: Czy żeby jej zdjęcia były jaśniejsze to musi kupić jaśniejszy obiektyw?
    Spróbuję na te pytania odpowiedzieć przystępnie.
    Jasność obiektywu (przysłona)nie jest jedynym czynnikiem decydującym o jasności zdjęcia. Zakup jaśniejszego obiektywu nie rozjaśni robionych zdjęć.
    Dzieje się tak dlatego, że o jasności zdjęcia decydują trzy czynniki: przysłona (jasność) obiektywu, czas naświetlania oraz czułość matrycy ustawiona w aparacie, wyrażana w ISO.
    Ciemniejszy obiektyw (mniejszy otwór przysłony) można więc skompensować dłuższym czasem migawki lub/i czułością matrycy (ISO).
    Żeby to ogarnąć i panować nad tymi zależnościami trzeba niestety przeczytać jakiś podręcznik z podstaw fotografii. Można spróbować zacząć od instrukcji aparatu, ale może się to okazać niewystarczające na początku drogi fotoamatora.

  9. #9

    Smile

    Bawię się od kilku dni różnymi ustawieniami na manualu, ale jakoś nadal jestem nie za bardzo zadowolona z efektów..
    Intuicja podpowiada mi, że Twoim problemem jest właśnie ten manual.
    To częsty błąd początkujących, którym wydaje się, że profesjonaliści używają głównie tego trybu.
    W rzeczywistości jest dokładnie na odwrót ...

    W pierwszej kolejności opanuj tryby P, A, S.
    I gwarantuje Ci, że nastąpi duża poprawa w jakości zdjęć.

    PS.
    Nie mam problemów z ostrością i ciemnością a posiadam dokładnie taki sam aparat i obiektyw jak Ty.

  10. #10
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Oj żebym ja miał taki obiektyw kitowy to bym na niego złego słowa nie powiedział. A koleżanka najnormalniej w świecie nie umie ustawić poprawnych parametrów i ma do wszystkich pretensje mam na myśli otoczenie obiektyw i chyba też body

Podobne wątki

  1. Za jasne/ciemne zdjęcia
    By Lena94 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 04-06-2014, 20:21
  2. ciemne zdjęcia
    By notic in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 15-10-2009, 07:58
  3. d80 i za ciemne zdjecia
    By katzdw in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 04-10-2008, 10:58
  4. Ciemne zdjęcia z d50
    By danielo in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 02-10-2007, 08:34
  5. ciemne zdjecia D50
    By mIIKa in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 13-07-2007, 19:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •