Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Osłony przeciwsłoneczne-czym kierować się przy ich wyborze?

    W związku z tym, że dopiero poznaję system Nikona, prosiłbym doświadczonych użytkowników o pomoc i wyjaśnienie kilku kwestii.
    1) czy jest różnica między osłonami przeciwsłonecznymi bagnetowymi, a nakręcanymi? Kupiłem ostatnio obiektyw af-p 70-300, nie ma on w zestawie osłony. Z instrukcji wyczytałem, że dedykowana osłona ma oznaczenie HB-77 i jest jakaś bagnetowa. Patrząc nawet na ceny zamienników to taką osłonę można kupić za 37zł. Natomiast osłona nakręcana to koszt 10zł. Jednak przy tej bagnetowej napisali coś takiego "Dodatkowo, w przeciwieństwie do osłon nakręcanych na gwint, mocowanie bagnetowe umożliwia ochronę delikatnego mechanizmu autofocusa - cała przednia soczewka, którą porusza AF, znajduje się wewnątrz osłony, a sama osłona nie ma z nią styczności. Osłony mocowane na gwint filtrowy nie spełniają roli ochronnej." O jaką ochronę chodzi? W sytuacji gdyby ktoś np. puknął tą osłoną i obiektywem o coś? Czy jeśli dba się o sprzęt i nie wali nim w co popadnie to czy podczas pracy jest jakaś różnica między tymi 2 sposobami mocowania?
    2) czy jeśli nie byłoby różnicy to czy mając np. osłonę nakręcaną, można jeszcze nakręcić na obiektyw jakiś filtr? Czy już nie, bo gwint zabierałaby właśnie osłona przeciwsłoneczna?
    3) jaki kształt osłon jest lepszy? Gdzieś czytałem, że niby osłony kołowe stosuje się do szkieł, które "kręcą mordką", a dla tych co tego nie robią, można brać tulipana

    Będę wdzięczny za wyjaśnienie tych wątpliwości bo nie znalazłem na forum tematu poświęconego osłonom.

  2. #2

    Domyślnie

    1. To dotyczy starszych obiektywów, które "kręcą mordką" przy ostrzeniu.
    Co do uszkodzeń, mam wrażenie, że bagnetowa jakoś lepiej amortyzuje uderzenia.
    2. I tu pies pogrzebany. Z taką osłoną nie da się filtrów użyć. Gwint przez osłonę zajęty.
    3. Niektóre szkła mogą winietować z osłoną okrągłą, dlatego stosuje się tulipany. Oryginał do af-p 70-300 ma kształt tulipana, nie?
    No i tulipanowe lepiej wyglądają.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Potrzebujesz osłonę ? mi jeszcze nie trafiło się nigdy żeby była potrzebna w tym obiektywie.
    Kup zamiennik HB-77 bo kosztuje 3-4$, nakręcane są po 1$ ale zajmują miejsce filtra i mogą winietować.
    Może bardziej przyda się filtr polaryzacyjny ?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    1. To dotyczy starszych obiektywów, które "kręcą mordką" przy ostrzeniu.
    Co do uszkodzeń, mam wrażenie, że bagnetowa jakoś lepiej amortyzuje uderzenia.
    2. I tu pies pogrzebany. Z taką osłoną nie da się filtrów użyć. Gwint przez osłonę zajęty.
    3. Niektóre szkła mogą winietować z osłoną okrągłą, dlatego stosuje się tulipany. Oryginał do af-p 70-300 ma kształt tulipana, nie?
    No i tulipanowe lepiej wyglądają.
    1 i 2) czyli jeśli będę uważał na obiektyw to można spokojnie brać nakręcaną? Różnica w cenie bardzo duża, a do tego zooma raczej nie będę stosował żadnych filtrów.
    3) Nie, dedykowana osłona jest owalna. Pewnie, że tulipan wygląda lepiej :P A co winietowania, to słyszałem właśnie, że to tulipany potrafią zafundować winietę, a nie owalne. Może to zależy od konkretnego modelu, nie wiem.

  5. #5

    Domyślnie

    Co do winiety, możliwe.
    No i weź pod uwagę, że bagnetową łatwiej i szybciej odpiąć.

    Wysłane gołompem przy użyciu katapulty
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Potrzebujesz osłonę ? mi jeszcze nie trafiło się nigdy żeby była potrzebna w tym obiektywie.
    Kup zamiennik HB-77 bo kosztuje 3-4$, nakręcane są po 1$ ale zajmują miejsce filtra i mogą winietować.
    Może bardziej przyda się filtr polaryzacyjny ?
    W Polsce nakręcana kosztuje 10zł, a bagnetowa 37zł (obie to zamienniki).
    Nigdy nie stosowałem filtrów przy takich ogniskowych bo jakoś nie czułem potrzeby.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    A co winietowania, to słyszałem właśnie, że to tulipany potrafią zafundować winietę, a nie owalne. Może to zależy od konkretnego modelu, nie wiem.
    Bardzo dziwna rzecz. Tulipan ma kształt tak dobrany by właśnie nie winietować w rogach.
    Klatka ma kształt prostokąta, także w miejscu gdzie wypadają jej rogi, obiektyw "patrzy" najszerzej (po przekątnej klatki) i tam tulipan jest najpłytszy.
    Wzdłuż górnej i dolnej krawędzi może być najdłuższy, wzdłuż boków krótszy lecz nadal dłuższy niż zwykła okrągła osłona. W sumie osłona tulipanowa jest dłuższa (w najkrótszym miejscu, czyli na rogu jest tak jak okrągła), co lepiej zabezpiecza przed bocznym/górnym światłem.

    Muszą jednak byc dedykowane do konkretnych ogniskowych, także sa robione w krótszych seriach niż okrągłe - ergo są droższe.

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Te chińskie tulipany nakręcane na gwint filtra lubią winietować na szerszych ogniskowych ale nie przez te skrzydełka tylko ogólnie to co wkręcone jest na gwint.

    U nas kosztuje 37zł i jeśli to pilna sprawa to nie ma wyjścia.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Te chińskie tulipany nakręcane na gwint filtra lubią winietować na szerszych ogniskowych ale nie przez te skrzydełka tylko ogólnie to co wkręcone jest na gwint.

    U nas kosztuje 37zł i jeśli to pilna sprawa to nie ma wyjścia.
    Sprawa niby nie taka pilna, ale akurat zamawiam kilka drobiazgów (typu wężyk, ochrona na ekran itp) więc i osłonę od razu bym zamówił.

    Myślałem o tym polarze jak napisałeś. Jednak tego typu filtr raczej stosuje się do fotek statycznych, prawda? Jeśli będę robił fotkę jakiegoś ptaka czy nawet samolotu to i tak ustawienie tego filtra momentalnie może się zmienić. Przynajmniej takie było moje przekonanie i dlatego dla takich ogniskowych ich nie stosowałem. Jeśli się mylę, popraw mnie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bartolini82 Zobacz posta
    Jednak przy tej bagnetowej napisali coś takiego "Dodatkowo, w przeciwieństwie do osłon nakręcanych na gwint, mocowanie bagnetowe umożliwia ochronę delikatnego mechanizmu autofocusa - cała przednia soczewka, którą porusza AF, znajduje się wewnątrz osłony, a sama osłona nie ma z nią styczności. Osłony mocowane na gwint filtrowy nie spełniają roli ochronnej." O jaką ochronę chodzi?
    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    1. To dotyczy starszych obiektywów, które "kręcą mordką" przy ostrzeniu.
    To nie o to chodzi. W niektórych obiektywach tulipan jest mocowany do obudowy a nie do przedniej soczewki. Np. Nikkor 24-70 czy 10-24. Daje to dwa plusy. Po pierwsze soczewki są niezależne i faktycznie uderzenie w tulipana nie ma na nie wpływu. Po drugie zmienia się kąt "widzenia" tulipana, przez co bardziej osłania na dłuższych ogniskowych.

    A co do zasady, to tulipany stosuje się na szerokim kącie, ze względu na mniejsze wymiary. W teleobiektywach używa się okrągłych osłon. Sprawa mocowania jest wtórna. Tulipana mocuje się tylko na bagnet, okrągłe osłony można wkrecać (ale te firmowe też mocuje się na bagnet). Chińskie tulipany wkręcane w filtr muszą mieć dodatkowy mechanizm do przekręcania, który powoduje winietowanie.

    A wracając do AF-P 70-300, to HB-77 nie jest tulipanem.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Makro ] Sanki nastawcze do fotografii makro - czym sie kierować przy zakupie?
    By MarekD3100 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-08-2016, 09:15
  2. Osłony przeciwsłoneczne na Nikkor 18-55 i 55-200
    By Elyshia in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-05-2015, 07:21
  3. Gumowe osłony przeciwsłoneczne
    By kh29228 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-01-2011, 12:52
  4. Poradnik: Czym kierować sie przy zakupie aparatu fotograficznego?
    By perek83 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-02-2010, 19:26
  5. OSŁONY PRZECIWSŁONECZNE
    By Marcin U. in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23-08-2005, 17:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •