Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 57
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zahir Zobacz posta
    LR to tylko (i aż) wywoływarka - owszem jest kilka myków w Develop (bo jak sądzę o to tu chodzi) ale nie ma opcji żeby poświęcać im 700 stron słowa pisanego
    Jeżeli używasz wyłącznie Develop to faktycznie żadna książka nie jest potrzebna, bo w tym akurat module jest potrzebna wyłącznie praktyka. Jednak Lr oferuje znacznie więcej niż Develop i pełne poruszanie się po tych wszystkich zakamarkach programu nie jest takie proste. Wydaje mi się, że przeciętny użytkownik z tego powodu wykorzystuje Lr w dość ograniczonym zakresie. Cały problem zaczyna się już od fundamentu tego programu czyli wykorzystania Catalog oraz bezpieczeństwa danych w nim/nich zawartych, co często kończy się katastrofą.
    Instrukcja do lustrzanki Nikon też ma około 350 i również większość użytkowników woli szukać na forach czy YT odpowiedzi na najprostsze problemy. Często się zastanawiam skąd ta niechęć do dobrych instrukcji.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Paw-Bor Zobacz posta
    Jest dostępna w wersji Ebook za 129 zł
    Ostatnio przeglądałem ofertę Helionu i Ebook-ów już też nie oferowali ale może gdzieś są w sprzedaży. Jednak taki podręcznik jest znacznie wygodniejszy w wersji papierowej- przynajmniej dla mnie.

  2. #22

    Domyślnie

    LR jest mega prosty. Do samego LR nie kupowałbym żadnego kursu.

  3. #23

    Domyślnie

    Podepnę się pod ten temat żeby nie tworzyć nowego z pojedynczym pytaniem. Mianowicie. Czy są jakieś ogólnie przyjęte kanony wyglądu zdjęć po obróbce? Pytam ponieważ ja lubię zdjęcia z żywymi kolorami, dość wyraźnym kontrastem. Takie, które sprawiają wrażenie, że człowiek patrząc np. na krajobraz, ma wrażenie, że tam jest. Jednak, nie do końca może to się podobać komuś innemu. Generalnie w obróbce stosuję prawie zawsze z: color presets/bezpośrednio z pozytywu oraz general presets/podbity kontrast. Czasami do tego dojdzie jakaś kosmetyczna korekta ekspozycji.
    Czy w związku z tym można taka fotę po obróbce jakoś zweryfikować na podstawie wykresów itp? Oczywiście pod kątem tego, czy nie przesadziło się z jakimś elementem obróbki.
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  4. #24

    Domyślnie

    Myślę, że wszystko zależy od tego dla kogo robisz zdjęcia. Zdjęcia mają się podobać temu dla którego je robisz. Żeby sobie wyrobić pogląd na temat rożnych trendów, to chyba jest jeden dobry sposób, oglądać zdjęcia innych i uczestniczyć w ich ocenie. Jest z tym jeden problem , zależnie gdzie popatrzysz to możesz spotkać sprzeczne oceny . Natomiast ocena zdjęcia na podstawie wykresów to chyba jakieś nieporozumienie. Jedyny wykres który warto a nawet należy śledzić to histogram, ponieważ ułatwia ocenę rozpiętości tonalnej i unikanie przepałów. Reszta to kwestia wiedzy doświadczenia i gustu jak mi się wydaje, a nie wykresów lub tabelek.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  5. #25
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Generalnie chodzi o to, żeby nie było widać obróbki. Tzn może być dowolnie wielka rzeźba, ale niech to wygląda naturalnie. Co nie znaczy, że tak ma być zawsze i wszędzie. Ale jak już nie jest i wychodzi surrealizm, to lepiej żeby to były prace na poziomie konkurencji dla obrazów Salvadora Dali
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  6. #26

    Domyślnie

    @kipcior dobrze to ująłeś z tym Salvadorem Dali, tylko czy wtedy ktoś taki bedzie pytał co ma zrobić? Ale przestroga dosadna i dobra.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Myślę, że wszystko zależy od tego dla kogo robisz zdjęcia. Zdjęcia mają się podobać temu dla którego je robisz. Żeby sobie wyrobić pogląd na temat rożnych trendów, to chyba jest jeden dobry sposób, oglądać zdjęcia innych i uczestniczyć w ich ocenie. Jest z tym jeden problem , zależnie gdzie popatrzysz to możesz spotkać sprzeczne oceny . Natomiast ocena zdjęcia na podstawie wykresów to chyba jakieś nieporozumienie. Jedyny wykres który warto a nawet należy śledzić to histogram, ponieważ ułatwia ocenę rozpiętości tonalnej i unikanie przepałów. Reszta to kwestia wiedzy doświadczenia i gustu jak mi się wydaje, a nie wykresów lub tabelek.
    Ok,
    wstawiam więc przykładowe wycinki (małe fragmenty) 2 zdjęć (w dodatku pomniejszone do 40% bo za dużo by te zdjęcia zajmowały). Załączam wersję oryginalną, oraz po przeróbce w LR. Oceńcie, czy ta przeróbka nie jest zbyt agresywna. Mi osobiście podoba się ta kolorystyka, podbicie kolorów itp. Jednak nie mam doświadczenia na tle innych, więc nie wiem co inni mogą o tym sądzić. Generalnie jak w rodzinie pokazuje fotki to każdemu się podoba.
    oryginał
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ori1.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	785,9 KB
ID:	34811

    po obróbce
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lr.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	1 003,4 KB
ID:	34812

    oryginał
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ori2.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	241,3 KB
ID:	34813

    po obróbce
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lr2.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	278,4 KB
ID:	34814

    Są zdjęcia, których czasami w ogóle nie koryguję bo podobają mi się takie jak "wypluje aparat", ale jeśli w jakiś sposób w nie ingeruję to przeróbki wyglądają mniej więcej podobnie jak powyżej.
    Proszę więc o rady czy to jest ok, czy może pójść w trochę innym kierunku, a jeśli tak, to co ew. próbować zmienić.
    Ostatnio edytowane przez Bartolini82 ; 14-12-2019 o 12:32
    D7200+Nikkor 10-24 f3.5-4.5G ED+Nikkor 18-105+Tamron SP AF 90 f2.8 Di MACRO 1:1+Nikkor AF-P DX 70-300G ED VR+Nikkor 50 1.8G+Sigma A 18-35 1.8+Sigma S 60-600

  8. #28

    Domyślnie

    Jeśli robisz w jpg, to obróbkę wykonuje za ciebie automatyka aparatu. Wtedy dodatkowa ingerencja w większości przypadków jest zbędna, a nawet może popsuć zdjęcie. Jeśli chodzi o RAW, to spróbuj na początku - jeśli nie masz pomysłu - zdać się na automatyczne ustawienia w LR i dopiero od tego punktu zacznij korektę. Nie, to nie jest dobra obróbka.
    Ostatnio edytowane przez black70 ; 14-12-2019 o 13:22
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  9. #29

    Domyślnie

    Pod Ciebie idealna będzie książka "Fotografia cyfrowa. Krajobrazy i natura w Photoshopie CS2" masz tam wszystko z naciskiem na zdjecia jakie chcesz robić i te które pokazałeś.

  10. #30

    Domyślnie

    Ciężko jest na tych dwóch przykładach, które zamieściłeś ćwiczyć zaawansowaną obróbkę. Zdjęcia są dość "proste", ciężko jest tutaj coś poprawić ekstra lub zupełnie je popsuć. Do ćwiczeń z LR bardziej "wymagające" i ciekawsze zdjęcia bym użył.

    Posłowie:
    Obróbka to coś więcej niż przesuwanie suwaków w te i nazad. To musi być pomysł na równie ważny z tym, który masz przy kadrowaniu. Musisz wiedzieć po co robisz to zdjęcie oraz co finalnie chcesz na nim uwypuklić, podkreślić.
    Ostatnio edytowane przez Tomekk ; 14-12-2019 o 13:44

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. kurs
    By themoon in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 03-08-2008, 20:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •