Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jaki zestaw do makro oparty na starych szkłach?

    Witam,
    zafascynował mnie temat makro opartego na starych obiektywach np. Tessarem Zeiss'a czy kultowymi Heliosami M42, do tego mieszek makro i np. jakiś obiektyw Nikkora podpięty pierścieniem odwrotnego mocowania, tak jak zaprezentowano tutaj w drugiej części artykułu:
    https://niemastresu.wordpress.com/20...mieszek-i-m42/

    W związku z tym, czy moglibyście mnie nakierować na jakieś wątki/podpowiedzieć jak by było można złożyć taki zestawik makro za, powiedzmy 300zł, z dużą skalą odwzorowania? Jestem w posiadaniu N18-105 i 50tki 1.8g, gdyby się w tym zestawie do czegoś przydały.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli wolno spytać, to co takiego niezwykłego widzisz w starym obiektywie zamocowanym odwrotnie do mieszka makro? W zamierzchłych czasach (30 lat temu) bawiłem się Zenitem z mieszkiem i podłączonym odwrotnie Heliosem 44M-4 i mogę powiedzieć tylko tyle, że robienie ostrych zdjęć z ręki było bardzo niewygodne, a ich jakość taka sobie (to eufemizm).
    W dobie tanich obiektywów makro i pierścieni pośrednich, fotografowanie j.w. to sztuka dla sztuki.

  3. #3

    Domyślnie

    Szukaj Vivitara 28 mm ze światłem 2.8 lub jak się uda 2.0 Komine Close Focus. Łatwo poznać o który chodzi bo numery seryjne zaczynają się od 28.....

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Mieszek odradzam. Jeżeli już to pierścienie pośrednie.

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Zawsze możesz przetestować to co masz czyli odwrotne mocowanie 50-tki na 18-105.

  5. #5

    Domyślnie

    Też trochę nie rozumiem do czego to ma zmierzać. Szukasz klimatu starych obiektywów, czy ma być po prostu tanio?
    Może taki Nikkor AF 60 f2.8D będzie wystarczająco stary i do przełknięcia cenowo?
    ['O]

  6. #6

    Domyślnie

    Tani jest też Cosina/Soligor/Vivitar 100/3.5 Macro. Jest strasznie plastikowy ale ma dobrą jakość obrazu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MorderczyKrolik Zobacz posta
    Witam,
    zafascynował mnie temat makro opartego na starych obiektywach np. Tessarem Zeiss'a czy kultowymi Heliosami M42, do tego mieszek makro i np. jakiś obiektyw Nikkora podpięty pierścieniem odwrotnego mocowania, tak jak zaprezentowano tutaj w drugiej części artykułu:
    https://niemastresu.wordpress.com/20...mieszek-i-m42/

    W związku z tym, czy moglibyście mnie nakierować na jakieś wątki/podpowiedzieć jak by było można złożyć taki zestawik makro za, powiedzmy 300zł, z dużą skalą odwzorowania? Jestem w posiadaniu N18-105 i 50tki 1.8g, gdyby się w tym zestawie do czegoś przydały.
    Po prostu kup heliosa 44 i pierścienie pośrednie.
    Jak poznasz zestaw, zrobisz tym cuda. Niczym nie różniące się od fotek z proponowanych tu wyżej obiektywów.
    Po pewnym czasie będziesz wiedział, czy i co kupić.
    Cena niska, możliwości ogromne.

    Na Flickr znajdziesz wiele przykładów. Jeśli będziesz miał problem z odszukaniem, pisz pw. Dam linki jakieś. Ja kocham heliosa 44 do tzw makro również.

    Chyba że chcesz ogromne powiększenie, np robali.
    To wtedy mieszek. Ale wówczas będziesz musiał zabić Robala. A to już nie jest Oki. Ja tego np nie pochwalam...

    Ps.
    Tessar też będzie super. Weź co tańsze będzie.
    I tak będziesz domykał...
    Ostatnio edytowane przez d90 ; 15-08-2018 o 14:16
    ... ucze sie patrzec i widziec...
    i duqa z tego...

  8. #8

    Domyślnie

    Kolega ecml świetnie napisał to co ja też miałem w planach:

    Cytat Zamieszczone przez ecml Zobacz posta
    Też trochę nie rozumiem do czego to ma zmierzać. Szukasz klimatu starych obiektywów, czy ma być po prostu tanio?
    Może taki Nikkor AF 60 f2.8D będzie wystarczająco stary i do przełknięcia cenowo?
    Mam i ciągle używam tego Nikkora. Jest świetny. Jeśli dodamy cenę REWELACYJNY.
    Kiedyś był znacznie poza zasięgiem amatora, teraz jest śmiesznie tani.

    Jeśli w przyszłości zechcesz poszerzyć możliwości, to dokupisz pierścienie.

    Zawsze można pobawić się starymi obiektywami uzyskując takie coś:
    http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...107&highlight=

    Robiłem baaardzo starym 80-200 f 4,5-5,6 + tylko odrobinę młodszym egzemplarzem 50 1,8 D jako soczewka. Nigdy nie spotkałem się z narzekaniem na któryś z tych obiektywów.
    Są bardzo tanie, ale w pełni używalne.

Podobne wątki

  1. Jaki zestaw do (extreme) makro fotografii?
    By Gruchacz in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 16-03-2018, 23:21
  2. wewnętrzny czytnik cf i sd oparty na usb3
    By fafniak in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-08-2012, 14:08
  3. Zestaw makro
    By godziu in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-12-2009, 16:09
  4. Zestaw do makro
    By Atrax in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 23-09-2007, 13:04
  5. Jaki zestaw D80 do makro?
    By szaman in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-09-2006, 17:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •