Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Fotografia krajobrazowa filtry - kilka pytan

    Hej,

    Mam kilka pytan zwiazanych z uzywaniem fitrow szarych.

    Po pierwsze chce rozwiazac popularny problem niedoswietlonego dolu lub przeswietlonej gory.

    Zdazylem sie dowiedziec, ze potrzebuje filtra szarego polowkowego, ze dobrym wyborem jest system Cokin (raczej wybiore ten oznaczony litera P) oraz,
    ze kolejnym dobrym wyborem (cena/jakosc) jest wybor filtrow firmy hitech.

    Zdaje sobie sprawe, ze wybor gradacji i gestosci zalezy od wielu rzeczy. Ja chce sie ograniczyc do krajobrazow gorskich (gory + jeziora i rzeki).

    Tu pojawia sie moj drugi problem, jak ogarne ekspozycje gory i dolu za pomoca filtra szarego polowkowego, bede tez czasami chcial zrobic "mleczna" wode rzeki badz jeziora.
    Wiem, ze do tego celu sluza pelne filtry szare z duza gestoscia np lee little stopper, ceny filtrow hitech badz lee sa dosc spore zastanawialem sie nad nakrecanycm filtrem manfrotto.

    Prosze doradzcie czy zestaw cokin P + (szary polowkowy) Hitech ND 0.9 Grad Soft (-3 EV) + (szary pelny) Manfrotto ND64 (-6 EV) da rade

    Dodam, ze wydaje mi sie ze Hitech ND 0.9 Grad Soft jest dosc uniwersalny, jezeli chodzi o filtr pelny szary moze lepiej pojsc w -9 EV ?

    I ostatnia sprawa jaki do tego wszystkiego filtr polaryzacyjny polecacie.

    Obiektyw 14-42 w systemie micro 4/3 wiec wychodzi 28-84.

    Pozdrawiam, Mateusz

  2. #2

    Domyślnie

    Co do filtrów to nie polecam ani Cokina ani Hitecha. Obecnie najlepszy stosunek ceny i jakości ma Haida którą z czystym sumieniem polecam. Jeśli chodzi o to jakie filtry będzie ci potrzeba to polecam Haida Nano Pro MC 0.9 grad se + Haida Nano Pro MC ND 1.8. Wszystko zależy jaką masz soczewke w obiektywie, jeśli wypukłą to system 150mm (będzie drogo) a jeśli nie to system 100mm. W sklepie photo4b jak się powołasz na mnie - kuba kozioł masz rabacik
    http://www.kubakoziol.pl - moja pasja, fotografia pejzażu

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez matkalet Zobacz posta
    Po pierwsze chce rozwiazac popularny problem niedoswietlonego dolu lub przeswietlonej gory.

    Zdazylem sie dowiedziec, ze potrzebuje filtra szarego polowkowego, ze dobrym wyborem jest system Cokin (raczej wybiore ten oznaczony litera P) oraz,
    ze kolejnym dobrym wyborem (cena/jakosc) jest wybor filtrow firmy hitech.
    Hitech 85 to dosc popularny wybor i calkiem niezle filtry, na pewno duzo lepsze od samego Cokina.

    od siebie jako alternatywe moge polecic 84.5: http://www.84dot5mm.com/ - to sa filtry o mniejszych przebarwieniach niz Hitech i cenowo tez od nich lepsze.

    Cytat Zamieszczone przez matkalet Zobacz posta
    Zdaje sobie sprawe, ze wybor gradacji i gestosci zalezy od wielu rzeczy. Ja chce sie ograniczyc do krajobrazow gorskich (gory + jeziora i rzeki).
    na start: 0.6 Soft i 0.6 Hard a potem dokupowac jesli czegos brakuje.

    Cytat Zamieszczone przez matkalet Zobacz posta
    Tu pojawia sie moj drugi problem, jak ogarne ekspozycje gory i dolu za pomoca filtra szarego polowkowego, bede tez czasami chcial zrobic "mleczna" wode rzeki badz jeziora.
    Wiem, ze do tego celu sluza pelne filtry szare z duza gestoscia np lee little stopper, ceny filtrow hitech badz lee sa dosc spore zastanawialem sie nad nakrecanycm filtrem manfrotto.
    Lee nie robi filtrow w rozmiarze 85. szukaj Hitecha (maja chyba nawet ND16 ale moje doswiadczenia sa takie, ze te filtry mocno ocieplaja i zarozowiaja zdjecia) albo moze byc to 84.5, chociaz z ich szarymi nie mam doswiadczen.

    Cytat Zamieszczone przez matkalet Zobacz posta
    Prosze doradzcie czy zestaw cokin P + (szary polowkowy) Hitech ND 0.9 Grad Soft (-3 EV) + (szary pelny) Manfrotto ND64 (-6 EV) da rade
    to ma sens jesli chcesz uzywac filtrow prostokatnych bez uchwytu, tzn. trzymajac w lapie. na mrozie to jest srednio przyjemne. no ale mozna. chociaz od siebie raczej polecam filtry ND Haidy, maja minimalne przebarwienia (przyjemne ocieplenie). co do polowki, tradycyjnie polecam zaczac od 2 dzialek, bo 3 to czesto za duzo.

    Cytat Zamieszczone przez matkalet Zobacz posta
    Dodam, ze wydaje mi sie ze Hitech ND 0.9 Grad Soft jest dosc uniwersalny, jezeli chodzi o filtr pelny szary moze lepiej pojsc w -9 EV ?
    IMHO, 2 dzialki sa duzo bardziej uniwersalne.

    co do filtra jednolitego szarego... jesli chcesz porzadne rozmycie, to ND1000, bo 64 bedzie czasem za malo.

    Cytat Zamieszczone przez matkalet Zobacz posta
    I ostatnia sprawa jaki do tego wszystkiego filtr polaryzacyjny polecacie.
    do uchwytu Cokin P jest dedykowany polar P164 albo zamienniki. jesli ma byc nakrecany to ja sam mam Marumi ale i Hoya moze byc...

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez QubaKpl Zobacz posta
    Co do filtrów to nie polecam ani Cokina ani Hitecha. Obecnie najlepszy stosunek ceny i jakości ma Haida którą z czystym sumieniem polecam. Jeśli chodzi o to jakie filtry będzie ci potrzeba to polecam Haida Nano Pro MC 0.9 grad se + Haida Nano Pro MC ND 1.8. Wszystko zależy jaką masz soczewke w obiektywie, jeśli wypukłą to system 150mm (będzie drogo) a jeśli nie to system 100mm. W sklepie photo4b jak się powołasz na mnie - kuba kozioł masz rabacik
    Haida nie robi filtrow na rozmiar 85. a te na 100 to zupelnie inna kategoria cenowa, zwlaszcza te polowkowe.

    o filtrach wielkosci plyt chodnikowych (150) nawet nie wspomne.

  4. #4

    Domyślnie

    A ja pozwolę sobie podpiąć się pod wątek i zapytać was o same filtry polaryzacyjne Czy jeżeli chcę używać na przykład filtrów szarych z uchwytem do obiektywu to mogę sobie kupić zwykłego polara innej firmy a jeżeli chodzi o sam szary filtr i filtry połówkowe uchwyt i będę go Mógł nakręcić na obiektyw z już założonym filtrem polaryzacyjnym innej firmy Poza tym jak to jest z tym zafarbem jeżeli chodzi o filtry HiTech a Czy naprawdę dają taki brzydki totalny zafarb czy lepsza jest dopłata do czegoś innego?

    A jak wygląda sprawa z polarem i redukcją? Czyli kupuję jeden filtr np. 77 mm i mam redukcję do 52, nakręcam na mniejszy obiektyw i jak wtedy wygląda sprawa z holderem i pierścieniem mocowania na obiektyw?

  5. #5

    Domyślnie

    Wszystko @Śprotek zależy od tego jakie sobie przyjmiesz założenia. Ja np. mimo różnych średnic wszystkie filtry mam na 82 ze stepupem poza zawsze jednym filtrem ochronnym nakręcanym bezpośrednio na obiektyw. Przyjmując takie założenie holder musisz mieć z adapterem do takiej średnicy jak na końcu. Co do polara okrągłego nakręcanego to jasne, że też możesz sobie na niego wkręcić adapter do holdera - gwint to gwint. Natomiast to będzie dość ciężkie u użytkowaniu o ile wręcz nie nieużywalne. Polarem kręcisz w taki sposób, że obraca się pierścień do którego miałbyś skręcony adapter holdera więc tak średnio.
    P900, D50 IR, D7000, NIKKOR AF-S 18-55 G ED, NIKKOR AF 35-135/3.5-4.5, YN-565EX

  6. #6

    Domyślnie

    Chciałbym kupić polarka Hoya Fusion Antistatic na 77mm.
    Do tego jedną połówkę jakąś 0.9 i szaraka ND1000.
    Żeby tego używać zarówno na 77, jak i na 72 i 52 mm.
    No i żeby nie było zafarbu...
    Czyli muszę kupić holder jakiegoś systemu i co? Jeśli będę robił zdjęcie 50 1.4D, która ma 52mm, nakręcę polara z redukcją 77mm, to jak do tego podłączę system szarych filtrów?

  7. #7

    Domyślnie

    @śprotek musisz zacząć myśleć w kategoriach średnic gwintów i wielkości holderów. Możesz nakupić filtrów do każdego posiadanego gwintu na obiektywie i do tego odpowiednią ilość pierścieni do holderów. Możesz też kupić filtr dla obiektywu o największej średnicy i stosowne pierścienie redukcyjne do pozostałych obiektywów o mniejszej średnicy. Różnica jest taka, że filtr kosztuje kilkaset złotych, a pierścień redukcyjny kilka złotych. Efekt na zdjęciach w obu przyjętych rozwiązaniach będą identyczne.
    Odnośnie równoczesnego stosowania filtra polaryzacyjnego i innych filtrów np. połówkowych to jednak najwygodniej stosować polar dostosowany do mocowania w holderze. Chociaż polary do mocowania w holderze mają z reguły gorszą jakość.

  8. #8

    Domyślnie

    Konkretnie kilka obiektywów 52mm, jeden 72mm i jeden 77mm

    Kupuję polara na 77mm

    Do tego redukcje 77 -> 52mm, 77 -> 72mmm

    Do tego holder na np. filtry Hitech

    I co do tego muszę jeszcze dokupić? Pierścienie jakieś do tego holdera, ale czy to się na tym wielkim filtrze 77mm będzie trzymało z redukcjami do obiektywu?

  9. #9

    Domyślnie

    Zadam pytanie inaczej.

    Czy mogę kupić inny filtr polaryzacyjny niż ten z systemu filtrów mocowanych do holdera?
    Czyli
    Kupuję inny polar, mocuję polar na obiektywie także za pośrednictwem redukcji
    Na polar nakręcam pierścień i holder a w holder wkładam szary nd i połówkę

    Mogę tak zrobić? Czy podczas mocowania holdera nie przekręci mi się ustawiona wcześniej oś polaryzacji?

    I czy każdy polar ma gwint z drugiej strony? Chodzi mi konkretnie o Hoya Fusion Antistatic Cir Pl

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    (.......)

    Mogę tak zrobić? Czy podczas mocowania holdera nie przekręci mi się ustawiona wcześniej oś polaryzacji?

    I czy każdy polar ma gwint z drugiej strony? Chodzi mi konkretnie o Hoya Fusion Antistatic Cir Pl
    Troche naokolo kombinujesz
    Jak polar ma z przodu gwint i w ten gwint wkrecisz adapter i zamocujesz holder, to oczywiscie sie przekreci.

    Najpierw mocujesz polar, wkrecasz w niego adapter, ustawiasz polaryzacje, nasuwasz holder z szara polowka i gotowe.
    Holder mozesz bez problemu ustawic po skosie kadru jesli chcesz no tak uzyc polowki.
    Holder sie luzno obraca na adapterze. To ci nie zmieni polaryzacji.

    Mozesz tez zrobic tak; nakrecasz polar, wkrecasz w niego adapter z zamocowanym holderem, ustawiasz polaryzacje obracajac adapterem, potem wsuwasz szara polowke.
    Tylko trzeba by jakos umiejetnie zacisnac holder na adapterze lub jakos paluchem od przodu przesuwac adapter wkrecony w polar. Mozna nawet sprobowac z filtrem szarym.
    Tylko to juz bedzie ekwilibrystyka.

    Nie lazdy polar ma gwint z przodu. Ja nie mam a tym samym noe mam takich problemow.
    Ustawiam polaryzacje a szara polowke jak chce przytrzymuje reka.

    Polecam szare polowki z miekkim przejsciem. 0,6 i 0,9EV
    Mz 0,9 bardziej uniwersalna. Zawsze ja mozna po prostu plycej wsunac do holdera.

    Uzywam Hitech, tragedi z zafarbem nie ma.
    Ot lekkie ochlodzenie zdjecia i troche niebieskosci i fioletu. Nie jest to na pewno oczobijny efekt.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Kilka pytań - świadoma fotografia.
    By Koniq in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-07-2018, 14:58
  2. [Poradnik] Fotografia krajobrazowa w czerni i bieli
    By Nemeth in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-03-2015, 16:39
  3. Fotografia ślubna - kilka pytań
    By d40nikon in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-10-2012, 22:50
  4. filtry do D60 - kilka pytań
    By gregorian76 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 17-06-2009, 18:26
  5. Fotografia krajobrazowa - dziura i ogniskowa
    By rmgdansk in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-08-2008, 20:44

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •