Hej,

Mam kilka pytan zwiazanych z uzywaniem fitrow szarych.

Po pierwsze chce rozwiazac popularny problem niedoswietlonego dolu lub przeswietlonej gory.

Zdazylem sie dowiedziec, ze potrzebuje filtra szarego polowkowego, ze dobrym wyborem jest system Cokin (raczej wybiore ten oznaczony litera P) oraz,
ze kolejnym dobrym wyborem (cena/jakosc) jest wybor filtrow firmy hitech.

Zdaje sobie sprawe, ze wybor gradacji i gestosci zalezy od wielu rzeczy. Ja chce sie ograniczyc do krajobrazow gorskich (gory + jeziora i rzeki).

Tu pojawia sie moj drugi problem, jak ogarne ekspozycje gory i dolu za pomoca filtra szarego polowkowego, bede tez czasami chcial zrobic "mleczna" wode rzeki badz jeziora.
Wiem, ze do tego celu sluza pelne filtry szare z duza gestoscia np lee little stopper, ceny filtrow hitech badz lee sa dosc spore zastanawialem sie nad nakrecanycm filtrem manfrotto.

Prosze doradzcie czy zestaw cokin P + (szary polowkowy) Hitech ND 0.9 Grad Soft (-3 EV) + (szary pelny) Manfrotto ND64 (-6 EV) da rade

Dodam, ze wydaje mi sie ze Hitech ND 0.9 Grad Soft jest dosc uniwersalny, jezeli chodzi o filtr pelny szary moze lepiej pojsc w -9 EV ?

I ostatnia sprawa jaki do tego wszystkiego filtr polaryzacyjny polecacie.

Obiektyw 14-42 w systemie micro 4/3 wiec wychodzi 28-84.

Pozdrawiam, Mateusz