Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14
  1. #11

    Domyślnie

    No i @TOP67 podał bardzo dobry i praktyczny sposób sprawdzenia zapasu jaki daje konstrukcja obiektywu. Przy sprawdzaniu pierwszą metodą trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jedno. Jeśli obiektyw ma VR to warto wykonać kilka zdecydowanych ruchów w stronę każdego rogu kadru patrząc w ten kąt. Najlepiej jeszcze zrobić w tym czasie zdjęcie na jasnym tle. Natomiast to jest istotne tylko w sytuacji gdy oprawa filtra jest dosłownie na granicy wejścia w pole widzenia.

    Natomiast @szafirowa piszesz o tym, że interesują Cię długie czasy więc w związku z tym ND. U mnie właśnie w przypadku ND wchodzi on jako drugi filtr, bo bardzo często robię zdjęcia z nakręconym filtrem IR&UV CUT. Nie zawsze, ale właśnie z filtrem ND najczęściej go używam.
    P900, D50 IR, D7000, NIKKOR AF-S 18-55 G ED, NIKKOR AF 35-135/3.5-4.5, YN-565EX

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szafirowa Zobacz posta
    Planuję używać tych filtrów na N 10-20 i na Sigmie 17-50 ze średnicą 77 mm. Pomyślę jeszcze nad tym, czy wybrać filtry 77 czy 82, czasem różnica w cenie nie jest bardzo duża, a ja mam nadzieję, że jak na moją obecną intensywność focenia filtry posłużą mi na dłużej w niezłym stanie. Być może oba filtry jednocześnie to też będzie rzadkość; na ten moment kręcą mnie długie czasy, więc pewnie ND będzie częściej w użyciu.
    O ile w przypadku Sigmy cięcia wchodzą w grę, to w przypadku szerokiego kąta trochę szkoda zakresu na zbyt mocne przycinanie. Ale skoro piszecie, że nie ma dramatu..., ja się bałam, że nawet 82 mi nie wystarczy...
    Przecież kąt pozostaje dalej szeroki, jeśli przytniesz z formatu 3:2 do 16:9 czy 10:4 itd. to obcinasz górę i dół, a mocne zaciemnienie pojawia się najczęściej w samych rogach. Przemyślane kadrowanie i nie będzie problemu. Sigma dobrze znosi dwa filtry, Nikkor 10-20 z filtrami 77 mm to będzie spory zapas moim zdaniem, choć nie mam tego szkła, żeby sprwdzić.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Przecież kąt pozostaje dalej szeroki, jeśli przytniesz z formatu 3:2 do 16:9 czy 10:4 itd. to obcinasz górę i dół, a mocne zaciemnienie pojawia się najczęściej w samych rogach. Przemyślane kadrowanie i nie będzie problemu. Sigma dobrze znosi dwa filtry, Nikkor 10-20 z filtrami 77 mm to będzie spory zapas moim zdaniem, choć nie mam tego szkła, żeby sprwdzić.
    No tak, jak obetnę same rogi to zostaje szeroko. Ja chyba ciągle jeszcze mam takie wyobrażenie winiety jak z fotografii otworkowej (bo się w nią kiedyś bawiłam i mam zamiar wrócić znowu), gdzie winieta to czasem pół obrazu Akurat w otworkowych obrazkach lubiłam tę niedoskonałość, ale taki jest przywilej otworków.

    Dzięki @TOP67 za te sposoby, dzięki wszystkim za wypowiedzi, teraz mam większość jasność
    Nikon D7200; Sigma 17-50 2.8; Nikkor 10-20 4.5-5.6; Tamron 90 macro 2.8; Tamron 85 1.8

  4. #14

    Domyślnie

    Moim zdaniem słusznie przejmuje się koleżanka. Przy jednym filtrze slim winiety nie będzie, ale przy dwóch jednocześnie może się pojawić, skoro np. u mnie przy 16 mm jest winieta przy dwóch filtrach (zwykłych, nie-slim). A co dopiero przy 10 mm...lepiej sprawdzić przed kupnem...
    I nie słuchać, że przymykanie coś da, bo często jest tak, że jedynie wyostrza się krawędź winiety. Przymknięcie zadziała tylko przy winiecie na skraju winietowaniu, takiej super minimalnej winiecie. Słusznie koleżanka kombinuje, iż redukcja/adapter plus większa średnica filtra pozwala często uniknąć winiety, tak jest w moim przypadku, no ale skąd wiadomo, że filtr slim 72 mm będzie winietował, albo nawet dwa filtry - może zwiększanie średnicy niepotrzebne ? Trzeba zawsze zrobić testy dopiero kupować. Obiektywy szerokokątne mają zwykle większą średnicę gwintu niż tubus z przodu, różne są konstrukcje. Z moich testów wynika, że nawet rzeczywista średnica szkła/dziury filtra ma znacznie, mniej się liczy podawana średnica gwintu... wpływ może mieć np. grubość blachy z której zrobiono oprawę... Mam taki przypadek, że adapter do holdera hitech winietuje nakręcony na jeden filtr (sam pierścień bez holdera), a adapater cokin jest mniej masywny i w tym samym zestawieniu nie winietuje.... (patrz testy w wątku o manfrotto xume)
    Ostatnio edytowane przez decadent ; 09-08-2018 o 23:40
    D7000 T17-50 2.8 VC, nikkor 16-85

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Winietowanie Tokina 17/3.5 vs Nikkor 16-35/4
    By emet_b in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-07-2015, 17:36
  2. filtry do NIKKOR 2.8-85/3.5-4.5
    By Ryśko in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-03-2014, 20:22
  3. Sigma 10-20 + filtry a winietowanie
    By maszkara in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-05-2010, 18:14
  4. Nikkor 18-200 VR i winietowanie przy 200mm. f/5.6
    By Virus in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 05-09-2007, 15:57
  5. Nikkor 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED - winietowanie
    By moshica in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-06-2005, 21:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •