Close

Strona 280 z 288 PierwszyPierwszy ... 180230270278279280281282 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2 791 do 2 800 z 2875
  1. #2791
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Cień szansy widzę w retro, jeśli pójdą w ten nurt dalej. To mogłaby być ta nisza, w której Nikon mógłby być rewelacyjny dla małej, ale wiernej grupy odbiorców. I to by go dźwignęło nieco bliżej drugiego miejsca na podium.
    ??? sorry, ale nie wiem jak to określić. Pójście w stronę tego co zrobił Pentax czy Olympus ma być drogą do miejsca nr 2? Przecież nawet jak czytam fora tych firm to nie dość, że są malutkie, to w dodatku połowa z ich czytelników nie fotografuje już tym sprzętem, sa tam dla znanego sobie towarzystwa. Jak mała grupa ma powodować wzrost?
    O miejsce Nikona na podium się nie martwię. Zresztą miejsce nie jest dla mnie najważniejsze. Tak jak to kto produkuje matryce albo inne kwestie o których lubi się dyskutować. Dla osoby zajmującej się serio (profesjonalnie) fotografią, będącej w danym systemie ważne jest bezpieczeństwo. To, że znajdę w nim produkt, który będzie mi potrzebny. Że nie będzie sie musiało zmieniać systemu (gdy władowało sie w niego sporo kasy itp).
    Jeśli chodzi o pierwszą trójkę to nie bardzo ma kto się wdrapać na pudło. Może w odległej przyszłości Fujifilm, o ile średni format nadal będzie tak szybko taniał, a sprzęt amatorski zanikał.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 27-12-2023 o 13:23
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2792

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Czy ty czytasz co piszesz? Mała ale wierna grupa ma dźwignąć firmę na drugą pozycję?
    Tak, czytam. I niczego takiego nie napisałem. "Nieco bliżej drugiego miejsca na podium" to nie znaczy "na drugie miejsce", tylko NIECO BLIŻEJ... No i chyba nikt nie ma wątpliwości, że pojawienie się Zf w jakimś stopniu się do tego przyczyniło, co być może zobaczymy w kolejnym sprawozdaniu finansowym.

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Taką marką jest Fuji - ma poniżej 6% udziału w rynku. Nikon ma prawie 12%, a następne Sony 26%. Co więcej udział Sony w rynku rośnie.
    Znasz małą grupę z udziałem ok. 30%?
    Popyt na retro jest większy, niż wynika to z udziału Fuji. Jest jeszcze coś, czego żadne rankingi nie uwzględniają: rynek wtórny bardzo popularnych obecnie retro aparatów, w tym analogów, kupowanych z braku alternatywy w obecnej ofercie producentów. I tu nie potrzeba 30%. Wystarczy 3% i Nikon już będzie bliżej Sony i dalej od Fuji.

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Tymczasem Nikon, jakby zupełnie nie czytał tych wszystkich światłych rad, zrobił swoje. Wyszedł z dołka, radykalnie poprawił wyniki finansowe i w zasadzie w całości przestawił się na linię produktów z bagnetem Z.
    Akurat gdy Canon i Nikon byli jeszcze w rozkroku między lustrami i bezlusterkowcami, to ja uważałem, że powinni jak najszybciej wycofać się z tych pierwszych. I oni też to doskonale wiedzieli, nie trzeba być żadnym geniuszem, tylko musiało minąć parę lat, zanim poradzą sobie z konsekwencjami wcześniejszych inwestycji i działań marketingowych. I dzisiaj obie te firmy (Nikon na pewno, Canon prawdopodobnie też) wiedzą, że retro to trend, na którym można sporo ugrać. Nikon już zrobił rozpoznanie za pomocą Zfc (skąd inąd trochę upośledzonym, a i tak eksperyment zakończył się sukcesem lub przynajmniej wykazał potencjał) i uderzył przy użyciu Zf, już teraz odbierając część klientów Fuji. Te "światłe rady" to nie jest więc nic, czego Nikon nie byłby świadom.

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    A ten durny Zarząd Nikona nie tylko tego wszystkiego nie wie, nie analizuje, ale nawet nie czyta tego forum. Nie analizuje trendów, nie wyciąga wniosków, nie dba o interesy polskiego użytkownika z grupy "amatorów teoretyków", który jak powszechnie wiadomo, jest podstawowym adresatem całej produkcji Nikona i to tylko od niego zależy być, albo nie być całego koncernu. Pewnie osły jakieś tam pracują i zapewne niedługo doprowadzą Nikona do plajty. No i nie potrafią sobie dobierać specjalistów od marketingu, bo gdyby było inaczej, to kilku dyskutantów z tego wątku już by się pakowało i kupowało bilety do Japonii, żeby zająć w koncernie intratne stanowiska.
    Już nie róbmy z zarządów korporacji niebywałych ekspertów ani ludzi dbających o dobro klientów i jak najlepszy finalny produkt. To nie zarząd wymyśla, czy na rynku pojawi się Z500 i ile będzie miał megapikseli. Ich zadaniem jest robić dobrze akcjonariuszom i funduszom inwestycyjnym oraz wyciągać gigantyczne premie na sfinansowanie swoich jachtów i posiadłości. Gdyby ci eksperci byli tacy nieomylni, to Nikon 1 byłby dziś wspaniale prosperującym systemem, kompakty DL schodziłyby z półek jak ciepłe bułeczki, a firma nie miałaby żadnych problemów finansowych.

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Im tego więcej tym łatwiej to sprzedawać.
    Kontrowersyjna teoria.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ??? sorry, ale nie wiem jak to określić. Pójście w stronę tego co zrobił Pentax czy Olympus ma być drogą do miejsca nr 2?
    Nie dziwię, że nie wiesz jak to określić, skoro przeczytałeś coś, czego nie napisałem Kto tu pisał o wejściu na drugie miejsce? Kto tu coś pisał o Petaksie czy Olympusie? Te firmy nic nie zrobiły nic znaczącego przez lata, odgrzewały tylko kotlety.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Przecież nawet jak czytam fora tych firm to nie dość, że są malutkie, to w dodatku połowa z ich czytelników nie fotografuje już tym sprzętem, sa tam dla znanego sobie towarzystwa. Jak mała grupa ma powodować wzrost?
    Przecież tej grupki nie znajdziesz na umierających forach, będących ostatnim bastionem fotograficznych boomerów (ja też się do nich zaliczam), tylko na popularnych social mediach, gdzie liczby odsłon i komentarzy idą w miliony. To one napędziły popyt na X100V, nie foto-działkowcy z internetowego skansenu. To dzięki nim nie da się teraz kupić starego kompaktu w normalnej cenie. No ale my byśmy musieli wypełznąć spod kamienia, pod którym się kisimy z całą zabetonowaną branżą foto, żeby to dostrzec.
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  3. #2793

    Domyślnie

    Co można powiedzieć o teorii, że mniejsza oferta i niszowe aparaty mogą przełożyć się na większą sprzedaż? Nie, tak nie napisałeś, ale jak napisałeś nisza ma dać większy udział w rynku, plus negujesz, że większa oferta dająca większą sprzedaż jest kontrowersyjną teorią, to wniosek, który wyciągnąłem jest uprawniony i logiczny.

  4. #2794

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    ... To dzięki nim nie da się teraz kupić starego kompaktu w normalnej cenie. ...
    Fakt. Nie ma taniego kompaktu typu Canon A610.
    To był rewelacyjny aparat który jeszcze dzisiaj robi sensowne fotki.
    I komu to przeszkadzało?

  5. #2795

    Domyślnie

    Co do retro.
    Zfc miał status kultowy tydzień po premierze. W Japonii.
    Zf w Japonii miał takie wzięcie, że... sklepy zawiesiły sprzedaż, a część kupujących dostawała info o możliwej wysyłce w maju 24.
    A że Japonia? No sorry, ale i N i C (a i S pewnie też) traktują rynek Japonii jako najważniejszy.

    Co do retro Canona. Tak, widzą w tym potencjał. Chyba nawet gdzieś ankieta była, jak miałby wyglądać taki retro-R (Retro? RetRo? ).
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #2796

    Domyślnie

    To ja podrzucę pomysł, skoro zarząd Nikona czerpie garściami z tego forum Nikonie, kupuj ten patent na vintage!
    https://www.indiegogo.com/projects/j...stant-camera#/

  7. #2797

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Co można powiedzieć o teorii, że mniejsza oferta i niszowe aparaty mogą przełożyć się na większą sprzedaż?
    Hm... Może to, że ma dużo sensu? Mam nadzieję, że konieczność dotarcia do nowej niższy w sytuacji kurczącego się rynku jest dla każdego oczywista. Możemy sobie wyobrazić co by się stało z branżą foto, gdyby nie dotarła ona swoimi produktami do filmowców, vlogerów, jutuberów itp. Pewnie byśmy się bili o ostatnie sztuki Nikona D3000 na eBayu A mimo to produkty dedykowane wyłącznie do vlogowania czy filmowania nie zyskały dużej popularności. Nisza została zapełniona nie poprzez wprowadzenie dziesiątek nowych modeli, tylko poprzez rozszerzenie klasycznych modeli fotograficznych o funkcje wideo i kadrowania w autoportrecie, czyniąc te produkty bardziej uniwersalnymi. I dlatego jak widzę 6 modeli, z czego 4 w zasadzie robi to samo (a niektórych rzeczy nie robi żaden z nich), to się zaczynam zastanawiać, czy nie lepiej z tych 4 zrobić 3, ale bardziej uniwersalne, a tym samym zrobić miejsce na jakieś bardziej zróżnicowany produkt niszowy. Ja bym się cieszył, gdyby Z5, Z6, Z7 i Z8 zostały zastąpione przez 3 modele: hybrydę Z5 i Z6, hybrydę Z6 i Z7 oraz hybrydę Z7 i Z8. Myślę, że nikt by na tym nie stracił ani nie odczuł, że został pozbawiony wyboru (który do tej pory i tak sprowadzał się do jakiegoś gorzkiego kompromisu). A jako czwarty model niech powstanie coś, co przyciągnie klientów do tej pory nie znajdujących niczego ciekawego w Nikonie. Może retro (już jest, można by jeszcze śmielej), może wypasione wszystkomające APS-C, może coś kieszonkowego. I wydaje mi się, że jakieś przetasowanie tutaj nastąpi. Oczywiście to tylko wróżenie z fusów, ale wątek jest o spekulacjach, więc czuję się uprawniony do takich wróżb nie mniej, niż ktokolwiek inny
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #2798

    Domyślnie

    Nikon ma na tą chwilę najbardziej logiczny system oznaczeń:
    FX - jedna cyfra
    DX - dwie cyfry
    im wyższy numer, tym bardziej zaawansowane body.

    Sony ma pierdyliard wersji A7 oraz A1 i A9, które są od niego wyżej pozycjonowane. Nie widzę w tym logiki.
    Canon ma pomieszane oznaczenia literowe i cyfrowe, FX pomieszany z APS-C. Jeszcze większy galimatias.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #2799
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    epicure, ja jestem dinozaurem i taki styl retro bardzo mi odpowiada. Gdyby tylko Zf miał 45 Mpx... (jak widzisz nawet jeszcze więcej linii jest pożądanych). Natomiast moich preferencji nie utożsamiam z potrzebami zdecydowanej większości fotografów, szczególnie tych nowej generacji, którzy myślą o najwygodniejszej ergonomii, której się nie da osiągnąć na gałkach w retro body. Inaczej mówiąc nie utożsamiaj swoich preferencji z potrzebami rynku, bo jeżeli w takich niszowych modelach upatrujesz sukcesu to ... nie tędy droga. Gdyby tu leżała kasa do zarobienia to Canon tez by miał takie retro aparaty.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #2800

    Domyślnie

    Canon to takie apple tylko, że od sprzętu foto. Przeważnie się nie spieszy z wprowadzaniem nowości tylko czeka i idzie w pewniaki. Niemniej jednak na stronkach z ploteczkami od roku się pisze, że sprawdzają popyt na retro. I możliwe, że w przyszłym roku coś się pojawi.

Strona 280 z 288 PierwszyPierwszy ... 180230270278279280281282 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Spekulacje i plotki - Nikon Dx00 (crop DX)
    By Hamarama in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2220
    Ostatni post / autor: 10-03-2019, 16:49
  2. Nikkor 70-200 f4 VR - spekulacje
    By snakemaycry in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 81
    Ostatni post / autor: 24-10-2012, 09:34
  3. Nikon AF-S Nikkor 16-35mm f/4G ED VR spekulacje
    By lesheck in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 128
    Ostatni post / autor: 09-02-2010, 01:22
  4. 24 mm f/1.4 spekulacje
    By koziak in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 145
    Ostatni post / autor: 09-02-2010, 00:56
  5. d90 spekulacje
    By KrzysztofS in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 18-07-2008, 14:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •