Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Przechowywanie nieużywanych akumulatorów dłuższy czas - zasady?

    Dzień dobry.


    Czy są jakieś zasady przechowywania nieużywanego akumulatora? Czy trzeba ładować co jakiś czas - i jak często?
    (poniżej na forum są wątki o samoczynnej śmierci nieużywanych aku i stąd pytanie)

    W moim przypadku chodzi o akumulatory NL-El15 i EN-EL3e.

    Nieużywane akumulatory przechowuję poza aparatem.
    Akumulator EN-EL3e leżał nieużywany, poza aparatem 2 lata (!!!), po naładowaniu działał. Nie przyszło mi do głowy, że może trzeba je co jakiś czas ładować. Czy naprawdę trzeba?

  2. #2

    Domyślnie

    "Głębokie rozładowanie" może ale nie musi być szkodliwe. Wujek i ciocia wiedzą wystarczająco dużo. Trzeba im tylko powiedzieć o jaki typ ogniwa chodzi.

  3. #3

    Domyślnie

    Każde ogniwo cechuje upływność. Czyli rozładowuje się samoczynnie nawet jak leży na półce i nie jest obciążone.
    Najpopularniejsze obecnie akumulatory jelitowo-łonowe mądre głowy radzą ładować do ~70%, zabezpieczyć styki przed zwarciem i przechowywać. Nie zamrażać ani nie przegrzewać.
    Głębokie rozładowanie zawsze uszkadza aku Li-Ion czy Li-Po. Kwestia tylko jaką upływność ma dane aku, jednemu przez dwa lata nic się nie stanie, drugiego nie podniesiesz już po pół roku.
    Elektronika zabezpieczająca przed głębokim rozładowaniem zabezpiecza tylko przed zbyt głębokim rozładowaniem aku obciążonego. Jak aku leży i traci energie, to nic elektronika nie poradzi.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zdyboo Zobacz posta
    Każde ogniwo cechuje upływność. Czyli rozładowuje się samoczynnie nawet jak leży na półce i nie jest obciążone.
    Najpopularniejsze obecnie akumulatory jelitowo-łonowe mądre głowy radzą ładować do ~70%, zabezpieczyć styki przed zwarciem i przechowywać. Nie zamrażać ani nie przegrzewać.
    Głębokie rozładowanie zawsze uszkadza aku Li-Ion czy Li-Po. Kwestia tylko jaką upływność ma dane aku, jednemu przez dwa lata nic się nie stanie, drugiego nie podniesiesz już po pół roku.
    Elektronika zabezpieczająca przed głębokim rozładowaniem zabezpiecza tylko przed zbyt głębokim rozładowaniem aku obciążonego. Jak aku leży i traci energie, to nic elektronika nie poradzi.
    dzięki. Te o których piszę to litowo jonowe. Czy jeśli naładuję je co jakiś czas do 100% zamiast 70% to ma to jakieś znaczenie?

    Jeden z tych akumulatorów ( EN-EL3e) jest używany nie częściej niż co 2 lata, bo przynależy do starszego modelu aparatu, z którego korzystam tylko wyjątkowo, a nie pasuje do obecnego.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez noir Zobacz posta
    dzięki. Te o których piszę to litowo jonowe. Czy jeśli naładuję je co jakiś czas do 100% zamiast 70% to ma to jakieś znaczenie?
    Z praktycznego punktu widzenia raczej nie. Sam tak robię.
    Możliwe, że da się wykazać spadek wydajności, po jakimś tam czasie w przypadku ładowania pod korek, a nie 3/4, ale nie sądzę, żeby był on jakiś duży.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  6. #6

    Domyślnie

    A czy jest jakiś rozsądnie domowy sposób, żeby spróbować ożywić taki padnięty w wyniku długiego przechowywania akumulator? Mam do tej pory stareńkiego D80 i do niego 2 akumulatory (oba firmowe), z których jeden padł i nie chce się ładować, a kiedyś pamiętam że chciał.

    Nie jest to jakaś straszliwa strata, bo tego body używam raz na rok a może i to nie, ale tak z ciekawości i ze starego sentymentu może bym spróbował reaktywować ten drugi aku?
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    A wrzuć go w ładowarkę na kilka dni.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    A czy jest jakiś rozsądnie domowy sposób, żeby spróbować ożywić taki padnięty w wyniku długiego przechowywania akumulator?
    Są sposoby, oczywiście bez gwarancji sukcesu, ale skoro nie wiesz jak to lepiej nie próbuj. Za duże ryzyko w przypadku aku z litem.

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    A wrzuć go w ładowarkę na kilka dni.
    Nie ruszy, elektronika w aku nie pozwoli. ATSD trzymanie aku w ładowarce przez kilka dni to najszybszy sposób na uwalenie ich.
    Ostatnio edytowane przez zdyboo ; 28-06-2018 o 18:45
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Nie mogę się niestety wikłać w nic co wymaga grzebania w środku, bo po pierwsze mam do tego dwie lewe ręce, po drugie operowanie nawet zwykłą lutownicą przerasta moje możliwości, a jak dochodziłoby coś bardziej precyzyjnego, to w ogóle odpada...

    Myślałem, że może są jakieś partyzanckie sposoby jak wsadzenie do zamrażalnika na godzinkę, może wygrzanie suszarką do włosów, posypanie sproszkowaną aspiryną albo coś o podobnym stopniu trudności, ale jeśłi nie, to po prostu spiszę go na straty, trudno.

    BTW - potwierdzam; włożenie go do ładowarki i zostawienie tam na parę godzin nic nie dało, a kto wie, czy nie pomogłem mu tym sposobem zejść z tego świata...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #10

    Domyślnie

    Kiedyś ratowałem akumulator padnięty, podłączyłem do ładowarki modelarskiej - i + pozostawiając wolny pin S
    Po kilku minutach włożyłem ponownie do fabrycznej ładowarki i ładowarka normalnie ładowała.
    Oczywiście jest w takim przypadku ryzyko i trzeba zachować środki bezpieczeństwa.
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Przechowywanie akumulatorow
    By hunter77 in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 29-04-2014, 12:05
  2. Lampa + dłuzszy czas.
    By pastrana in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-10-2008, 13:49
  3. Czas dłuższy niż 30 sekund [?]
    By Radosso in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 05-07-2007, 21:53
  4. Jak ustawić dłuższy czas niż 30 sekund ?
    By Damianus in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 06-06-2006, 21:19
  5. czas dłuższy niż 30"
    By vilen in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-04-2005, 22:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •