Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Czy jest na sali prawnik - prawo autorskie i prawo wykorzystania wizerunku

    Zaczynam mieć trochę dosyć.
    Ojciec robił dużo zdjęć dla teatru.
    Co jakiś czas zgłasza sie kolejne wydawnictwo o zgodę na wykorzystanie zdjęć. Czasem trafiają sie kwiatki że chcą także zgodę na wykorzystanie wizerunku osób będących na zdjęciu.
    Niezależnie od tego że wydawnictwo jest osobnym podmiotem i jako takie samo powinno uzyskać zgodę na wykorzystanie wizerunku, to o ile ja się nie mylę, jako spadkobierca i tak nie mam prawa do dysponowania czyimś wizerunkiem. Czasem dopinam swego i w umowie zawarte jest że umowa nie dotyczy przeniesienia praw do wykorzystania wizerunku (choć jest to zapis bezsensowny bo ja nie mogę nim dysponować - ale w jakiś sposób zabezpiecza mnie (chyba ) )

    Czy ktoś zna się na tym głębiej? Bo trafiłem na wydawnictwo uparciucha....

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jestem prawnikiem ale sytuacja jest tu chyba dość jasna ...
    Wydawnictwo chce mieć po prostu dupochron na wypadek gdy ktoś się przyczepi.
    Gdy ktoś się do nich zgłosi z pretensjami oni umyją ręce a cała wina wraz z konsekwencjami spadnie na Ciebie.
    No bo przecież, sam podpisałeś, że posiadasz i przekazałeś prawa.
    Nie dość, że poszkodowani będą mogli Cię ścigać za naruszenie to również i wydawnictwo za poniesione straty

    Możliwe, że ojciec miał jakieś umowy z teatrem na mocy których mógł dysponować zdjęciami.

    Tak więc uważaj. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez arkfil ; 13-06-2018 o 23:26

  3. #3

    Domyślnie

    Zgodnie z prawem przez “rozpowszechniania wizerunku” należy rozumieć sytuację, w której stworzona zostaje możliwość zapoznania się z wizerunkiem bliżej nieokreślonemu, niezamkniętemu kręgowi osób. Nie jest w tym przypadku Twoje udostępnienie zdjęć wydawnictwu rozpowszechnianiem wizerunku osób na tych zdjęciach zawartych. Jeśli wydawnictwo chce publikować te zdjęcia to musi samo zdobyć takie zgody, bo to ono chce rozpowszechniać wizerunek osób na tych zdjęciach zawartych. Przekazanie autorskich praw majątkowych do zdjęcia nie implikuje przekazania zgody na rozpowszechnianie wizerunku, bo taka zgoda jest wyłączną kompetencją osoby na tym zdjęciu umieszczonej. Moim zdaniem ta wyłączność kompetencji chroni Cię całkowicie (https://www.f-lex.pl/tag/rozpowszechnianie-wizerunku/).

    Wydaje mi się też, że nawet Ty, gdybyś chciał zdjęcia gdzieś opublikować, musiałbyś uzyskać zgodę osób na nich widocznych.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Jest jeszcze jedna rzecz:

    Art. 83. Ustawy o prawie autorskim i prawach pośrednich: Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.

    To znaczy, że 20 lat po śmierci osoby uwiecznionej zgoda tej osoby na publikację wizerunku nie jest już wymagana. Jeśli jest na Twoich zdjęciach aktorka lub aktor, co do których wiemy, że zmarli nie później niż 20 lat od teraz, zdjęcia takie mogą być rozpowszechniane bez żadnych zgód (pod warunkiem posiadania praw majątkowych do tych zdjęć).

  4. #4

    Domyślnie

    Jest na sali prawnik Fafniak, tu chodzi o wiele aspektów. nie wiem do końca o co Ci chodzi.

    Po pierwsze, należy odróżnić jakie masz prawa autorskie do dzieł Ojca. Te majątkowe masz, te osobiste są niezbywalne i nieprzenoszalne w drodze dziedziczenia. Pytanie, co jest na zdjęciach Ojca. jeśli np. zdjęcia sztuk teatralnych, to możemy mieć do czynienia z kopiowaniem innego dzieła artystycznego. Sory, ale np. sąd mógłby nie potraktować takiego zdjęcia jako osobnego dzieła. Co innego, jeśli np. zdjęcia były zza kulis, garderoby itp. Pytanie też, czy były one robione w toku wykonania jakiejś umowy z teatrem. Może się okazać, iż właścicielem praw majątkowych do takich zdjęć jest podmiot, który zawierał umowę z Ojcem. Z kolei ochrona wizerunku to inna rzecz, jest ona rozpatrywana wyłącznie w kontekście rozpowszechniania. Ten zatem kto rozpowszechnia wizerunek, np. owo wydawnictwo, winien zadbać o to by móc udowodnić spełnienie przesłanek z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (nie pośrednich ).

    Zatem zależnie od zdjęcia o którym mówimy może być tak:
    - zdjęcie z widowni robione przez Ojca w toku spektaklu - co do praw majątkowych do tej fotografii - zależy od umowy Ojca z teatrem, ale nie będzie to dzieło osobne, raczej utrwalenie działa jakim był spektakl. Z punktu ochrony wizerunku ewidentnie podpada pod art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy (osoby na zdjęciu utrwalone w ramach publicznej imprezy). Zatem nie trzeba martwić się kwestią rozpowszechniania wizerunku takich osób, zaś co do praw autorskich, musiałbyś się zastanowić czy w ogóle masz prawa autorskie majątkowe do takiego zdjęcia odziedziczone po Ojcu.

    - zdjęcie zza kulis, z garderoby - tu już ewidentnie będzie to dzieło artystyczne Twego Ojca, samodzielne, w sensie nie stanowiące utrwalenia innego dzieła jakim jest np. spektakl. Masz do takiego zdjęcia odziedziczone prawa majątkowe. Jeśli na takiej fotografii jest więcej osób, można uznać okoliczności za mniej lub bardziej publiczne, np. jakieś party po spektaklu, także wizerunki tych osób nie będą chronione w myśl art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy, ale znów to nie Twoja broszka, bo to wydawnictwo czyli rozpowszechniający się winien martwić. Ty przekazując prawa do dzieła nie masz nic do powiedzenia w sprawie wizerunku i udzielając zgodę na wykorzystanie fotografii sam jej nie rozpowszechniasz.

    - zdjęcie zza kulis, w garderobie, prywatnie, jakiś jeden konkretnie aktor - dzieło Ojca, masz prawa majątkowe, możesz nim dysponować, a o kwestię wizerunku znów martwi się rozpowszechniający, czyli ten, kto publicznie go udostępnia. Taki aktor wówczas mógłby mieć pretensje tylko do wydawnictwa i to po stronie wydawnictwa leżałby ciężar dowodu, że np. aktor ten otrzymał wynagrodzenie za pozowanie albo wyraził zgodę na rozpowszechnianie, np. w ramach promocji sztuki.

    Zatem na Twoim miejscu, póki to nie Ty publicznie udostępniasz takie zdjęcia Ojca, nie martwiłbym się odpowiedzialnością za naruszenie ochrony wizerunku osób na tych zdjęciach uwidocznionych. Udzielając zgody na wykorzystanie zdjęcia Ojca dysponujesz odziedziczonym prawem autorskim majątkowym, ale nawet wysyłając im zdjęcie, jego skan itp. nie rozpowszechniasz go, bo rozpowszechnieniem byłoby dopiero udostępnienie publiczne. Co innego Ty sam, jak np. na swojej stronie wrzucasz zdjęcia Ojca, powinieneś się martwić, czy przypadkiem nie naruszasz ochrony wizerunku osób na zdjęciu, tj. czy potrafisz wykazać, że zostały uwidocznione w ramach imprezy publicznej, albo że przyjęły wynagrodzenie albo że wyraziły zgodę na rozpowszechnianie. Z tym, że to, że 20 lat temu wyraziły zgodę na rozpowszechnianie zdjęć Twego Ojca np. celem promocji spektaklu, nie znaczy że ich zgoda obejmuje rozpowszechnianie tych samych zdjęć 20 lat później w internecie, np. celem wspomnień o dokonaniach Twego Ojca.

    Mam nadzieję, że nieco pomogłem.
    Psioniczni.pl Don't panic! Stay psionic!

  5. #5

    Domyślnie

    Zdjęcia były najczęsciej robione w czasie zaawansowanych prób, na zlecenie teatru.

  6. #6

    Domyślnie

    Skorzystaj z jakieś darmowej porady np od nich https://adwokatkamil.chost.pl/

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-10-2014, 16:52
  2. Prawo do wizerunku a aukcje internetowe
    By Boleczek in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-12-2009, 22:40
  3. prawo do wizerunku
    By miron19j in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 30-04-2009, 02:02
  4. Publikacja wizerunku a prawo angielskie
    By Strus in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-03-2009, 14:55
  5. Prawo(a) autorskie
    By szymony in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 18-06-2007, 20:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •