Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Thumbs up [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD

    Długi majowy weekend właśnie się skończył, więc pora zacząć nadrabiać zaległości. Dziś pora na krótką recenzję nowego obiektywu od Tamrona mianowicie modelu 70-210 f/4 Di VC USD. W założeniach producenta miał to być model amatorski (brak oznaczenia SP - Super Performance), o lekkiej, zwartej konstrukcji i przyzwoitych osiągach. W zasadzie brak oznaczenia SP mnie troszkę zastanawia (teraz, gdy już mam wyrobione zdanie na temat tego szkiełka) bo w zasadzie czym on ustępuje takiemu 70-300 VC, które osnaczenie SP posiada ? Niczym, w zasadzie przewyższając go pod każdym względem. Ale o tym na końcu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	t70210.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	166,0 KB
ID:	8780



    70-210 naprawdę jest szkłem kompaktowym. Przy swoich niewielkich gabarytach (średnica filtra 67mm) i wewnętrznym ogniskowaniu waży zaledwie 830g, więc jak na teleobiektyw można powiedzieć jest lekki jak piórko. Poza tym jest w pełni uszczelniony i posiada nawet mocowanie na stopkę statywową (niestety dodatkowo płatną i to niemało, bo 499 zł). Posiada ledwie 2 przełączniki (załączenie i wyłączenie stabilizacji oraz AF). Obudowa i osłona obiektywu informują nas o 3 krajach dalekiego wschodu, gdzie obiektyw był konstruowany i montowany (moim zdaniem oznaczenia niepotrzebne lub powinny być w mniej widocznych miejscach). Ogólnie sprawia naprawdę pozytywne wrażenie. CHoć wykonany jest chyba wyłącznie z twardego plastiku. Osłona przeciwsłoneczna mogłaby też być bardziej porowata, żeby w przyszłości się nie rysowała, no ale to już taki mamy trend nie tylko u Tamrona.


    Skoro już przy budowie jesteśmy, wspomnę o mechanice. Tym razem jak już wyżej napisałem producent wyposażył obiektyw w układ VC o tylko jednym trybie pracy zapewniając, że obiektyw sam rozpozna, czy stabilizujemy obiekt nieruchomy, czy poruszający się. O ile nie miałem zbytniej okazji przetestować obiektywu w warunkach dynamicznych, to w statycznej fotografii jak zwykle Tamron nie zawodzi. VC jest wręcz kosmicznie wydajny - przy 210mm z powodzeniem uzyskiwałem nieporuszone kadry już przy 1/20 sekundy. To naprawdę świetny wynik. DOdam, że VC w nowym Tamronie pracuje niemal bezgłośnie, w odróżnieniu od chociażby wcześniej wymienionego 70-300 VC.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vc.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	234,3 KB
ID:	8781



    Jeśli zaś chodzi o szybkość i celność układu VC - muszę przyznać, że większość zdjęć robiłem tym razem w trybie manualnym (obiektyw podpięty przez przejściówkę do Sony) ale część zdjęć wykonana Nikonem D80 była praktycznie w 100% trafiona. Naturalnie obiektyw można za pomocą TAP-in console skalibrować do swojego body, o ile istnieje taka potrzeba. Przy normalnym fotografowaniu szybkość AF przy przekadrowywaniu jest w zupełności wystarczająca. Widać to na załączonym filmiku:



    https://youtu.be/xKsIMCzqA08


    Czasami, kiedy nie uda nam się trafić z ostrością i obiektyw przelatuje przez cały zakres AF procedura ostrzenia wydłuża się, gdyż jak widać na kolejnym filmiku sama prędkość układu nie jest jakoś oszałamiająco wielka:


    https://youtu.be/Y0DH3YBmRtY



    Wszystko jednak odbywa się dość sprawnie i naprawdę cicho, w połączeniu z układem VC mogę chyba powiedzieć, że to najbardziej chyba dotąd dyskretny Tamron. No ale do fotografowania np. w kościele się raczej nie nada, więc dyskrecja w tym przypadku nie jest aż tak potrzebna.
    Optyka - tutaj miałem największe obawy. Brak przynależności do linii SP mógł zwiastować, że będziemy mieli do czynienia z obiektywem poprawnym, ale nie wybitnym. Mówiąc szczerze miło się rozczarowałem. Już po pierwszych zdjęciach testowych widziałem, że obiektyw jest naprawdę ostry już od maksymalnie otwartej przysłony i daje fajny, kontrastowy obrazek. Przy tym naprawdę niewiele winietuje (a tu też można było mieć uzasadnione obawy) a samo winietowanie w zasadzie zanika już po domknięciu o 1 EV.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ostrosc.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	631,8 KB
ID:	8782

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	winieta.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	32,2 KB
ID:	8783




    Naturalnie musimy pamiętać, że mamy do czynienia z umiarkowanie jasnym obiektywem f=4, więc jeśli chcemy popracować nad kontrolą rozmycia tła musimy odpowiednio dobrać odległość i ogniskową, wykonując np. portrety. Wszystko doskonale widać na poniższych przykładach.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bokeh2.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	979,0 KB
ID:	8784

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bokeh1.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	1 019,8 KB
ID:	8785




    Doszły mnie słuchy, że według jakiegoś zachodniego testu obiektyw nie jest ostry na brzegach i w rogach kadru. Na szczęście nie mogę tego potwierdzić, wykonałem sporo zdjęć i mogę stwierdzić, że nic takiego nie występuje. Być może kwestia konkretnego egzemplarza, trudno mi powiedzieć. W linku na dole recenzji jest sporo zdjęć w pełnej rozdzielczości, gdzie możecie ocenić sami ostrość na brzegach kadru zarówno APSC jak i FF.



    Cieszy mnie fakt, że w Polsce cena tego szkiełka została dobrze skalkulowana. Kosztuje bowiem 3299 zł. Tamron konkuruje bowiem ze szkłami firmowymi takimi jak Canon 70-200/4 IS (które jednak w tym roku zastąpi nowy model) oraz Nikkor 70-200/4 VC którego cena to już solidne 5900 zł. Niestety nie miałem możliwości porównać nowego Tamrona bezpośrednio z żadnym z nich, ale biorąc pod uwagę poziom, jaki sobą reprezentuje nie sądzę, żeby był gorszy od któregokolwiek. Chętnie jednak poczekam na inne porównania w sieci, bo jestem ciekaw jak wypadnie zwłaszcza na tle Nikkora (Canon nie bez przyczyny będzie aktualizował już dość wysłużone szkiełko). Tradycyjnie solidnym atutem w przypadku Tamrona jest bardzo długa, bo aż 5-letnia gwarancja polskiego dystrybutora. Jestem przekonany, że w zaproponowanej cenie znajdzie wielu nabywców.
    Na koniec krótkie podsumowanie oraz garść zdjęć w małym i dużym formacie.



    Zalety:
    + bardzo lekka konstrukcja i kompaktowe rozmiary
    + świetna rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych
    + dobrze skorygowane winietowanie
    + praktycznie brak aberracji poprzecznej
    + świetny kontrast i kolorystyka
    + wydajna i cicha stabilizacja obrazu
    + cichy i dość szybki układ AF
    + 5 lat gwarancji
    + niewygórowana cena startowa
    + możliwość dokupienia mocowania statywowego
    + dobra praca nawet pod ostre słońce
    + możliwość współpracy z telekonwerterami Tamron
    + współpraca z TAP-in
    + uszczelniona konstrukcja


    Wady:
    - wysoka cena mocowania statywowego (jeśli komuś jest potrzebne)
    - w całości plastikowa konstrukcja zewnętrzna
    - brak ogranicznika zakresu pracy AF

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test06.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	349,3 KB
ID:	8786

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test10.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	354,1 KB
ID:	8787

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test04.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	299,0 KB
ID:	8788

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test01.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	338,8 KB
ID:	8789

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test07.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	339,6 KB
ID:	8790

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test11.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	368,5 KB
ID:	8791

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test05.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	145,9 KB
ID:	8792


    Zdjęcia duże: http://www.kubacichocki.pl/test/tamron70210/full.zip
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    Jeśli zaś chodzi o szybkość i celność układu VC
    Chyba AF?

    A co do porównania z 70-300 i tego SP. Osiem lat różnicy swoje robi.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    No wiadomo, że celność AF. Gdzieś musiałem się walnąć, a edytować już nie można :P
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  4. #4

    Domyślnie

    Super, dzięki za opinię.
    Właśnie w abfoto cena spadła do niecałych 2 tys. Lecę ?

Podobne wątki

  1. [recenzja] TAMRON 100-400 VC USD + porównanie
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 24-07-2018, 11:10
  2. [recenzja] TAMRON 70-200 G2 2.8 VC USD
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-12-2017, 23:33
  3. [recenzja] TAMRON 24-70 G2 2.8 VC USD
    By Cichy in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-11-2017, 15:36
  4. [recenzja] TAMRON 28-75 2.8
    By Cichy in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 20-05-2015, 16:34
  5. Recenzja TAMRON 17-50 f2.8
    By WujekX in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 29-08-2006, 22:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •