Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Nikon D5600 - brak autofokusa w body

    Dzień dobry!
    Widziałam podobny temat na tym forum, ale mam trochę inne pytanie. Zaznaczam, że jestem osobą początkującą.
    D5600 nie ma wbudowanego autofokusa w body. I tu moje pytanie - to znaczy, że nie będę mogła korzystać ze starych obiektywów typu Helios 44? Najbardziej odpowiadałby mi ten model ze względu na wagę i jakość porównywalną do D7100, ale też chciałabym mieć opcję eksperymentowania ze starszymi obiektywami.
    Jeśli tak to jaki aparat spełniałby moje wymagania właśnie w okolicach cenowych D5600/D7100? Bo szukam i szukam i z każdym aparatem jest jakiś problem... D7100 jest dla mnie bardzo ciężki, ale coś czytam to forum i dużo osób mówi, że seria D5000 nie umywa się do 7000. Warto pomęczyć się z tą wagą? Czy polecilibyście mi uzbierać trochę na Fuji XT20 (z kolei obiektywy drogie)?
    Ostatnio edytowane przez Eliora ; 15-04-2018 o 20:48

  2. #2
    Rozmowny Awatar km79
    Dołączył
    06 2006
    Miasto
    Bilgoraj - Burton on Trent
    Posty
    298

    Domyślnie

    Helios 44 to manualny obiektyw, będziesz mogła go używać ostrząc manualnie.
    D600 +N35 +N50 +N70-210
    D810 +S24
    fr

  3. #3

    Domyślnie

    Jak to na początku jest w pytaniu trochę pomieszania różnych rzeczy.
    1. Z Heliosem i innymi obiektywami manualnymi nawet tymi firmy Nikon nie będzie działał AF w żadnym korpusie Nikon jak również z korpusami wszystkich innych firm.
    2. Z niektórymi korpusami, między innymi z D7100, będzie z wszystkimi obiektywami manualnymi działał wskaźnik ustawienia ostrości w wizjerze, ale ostrość trzeba ustawiać ręcznie.
    3. Do obiektywów innych niż dedykowane do aparatów Nikon np. Helios, jest potrzebny specjalny adapter mocujący. Użycie takiego adaptera uniemożliwia jednak bez dodatkowych przeróbek obiektywu ostrzenie, w zależności od ogniskowej, na odległości większe niż kilkadziesiąt centymetrów do ~2 metrów.
    4. Wybór serii D3xxx, D5xxx czy D7xxx zależy od budżetu i przewidywanych zastosowań. Moim zdaniem na początku drogi amatora fotografii, stosowanie obiektywów innych niż dedykowane do AF Nikon to raczej ciekawostka niż problem z wyborem body. Po zdobyciu podstawowej wiedzy i umiejętności przyjdzie czas na ewentualne zastosowanie innych obiektywów.
    5. O Fuji nic nie napiszę bo nie znam tego aparatu
    Jeżeli oczekujesz na konkretne porady to musisz dokładniej opisać co chcesz fotografować i ile pieniędzy na to chcesz wydać. Bez tego to będzie dość jałowa dyskusja.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 15-04-2018 o 22:16

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    2. Z niektórymi korpusami, między innymi z D7100, będzie z wszystkimi obiektywami manualnymi działał wskaźnik ustawienia ostrości w wizjerze, ale ostrość trzeba ustawiać ręcznie.
    Coś pomyliłeś. Wskaźnik ustawienia ostrości to akurat we wszystkich nikonach działa. Problemy są z pomiarem światła.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Przepraszam, temat tak zakręcony, że sam się zakręciłem.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Przepraszam, temat tak zakręcony, że sam się zakręciłem.
    Racja.
    Koleżance pytającej, jak chce się z m42 bawić, to lepiej bezlustro zaproponować. A jakie? To może któryś z kolegów co je mają podrzuci.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Wiem, że niestety temat zakręcony. Na pewno nie będę porywać się na manualne obiektywy od razu. Pytam dlatego, że chce mieć pewność, że kiedyś będę mieć opcje korzystania z tych obiektywów. @OjTam Dlaczego bezlustro? Przez focus peaking?
    Załóżmy, że decyduje się na Nikona D5600. Jaki do tego obiektywy (mogą być 2 do 2500zł). Lubię fotografować otoczenie tzn. krajobraz, architektura. Nadawałby się do tego obiektyw 35mm czy bardziej 18mm? Druga rzecz to portrety i natura (kwiaty). Czy da się to jakoś połączyć? Np. kupując 85mm? Podoba mi się w portretach, gdy bardziej widoczne jest otoczenie (50mm), ale z kolei to raczej nie jest dobry obiektyw do fotografowania natury? Poza tym ten 85mm Nikkor 1.8 jest dosyć drogi (2k). Z tego co widzę, Samyang 85mm 1.4 kosztuje około 1.3k, ale z kolei nie ma tego nieszczęsnego autofokusa.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Eliora Zobacz posta
    @OjTam Dlaczego bezlustro? Przez focus peaking?
    Między innymi. No i m42 (bez przeróbek) nie będą ostrzyć na Nikonie dalej niż parę metrów. I brak pomiaru światła.

    Jeśli już się na D5600 zdecydujesz, to kup S17-50/2.8. Kosztuje ~1,5k więc 1k na coś innego zostanie.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Eliora Zobacz posta
    Dzień dobry!
    Widziałam podobny temat na tym forum, ale mam trochę inne pytanie. Zaznaczam, że jestem osobą początkującą.
    D5600 nie ma wbudowanego autofokusa w body. ...

    jak to nie ma, jak ma .
    oczywiscie ze d5600 ma wbudowany AF w Body , nie gdzies na zewnatrz.

    do tego potrzebny jest odpowiedni obiektyw z wbudowanym napedem czyli silnikiem.

    ach , chyba ze masz na mysli brak silnika w Body - ale to i tak niczego nie zmienia jesli chcesz stosowac obiektywy manualne.

    Akurat system nikona jest najmniej korzystnym dla stosowania starszych obiektywow manualnych.
    - albo te obiektywy nie da sie nastawic na nieskonczonosc , co wymaga przerobki obudowy obiektywu lub zastosowania specjalnego adapteru ( czesto drozszego od ceny nabycia obiektywu ) , ktory i tak pogarsza jakosc obrazowania.

    - albo nie dziala pomiar wewnetrzny swiatla.


    jesli dobierzesz obiektyw , stosujac odpowiedni Adapter , lub przerabiajac mocowanie obiektywu i tak wskaznik AF ( czyli dioda potwierdzajaca ostrosc ) nie musi wskazywac prawidlowo. Najczesceij sa to wskazania bledne.
    Wystepuje tak samo efekt Back Focus lub Front Focus. Tzn wymaga Taki wskaznik kalibracji , czego w aparacie sie przeprowadzic nie da , aparat musialby do warsztatu - Nonsens.



    Slowem stosowanie obiektywow MF w nikonie wymaga pewnego zaawansowania i przygotowania.

    jesli chcesz uzywac tanich obiektywow MF bez wiekszych problemow , to najodpowiedniejsze sa sytemy bezlusterkowe -np sony w formacie 24*36 lub aps , ewentualnie System m4/3

    wchodzac w nikona i obiektywy MF zapetlicz sie - mowiac trywialnie. Bedziesz musiala pokonac przeszkody , ktore w innym systemie z obiektywami MF nie wystepuja.

    ostrzenie na matowke jest bardzo niedokladne , wskaznik ostrosci moze dzialac blednie , w nikonie nalezaloby przejsc na korzystanie z monitora czyli LV , co wlasnie daja pelniej i lepiej systemy bez Lustra.

Podobne wątki

  1. Nikon d7200 vs d5600
    By witus83 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 142
    Ostatni post / autor: 17-02-2020, 15:52
  2. Problem Nikon D5600
    By generalMark in forum Serwis
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-04-2018, 08:41
  3. Nikon d7100 vs d5600
    By Foto1270 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 13-06-2017, 09:18
  4. Nikon D5600 oficjalnie
    By MstrG in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 31-01-2017, 19:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •