Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Canon 30d, Nikon d80, Nikon d70s - autofokus

    Na początku chciałbym się przywitać gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum, na imię mam Krzysiek i pochodzę z miasta Łodzi.. Czytając Forum Nikona od pewnego czasu starałem się znaleźć rozwiązanie na nurtujące mnie wątpliwości dotyczące kilku spraw:
    1) porównania Canona 30d, Nikona d80 i Nikona d70s. Interesuje mnie porównanie ww. aparatów pod względem szybkości autofocusa (jest to dla mnie ważna sprawa ze względu na przeznaczenie aparatu: fotografia szybko przemieszczających się psów). Czytałem sporo na temat wymienionych aparatów, wiem z ilu pól składa się autofocus w każdmy z nich, nie wiem natomiast jak jest z jego szybkością.
    2) Który z obiektywów: Sigma 50-150/2.8 HSM EX DC czy Sigma 150/2.8 HSM MACRO EX DG, zakładając że kitowym obiektywem będzie : Nikkor AF-S DX 18-135 IF-ED będzie lepszy optycznie do fotografowania psów ? Po teście na „optycznych” wydaje mi się że lepsza jest stałka, ale wolałbym poznać opinię praktyków przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu.
    3) Pogubiłem się : Z Nikonem lepiej współpracują obiektywy Sigma a Tamrony z Canonem czy odwrotnie ?
    4) Wiem, że aby wydrukować fotografię cyfrową na papier w dobrej jakości jej rozdzielczość musi wynosić 300dpi. Czy ktoś mógłby podać wzór do przeliczania zależności wielkości matrycy do rozdzielczości wydrukowanych zdjęć.
    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i przepraszam jeśli kogoś uraziłem moimi pytaniami.
    Pozdrawiam
    Krzysiek

  2. #2

    Domyślnie

    1) 30D miałem w rękach trochę zbyt krótko by móc porównać go z D80. Może jest tutaj ktoś, kto miał wszystkie te puszki i umie podać różnice. Mimo wszystko podejrzewam że AF powinien przy dobrym szkle nadążyć we wszystkich tych aparatach. Gdzieś się tutaj spotkałem ze zdaniem, że C lepiej pracuje gdy się strzela serią i musi doostrzać między kolejnymi klatkami, a N woli spokojne śledzenie i nagle *cyk*.
    2)Stałkę bym sobie chyba odpuścił, chyba że i tak zamierzasz wszystko robić na długim końcu pozostałych dwóch obiektywów. Ale jak by nie patrzeć - zdjęcia psów jednak kadrowania na szybko wymagają? A tutaj zoom jest niezbędny. Gdyby nie to że, jeśli zawierzyć optycznym, 50-150 ma zarąbiste wady, możnaby ją polecić najbardziej z trójki wypisanych przez Ciebie szkieł.
    3)Ogólnie przyjęło się uważać, że lepsza współpraca szkieł firm trzecich jest między nimi a Nikonem, aniżeli z Canonem. Czytaj: potrzeba więcej cierpliwości w szukaniu egzemplarza bez FF/BF.
    4)Podziel sobie ilość pikseli w pionie/poziomie przez 300 i masz maksymalną długość krótszego/szerszego boku odbitki w calach. Cal to 2.5cm około. Większe odbitki to będzie już dalsza interpolacja. 10mpix z tego co pamiętam to akurat na styk 20x30.
    D300s ; F100 ; T 17-50/2.8 ; N 28-70/3.5-4.5 ; N AF 50/1.8D ; N AF 85/1.8D ; N AF-S 70-300/4.5-5.6 VR ; SB-800
    www.piotrnosek.pl <-- zapraszam!

  3. #3

    Domyślnie

    Wypowiem się tylko odnosnie Canona, bo akurat tych puszek używam.
    Do fotografowania piesków na swierzym powietrzu optymalny cenowo będzie zestaw z 70-200 f4. AF w 30D na pewno nadąży. Jesli rownież w hali, to zapomnij o zoomach - tutaj jasne stałki.
    Osobiscie preferuję tylko szkła stałoogniskowe. W tej dziedzinie, gdzie można się dobrze ustawić przed rozpoczęciem zawodów, zoomy nie są konieczne
    Oczywiście piszę o szkłach Canona - po pewnych doswiadczeniach z jakością obrazu i szybkością AF nie dotykam się do szkieł Sigmy.
    Odnośnie piesków to zapraszam do mojej galerii w dziale sport

    pozdrawiam
    amber
    Ostatnio edytowane przez Amber ; 11-06-2007 o 10:59

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi i czekam na dalsze. Widziałem zdjęcia w Twojej galerii Amber i jeśli mógłbym prosić o uchylenie rąbka tajemnicy jakimi szkiełkami zostały zrobione zdjęcia tańczących par i zdjęcia psiaków biorących udział w agility (właśnie o tego typu zdjęcia miałem na myśli w swoim pierwszym poście)? Dla mnie szkiełko 70-200 f/2.8 lub 70-200 f/4 będzie raczej za drogie. Na szkło planuję wydać góra 2700.
    pozdrowionka
    Krzysiek

  5. #5

    Domyślnie

    Troche OT, ale..
    Ja kiedys testowałem w sklepie szybkosc AF w D80, Canonie 400D oraz Pentaxach K100D i K10D... Wszystkie w zestawach kitowych.
    Szybkosc AF w D80 była najwyzsza Po czesci zreszta to był jeden z argumentow, ze wybrałem ten system.

    D80 z nawet "wolniejszym"obiektywem bo Sigmą 55-200 (a wiec dosc tanim) robiłem ostatnio cos takiego :
    http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=28196

    Nie wiem jak szybko biegaja psy, ale zużlowcy na prostej osiagaja ok. 100km/h.
    Ostatnio edytowane przez prz3mo ; 11-06-2007 o 11:53

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kris_001 Zobacz posta
    3) Pogubiłem się : Z Nikonem lepiej współpracują obiektywy Sigma a Tamrony z Canonem czy odwrotnie ?
    Nikkory. Reszta to podroba

    4) Wiem, że aby wydrukować fotografię cyfrową na papier w dobrej jakości jej rozdzielczość musi wynosić 300dpi. Czy ktoś mógłby podać wzór do przeliczania zależności wielkości matrycy do rozdzielczości wydrukowanych zdjęć.
    te 300 dpi to zalezy od maszyny, moze to byc 150, 266 albo i 450. a moze i 700. powiniens najpierw zapytac w zakladzie jaka jest wlasciwa rozdzielczosc. samo przeliczenie jest proste:

    szerokosc lub wysokosc w pikselach / ilosc cali = dpi
    z matryca nie ma to nic wspolnego.

    jesli chcesz format a4 w 300 dpi to potrzebujesz 297mm => 11.7 cala * 300 dpi = 3510 pikseli na dluzszej stronie. to mozesz uzyskac przez odpowiednia interpolacje albo wystarczajaco wielka matryce zeby przyciac.
    Ostatnio edytowane przez Valwit ; 11-06-2007 o 12:17
    podpis nieczytelny

  7. #7

    Domyślnie

    Kris,
    tanczące pary oraz kilka ostatnich zawodów agility było robione 5D + 135 f2.0 + 85 f1.2. Wczesniej są również fotki z 1DIIn, z 20D i z 70-200 2.8.
    Jesli myslisz o foceniu rownież na halach, to wybierz puszkę z dobrym wysokim ISO i jasne szkło. Zoomy w przypadku piesków gdzie musisz miec minimum 1/800s, w większości polskich hal i sal gimnastycznych możesz zobie darować.
    Na zewnątrz każdy z tych zestawów z miarę szybkim szkłem da radę. Nie ma problemu z dobrymi fotkami.
    W hali to zupełnie inna bajka.

    prz3mo,
    tu nie tyle chodzi o szybkość poruszania co o zmienność. Psy biegają przez przeszkody, są otoczone przeszkodami, najczęściej żółtymi i niebieskimi, silnie kontrastującymi. To one często ściągają AF na siebie. Dlatego ważne jest nie tyle sledzenie szybko poruszającego się obiektu, co "przyklejenie" się AF do niego w zmiennych warunkach. Oraz umiejętność fotografa szybkiego przeostrzenia w przypadku zgubienia AF na przeszkodzie.


    pozdrawiam
    amber
    Ostatnio edytowane przez Amber ; 11-06-2007 o 12:28

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Amber Zobacz posta
    prz3mo,
    tu nie tyle chodzi o szybkość poruszania co o zmienność. Psy biegają przez przeszkody, są otoczone przeszkodami, najczęściej żółtymi i niebieskimi, silnie kontrastującymi. To one często ściągają AF na siebie. Dlatego ważne jest nie tyle sledzenie szybko poruszającego się obiektu, co "przyklejenie" się AF do niego w zmiennych warunkach. Oraz umiejętność fotografa szybkiego przeostrzenia w przypadku zgubienia AF na przeszkodzie.
    Rozumiem... Najlepiej jakbys miał mozliwosc jednak osobistego potestowania roznych puszek w takich warunkach.

  9. #9

    Domyślnie

    z nikonow D70s raczej odpada, D80 da rade, 30D jest dosc podobne do D80 pod tym wzgledem. jesli masz zamiar robic to czysto hobbystycznie to jest to kwesta tego ktory aparat bardziej ci pasuje w obsludze: D80 czy 30D. jesli masz zamiar na tych fotkach zarabiac, to radzilbym ci D200 ktory ma wiecej mozliwosci aby dopasowac prace AF no i generalnie daje 5 fps, co moze byc przydatne.
    podpis nieczytelny

  10. #10

    Domyślnie

    Zdjęcia psów to moje hobby, więc puszki z "gatunku" Nikona d200 i wyższe oraz z Canona 5d i wyższe odrzuciłem ze względu na cenę i nie możność wykorzystania 50% opcji. Dodatkowo rzucając się na taką puchę, musiałbym kupić obiektyw 18-55 a przyznacie że to już by była totalna porażka. Pisałem o obiektywie SIGMY gdyż na mocowanie i canona i do nikona i nie zabija ceną tak jak obiektywy dedykowane, jedyne co mnie przeraża, to że może być wolniejszy od bardzo dobrych szkieł dedykowanych. Z drugiej strony patrząc finanse nie pozwolą mi na kupno obiektywu canona lub nikona ze stałym światłem 2.8 i 70-200, dlatego szukam alternatywy.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •