Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 39

Wątek: Edi

  1. #21
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2017
    Miasto
    Kraina deszczowcow
    Posty
    88

    Domyślnie

    PM.M wiekszosc zdjec byla robiona w okresie festiwali, czyli lipiec i sierpien. Ludzie w Edku sa bardzo otwarci i raczej nikt cie nie opier... ze mu robisz zdjecie.
    Lecimy dalej ...

    17.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1942.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	577,7 KB
ID:	7033

  2. #22

    Domyślnie

    Mamy już kilkanaście zdjęć, więc można się odnieść. Postaram się nie oceniać, a krytycznie i konkretnie napisać, jak to widzę. Zapewniam, że bez złośliwości.
    Po pierwsze nie bardzo podoba mi się pomysł wrzucania po kawałku materiału, który jak rozumiem, powstał już jakiś czas wstecz. Bardzo lubię takie podejście (sam wiele razy tu na Forum tak robiłem), lecz gdy materiał dopiero powstaje. Gramy wtedy va banque i widać proces tworzenia, co może być ciekawe. W tym wypadku lepiej chyba było wyedytować zgrabny zestaw o mieście i jego atrakcjach. Opowieść wiele by zyskała.
    Po drugie, tu odnoszę się już do zdjęć z ulic, potwierdza się jak niełatwo zrobić dobre zdjęcie podczas pozornie bardzo atrakcyjnych fotograficznie zdarzeń (festyny, parady i inne imprezy uliczne). Ludzie wprawdzie nie protestują, a uczestnicy to nawet przeciwnie - przyszli się przecież pokazać, lecz łatwo wpaść w pułapkę zauroczenia tymi zdarzeniami i postaciami. A to trzeba oddzielić od fotografii. Skupienie uwagi na jednym, przykuwającym spojrzenie elemencie, często prowadzi na manowce "pstrykactwa", łatwo zaniedbać kadr, kompozycję, dalsze plany, światło i kolor.
    Na zdjęciach 3, 5, 6, 7, 11, 12, 15, 16 nie widzę niestety żadnego fotograficznego namysłu. Coś wpadło w oko, to kierujemy tam aparat i robimy zdjęcie. Leży wszystko, co wymieniłem w zdaniu wyżej. Na tym tle wyróżnia się 13, jest kadr, kompozycja, moment, zgrane kolory i dobrze wykorzystane tło.
    Warto, tak mi się wydaje, wykorzystać takie imprezy do pokazania czegoś więcej. Pójść krok dalej. Można szukać interakcji "przebierańców" z mieszkańcami i turystami (tu plus dla 16-ki, niestety jedyny). Można się przyjrzeć przygotowaniom. I co zawsze ciekawe, zostać na miejscu, gdy już kurz opadnie. Wtedy często powstają najlepsze zdjęcia.

  3. #23
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2017
    Miasto
    Kraina deszczowcow
    Posty
    88

    Domyślnie

    Dzieki Jai pur za te kilka slow w temacie. Pozostaje mi sie tylko zgodzic z tak wprawnym okiem jak Ty.

    18.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2724.jpg
Wyświetleń:	403
Rozmiar:	661,7 KB
ID:	7075

  4. #24

    Domyślnie

    [QUOTE=Carrramba;3945110]Dzieki Jai pur za te kilka slow w temacie. Pozostaje mi sie tylko zgodzic z tak wprawnym okiem jak Ty.

    trochę "pojechałem" może za bardzo, ale w dobrej wierze - byś zwrócił uwagę na kilka rzeczy, chyba istotnych
    poza tym pisałem na bazie własnych doświadczeń i błędów

  5. #25
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2017
    Miasto
    Kraina deszczowcow
    Posty
    88

    Domyślnie

    Powiem szczerze...
    Tak dawno nie chodzilem z aparatem po ulicy ze troche zatracilem sens i piekno streeta.
    Pamietam ze przed era cyfrowa, a dokladniej jak kupilem 5d to robilem sporo na filmie. Ostatnio przegladalem biblioteke swoich zdjec zrobionych na filmie i powiem szczerze ze bardziej mi sie podobaly niz te z cyfry. Byly glebsze, tak jak to juz zauwazyles.
    No nic, postaram sie robic wieksza selekcje z tej cyfrowej masowki

    19.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5392.jpg
Wyświetleń:	405
Rozmiar:	618,5 KB
ID:	7077

  6. #26

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jai pur Zobacz posta
    Po drugie, tu odnoszę się już do zdjęć z ulic [...], często prowadzi na manowce "pstrykactwa", łatwo zaniedbać kadr, kompozycję, dalsze plany, światło i kolor.
    Na zdjęciach [...] nie widzę niestety żadnego fotograficznego namysłu. Coś wpadło w oko, to kierujemy tam aparat i robimy zdjęcie. Leży wszystko, co wymieniłem w zdaniu wyżej.
    Kolega w ładny sposób opisał coś co od lat nazywam 'streetem rozumienia ogólnego' - czyli nieważne co, nieważne jak, kompozycja nieistotna, kadrowanie żadne, światło, obróbka, podstawy kompletnie niewidoczne - ALE UWAGA - byle zdjęcie było zrobione na ulicy i tym samym automatycznie staje się wspaniałym zdjęciem z gatunku 'street'. Na szczęście nie ja tym razem z tym opisem wystąpiłem, bo znowu by było, że się czepiam, że nie rozumiem, że się nie znam...

    Tyle wstępu. Wracając do zdjęć muszę przyznać, że z prawdziwym zdumieniem, ale i zadowoleniem przyjąłem fakt, że jednak znalazło się tu zdjęcie, które odbiega od streetu rozumienia ogólnego. Zdjęcie, które wymagało jakiegoś procesu myślowego (bo nie jest przypadkowym pstrykiem), wymagało użycia pewnej dozy wyobraźni (widoczne poszukiwanie kadru), wykazuje jakiś dowcip, widzę zamysł, widać w końcu, że fotograf musiał zrobić coś więcej niż zgięcie palca. I choćby to było tylko przykucnięcie - i tak się liczy, bo na bezrybiu i rak ryba. Słowem zobaczyłem zdjęcie, które nie jest kolejnym przykładem pstrykania aparatem, co uwieszony na sznureczku kręci młynka i pstryka cokolwiek - mówię o zdj. nr. 11.

    Zapewne można by sobie pogdybać, że zdjęcie dałoby się zrobić lepiej: troszkę ruszyć się w lewo, prawo, poczekać aż przejdzie ten ktoś kolorowy, lub może właśnie poczekać aż wejdą na scenę inne buty - ale nie zmienia to faktu że to zdjęcie jest efektem jakiegoś procesu myślowego, zaangażowania w mózgu do pracy ośrodków dotyczących wyobraźni, kadrowania, dowcipu, zginania nóg i jeszcze paru innych rzeczy - ja takie zdjęcia doceniam. Nawet technikalia na przyzwoitym poziomie (ekspozycja, obróbka i te rzeczy).

    A reszta to na razie street rozumeina ogólnego - ale kibicuję i czekam na następne przejawy czegoś bardziej świadomego i przez to bardziej interesującego fotograficznie. Za zdjęcie nr 11 przyznaję pochwałę (chyba pierwszy raz w dziejach tego działu).
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 07-04-2018 o 13:38
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #28

    Domyślnie

    Ostatnie zdjęcie zrobiło na mnie duże wrażenie. Reszta już niekoniecznie, ale ta 19tka jest intrygująca.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 07-04-2018 o 14:14

  9. #29
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2017
    Miasto
    Kraina deszczowcow
    Posty
    88

    Domyślnie

    Dzieki za te slowa krytyki. Dodam tylko ze caly set ktory tu zamieszczam nie ma byc stricte streetowym. W zamysle mial to byc zbior roznych zdjec prezetujacych Edinburgh jako miasto. Troche streetu (rozumienia ogolnego tez), krajobrazy, portrety uliczne.
    Ale ok, jedziemy dalej.

    Okolice Cow Gate 2 rano..

    20.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5863.jpg
Wyświetleń:	392
Rozmiar:	775,2 KB
ID:	7164


    21.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_5945.jpg
Wyświetleń:	392
Rozmiar:	728,8 KB
ID:	7165

  10. #30
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2017
    Miasto
    Kraina deszczowcow
    Posty
    88

    Domyślnie

    Gallery of Modern Art w Edim

    22.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_MG_8170.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	4,76 MB
ID:	7333

    23.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_MG_8164.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	3,04 MB
ID:	7334

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •