Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Nikon f90x, porysowany slajd na emulsji

    Dzien dobry forumowicze,
    Zdarzyło sie komus po wywołaniu slajdu naświetlanego nikonem f90x, ze był porysowany ?
    Wszystkie klatki sa zarysowane w tym samym miejscu, jedna ciągła linia od wewnętrznej strony filmu tj. Od strony emulsji, patrząc na zdjecie na 3/4 wysokości kadru ...
    Czy udało sie to jakos rozwiązać ?
    Dodam iż slajd został, a raczej powinien byc, wywołany w procesorze jobo czyli teoretycznie bez ryzyka rys.

    Pozdrawiam !

  2. #2

    Domyślnie

    Nie miałem akurat f90, ale to nie aparat. Od strony emulsji styk z filmem mają tylko szyny dociskowe na wysokości perforacji, czyli już poza kadrem.
    Albo wołanie, albo jakiś zadzior przy szczelinie kasetki, albo wołanie.
    Jesteś pewien tego procesora? Takie ślady są typowe dla maszyn przeciągowych.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli na skanie slajdu to, mogło to powstać w czasie skanowania, a jeśli rysa jest na błonie to albo podczas procesu albo w aparacie jest coś co rysuje mi np zenit i fm rysowały cały film.
    Kup film do C41 najtańszy i zobacz, jak dostaniesz znowu rysę to znaczy, że gdzieś w aparacie się rysuje.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zdyboo Zobacz posta
    Jesteś pewien tego procesora? Takie ślady są typowe dla maszyn przeciągowych.
    Wolałem w Warszawie na ul.Prostej, moze ktos ma jakas pule lepszych bądź gorszych doświadczen z tym "labem".

    Pozdrawiam

  5. #5
    pioto5545
    Gość

    Domyślnie

    niekiedy tak się zdarza i nic na to się nie poradzi według mnie

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hird Zobacz posta
    Kup film do C41 najtańszy i zobacz, jak dostaniesz znowu rysę to znaczy, że gdzieś w aparacie się rysuje.
    W teorii plan jest dobry ale upada w praktyce, jednak C-41 nie robią w koreksie (zazwyczaj) wiec efekt moglby byc nie miarodajny.

    Jednak starałem sie rzetelnie podejść do tematu i rozwiać watpliwości, gdzie leży wina, bo zarówno aparat jak i laboratorium cieszą sie moja sympatia.

    Po wystrzeleniu filmu i wywołaniu przeze mnie w koreksie, błona była idealnie czysta, ani jednej ryski, można powiedziec czystość laboratoryjna.

    Jednak ku zaskoczeniu, ani aparat, ani laboratorium tutaj nie zawiniło !

    Dotychczas po otrzymaniu filmu w koszulce, zaczynała sie operacja z nożyczkami, tym razem jednak zakupiłem obcinarke do slajdow firmy Hama (używana), w której obciąłem każda klatkę.

    I jak to w zyciu bywa, po użyciu owej obcinarki na wywołanym przeze mnie negatywie o laboratoryjnej czystości, pojawiły sie rysy w DOKŁADNIE tych samych miejscach ...

    Przechodząc do meritum, F90x ani laboratorium nie byli winni, a przytrafił sie zwyczajny nie fart, z czego sie w sumie cieszę bo musiałbym skreślić aparat albo laboratorium o ktore dzis ciezko.


    P.S Ma ktos jakies miejsce do polecenia jesli chodzi o wywołanie slajdow ?
    Czas i koszt realizacji, miłe widziane.

    Pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Jak rozpoznać slajd porysowany przez Lab od tego przez aparat
    By taboo in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 15-10-2010, 21:27
  2. Nikon F90X Wyświetlacz LCD
    By kimek27 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-10-2010, 12:58
  3. Nikon F90X i F80 +SB 800
    By lawenda in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 03-07-2007, 18:38
  4. nikon n90s (f90x)
    By bartmika in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-01-2007, 10:41
  5. nikon f90x
    By kawalek in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-09-2005, 17:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •