Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Katalogowanie zdjęć - jaki program?

    Wiem, pytanie stare jak dinozaury, ale obecnie w Googlarce są tylko stare wątki z 2010-2015 roku.
    Większość podpowiedzi dotyczy nie rozwijanej już Picasy.

    Ale do rzeczy. Szukam prostego, darmowego programu do katalogowania i porządkowania zdjęć.
    Wiem o kombajnach edytująco-katalogujących, ale mnie chodzi o jakiegoś prostaka, przy pomocy którego będę mógł znaleźć fotkę np. po słowie kluczowym.
    Do pewnego czasu używam XnView, ale niem możemy się jakoś polubić. Jeszcze jako tako panuję nad swoimi terabajtowymi zbiorami, ale wydaje mi się że jestem nad przepaścią. Jeden nierozważny ruch i narobię sobie bigosu.
    Czego Wy używacie? podzielcie się ze mną swoją wiedzą, proszę...
    „Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając
    wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości.”
    Henri Cartier-Bresson

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fotofil Zobacz posta
    Wiem o kombajnach edytująco-katalogujących, ale mnie chodzi o jakiegoś prostaka, przy pomocy którego będę mógł znaleźć fotkę np. po słowie kluczowym.

    Moim zdaniem przeceniasz swoje możliwości w zakresie tagowania. Też miałem nadzieję że słowa kluczowe załatwią całą sprawę poszukiwania konkretnego zdjęcia w tłumie innych, ale okazuje się że są niewystarczające - pomimo tego, że na nich nei oszczędzam i używam ich sporo do każdego obrazka. W moim przypadku okazuje się, ze bardzo, ale to bardzo przydatne są fotograficzne kryteria, np. wzięte z EXIFa dane szkła (typ, ogniskowa) czy ustawienia body, ale nie tylko - np. kryteria typu kolor/b&w czy orientacja pion/poziom/kwadrat też mi się przydają.

    Jeśli robisz dużo ludzi, opcje rozpoznawania twarzy będą również przydatne.

    Szukałbym czegoś o tych możliwościach, bo prędzej czy później (raczej prędzej niż później) same keywordy przestaną Ci wystarczać.





    PS
    Tak się skłąda, że LR oferuje wszystkie te cechy, a po skończonym trialu ponoć zachowuje pełną funkcjonalnosć modułu Library - czyli tego wszystkiego, co służy do katalogowania - ale to trzeba sprawdzić na kimś, kto go zainstaluje i odczeka aż mu się skończy trial.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Digikam.

    Sprawnie działa. Ma dobrą obsługę, tagi, flagi, oceny, wykrywanie twarzy, geotagowanie.

  4. #4

    Domyślnie

    Fotofil gdybyś chciał używać Lightrooma to pamiętaj, że w przypadku przesiadki na inny program tracisz wszystkie informacje, które dodałeś do zdjęć. Czyli jeśli za 2 czy 3 lata zmienisz program do katalogowania, to wyparują Ci wszystkie tagi, lokalizacje, twarze itp. Warto mieć na uwadze.

    Adming - Digikam trzyma tagi, geolokalizacje, twarze itp. w swoim własnym katalogu (jak LR czy ViewNX-i) czy zapisuje te dane bezpośrednio do zdjęcia (jak np Geosetter czy ViewNX 2) ?
    duzy brzydki nikon i mala ladna sigma dp1

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2016
    Miasto
    Bieszczady
    Posty
    39

    Domyślnie

    Ja bym ze swojej strony polecił Daminion. Jedyne ograniczenie w wersji darmowej to 15k zdjęć na katalog. Ale oferuje dużo i dodatkowo synchronizuje ze zdjęciami metadane.

    Wysłane za pomocą mTalk

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    Fotofil gdybyś chciał używać Lightrooma to pamiętaj, że w przypadku przesiadki na inny program tracisz wszystkie informacje, które dodałeś do zdjęć. Czyli jeśli za 2 czy 3 lata zmienisz program do katalogowania, to wyparują Ci wszystkie tagi, lokalizacje, twarze itp. Warto mieć na uwadze.
    Jak się bezmyślnie rozpowszechnia mity, to potem wychodzą właśnie takie bzdury.

    Coraz więcej programów oferuje narzędzia migracyjne, polegające w skrócie na tym, żeby metatagi przepisać z Lightrooma do danego programu. Oferuje to C1, ON1 Photo RAW i parę innych, wystarczy zresztą wpisać w gugla 'migrate from lightroom' i dostanie się nawet filmy o tym jak to robić. A jak Adobe utrzyma obecny olewczy kurs klienta, trend tworzenia takich migracyjnych narzędzi jeszcze się wzmoże.

    Po drugie, LR umożliwia nie tylko zapisywanie metatagów w sidecarach - które inne programy już odczytują lub mogą odczytać w przyszłości, ale też umożliwia zapisanie tych danych w pliku RAW (który wtedy zmienia nazwę). Słowem jak przy każdej gruntownej przesiadce - miło nie jest (przyzwyczajenia, obycie, znany workflow, opanowane tricki - tego wszystkiego trzeba się uczyć na nowo), ale są do tego odpowiednie sposoby.

    Legendy o tym jakoby po porzuceniu LRa wszystkie metatagi miały wyparować to jakieś mętne gadki chyba z lat czterdziestych.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta

    Adming - Digikam trzyma tagi, geolokalizacje, twarze itp. w swoim własnym katalogu (jak LR czy ViewNX-i) czy zapisuje te dane bezpośrednio do zdjęcia (jak np Geosetter czy ViewNX 2) ?
    Zapisuje w swojej bazie, w zdjęciach i w plikach xmp.

    Kwestia jak sobie ustawisz.

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo Wam dziękuję za cenne rady. Będę je pomału próbował zastosować. Przepraszam że dopiero teraz odpisuję, ale mimo subskrybcji nie dostaję powiadomień o nowych wpisach. Wrrr.
    „Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając
    wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości.”
    Henri Cartier-Bresson

  9. #9

    Domyślnie

    digiKam mi się co chwilę wykrzacza :/ Może mam za dużo zdjęć? ale interfejs wygląda na intuicyjny.
    Daminion wygląda ciekawie, takie coś by mi odpowiadało. cena wysoka i nie bardzo wiem co oznacza 15000 w jednym katalogu. Czego dotyczy termin "katalog"
    LR mam, ciężki temat. Może powinienem obejrzeć jakieś tutki.
    XnView jest o tyle fajny, że nie importuje zdjęć do programu. Wszystkie zdjęcia mam na dyskach zewnętrznych i XnView widzi je bez importu.
    „Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając
    wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości.”
    Henri Cartier-Bresson

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli masz LRa i prawdą jest, że po wygaśnięciu abonamentu lub triala moduł Library (czyli wszystko to, co odpowiada za katalogowanie) zachowuje swoją funkcjonalność - masz najlepszy obecnie na rynku, z największymi możliwościami i darmowy program tagująco-katalogujący. Zależy też co konkretnie chcesz katalogować (jpgi, tify czy np. RAWy).

    Co prawda używanie LRa tylko do katalogowania kolekcji może wydać się dziwne, i ma pewne płycizny - świat nie jest jeszcze doskonały - ale sprawdzić się sprawdzi. Nie jest też prawdą, co chcę podkreślić, że w razie przesiadki straci się metadane jak słowa kluczowe. Trzeba też dokładniej sprawdzić czy i co zostaje funkcjonalne w takim 'poterminowym' programie: np. czy można wciąż tworzyć kolekcje czy smart-kolekcje, bo to się czasem bardzo potrafi przydać przy filtrowaniu kolekcji.

    Co do tutków - do LRa jest tego pół internetu, w każdym języku i z filmami w każdej jakości...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki program do podstawowej obróbki zdjęć?
    By nikoniarz in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-02-2014, 10:01
  2. Jaki program do nakładania zdjęć?
    By Guciol in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-07-2012, 14:21
  3. Łączenie zdjęć w pary - jaki program?
    By Aeon88 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 17-12-2011, 21:57
  4. Jaki program do obróbki zdjęć
    By Bos in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-08-2009, 23:36
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-09-2007, 18:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •