Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Aparat średnioformatowy do fotografii portretowej i rodzinnej

    Mam w planach zmienić cyfrę na film. Komercyjnie zajmuję się fotografią rodziną, dziecięcą, portretową do tej pory oczywiści cyfrową. Mam doświadczenie z analogowym 35 mm ale niestety 0 ze średnim formatem analogowym. Otóż moim faworytem jest Mamiya RZ 67 pro do której tak czy inaczej będę zmierzał, jednak a to co mnie niepokoi to wielkość/ waga i sposób ostrzenia w tym aparacie. Oczywiści w statycznych portretach pozowanych manual focus na ogromnej matówce pewnie jest samą przyjemnością ale przy bardziej dynamicznych scenach zwłaszcza podczas fotografowania dzieci wydaje mi się że może być z tym problem. Dlatego też jako opcję rozważam Pentaxa 645 nII który to sprzęt jako jeden z nielicznych średniaków oferuje AF. Ma jednak tą wadę że synchronizuje max 1/60 sec. a to mało przy strobingu w plenerze (a to mi się zdarza często...).
    Tak więc mam dylemat i bardzo proszę bardziej doświadczonych średnioformatowców o poradę, który aparat lepiej się sprawdzi w tego typu fotografii, czy ktoś ma doświadczenie z tymi dwoma aparatami? Na razie nie mogę sobie pozwolić na iwestycję w oba sprzęty dedykowane do portretów pozowanych i dynamicznych, więc muszę dokonać wyboru...
    PS mam też N. F90X i parę jasnych szkieł jako uzupełnienie.
    , Mamiya RZ 67 PRO II, Nikon F 90X, D300, 10 kg szkła

  2. #2

    Domyślnie

    jakość obrazu z każdego średnioformatowca z przyzwoitym filmem w środku będzie conajmniej b. dobra.

    nie wiem, jak działa AF w P645, ale cudów bym się nie spodziewał..

    AF jest też w Contaxie.

    jak ma być mobilnie, to może o dalmierzu jakimś pomyśl, np. Mamiya 7

  3. #3
    GL
    Gość

    Domyślnie

    Odpuść sobie analogowy średni format z AF, do dynamicznych sytuacji i tak się za bardzo nie nada a format 645 nie da jakiejś powalającej jakości. Moim zdaniem są dwa systemy które warto rozważyć - Pentax 67 i Mamiya 7. Pierwszy to "kompaktowa" jak na format lustrzanka i dobra optyka, drugi to dalmierz (a więc jeszcze mniejszy) i też dobra optyka. W obu przypadkach najlepiej jest wybrać najnowsze wersje, ale szczerze Ci powiem, że nie wiem czy to się jakoś opłaci/zwróci. Na pewno niezbędny będzie porządny skaner np Epson V800, do tego koszty filmów (około 10 klatek na film), koszty wywołania, koszt zakupu aparatu i obiektywów.

  4. #4

    Domyślnie

    Namietnie używam RZ 67.
    Milosnik negatywow.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lege Artis Zobacz posta
    dziecięcą, .
    Pierw technicznie - jak powstały takie znaki? Ty wklepiłes tu tekst z innego edytora czy jak?
    czyli chcesz analogowo, nie cyfrowo, przenoszę wątek.

    Mam RZ - do fotografii dynamicznej dziecięcej to się nie nadaje. W dodatku jeśli kupisz bez pryzmatu to trzeba wykształcić sobie nawyk zamiany ruchu w lewo - prawo. Zawsze miałem z tym problem, az kupiłem pryzmat.
    Z AF masz format 645, czyli coś sporo mniejszego niż 67.
    Jest z AF Mamiya 645 AF. Jest do niej kilka obiektywów z migawką centralną, jeśli chodzi ci o synchro.
    AF w tych aparatach nie jest szybki, to nadal nie jest do focenia dzieci w ruchu. Więc w Pentaxie 645 AF nie będzie cie zadowalał, a format klatki jest znacząco mniejszy. Jeśli masz bazawac na płaskim skanerze to bym wybrał 67.
    W fotografii portretowej ważne jest dobre trzymanie aparatu w kadrach pionowych. Prawie wszystkie MF gdy się je przekręca to trzymają się źle. Nie dotyczy to 6x6 ze względów oczywistych
    Mamiya RZ ma te przewagę, że przekręca się tylko kasete z tyłu i przy pionowych kadrach się trzyma aparat tak jak przy poziomach. Niestety aparat jest ciężki.
    Ostrzenie pokrętłem to nie problem, jest bardzo dokładne. RZ ma bardzo fajny naciąg filmu.
    Do fotografowania w terenie może bym jednak zerknął w stronę 645 jako czymś o połowę lżejszym.
    Różnica między 645 a 67 jest wiele, wiele większa niż między DX a FF w cyfrze. Masa i rozmiary - nieporównywalne.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Analogowo do portretu tylko i wylacznie Hasselblad serii 500. Nic lepszego do tej pory nie wymyslono.

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Sporo w tym prawdy, ale niektórzy średnio sobie radzą z kwadratem. Głupio jakos tak robić sobie ramkę formatową i nie wiadomo czy poziomą czy pionową. Ale jeśli ważne jest synchro to na pewno należy wziąć hasela pod uwagę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Rollei 6008, pelna automatyka, 2fps, bardzo szybko wymienialne magazynki, ktore mozna zmieniac w polowie rolki (co sie naprawde czesto przydaje), magazynki sa na 6x6 i 645 jak i polaroid, jest opcja z AF (chociaz szkla AF sa diabelnie drogie) - a jak skarbonka za duza to LEAF HY6. A no i te same szkla jak u H tyle ze tansze. Swojego sprzedalem tutaj na forum pare lat temu i do tej pory tego zaluje.
    Ostatnio edytowane przez Yanluk ; 26-01-2018 o 02:11
    Fuji: X100, X-Pro1, X-T2

Podobne wątki

  1. Jaki aparat i jakie obiektywy do fotografii portretowej (12 tys zł)
    By cabura in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 10-05-2014, 23:38
  2. średnioformatowy aparat fotograficzny
    By Maciej90 in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 31-07-2012, 19:06
  3. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-09-2010, 14:08
  4. Proszę o pomoc w obróbce fotografii rodzinnej.
    By Mekano in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 12-07-2009, 01:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •