Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jakiej czułości filmów używało się?

    Witam.Mam pytanie.Jakich filmów,jakiej czułości [ DIN] używało się dawno,dawno temu.Np. w ubiegłym wieku w 1974 na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Niemczech?Jakoś tak mnie naszło takie pytanie.Pozdrawiam

  2. #2
    Rycerz
    Gość

    Domyślnie

    ISO 400 a już szałem było posiadać negatyw ISO 1600

  3. #3

    Domyślnie

    To szaleństwa ze światłem nie było.Dzięki za info

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysiekn Zobacz posta
    To szaleństwa ze światłem nie było.Dzięki za info
    było mogłeś "forsować" dany film... i uzyskać nawet iso 3200 lub wiecej . Tylko ogólnie błona filmowa trochę inaczej rejestruje światło niż matryca cyfrowa. Wszystko się rozgrywa o to, co chcesz uzyskać. Są błony iso25, a akurat tutaj producenci cyfry daja .... , bo jest pęd na iso1000000 - takie czasy...
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hostman22 Zobacz posta
    było mogłeś "forsować" dany film... i uzyskać nawet iso 3200 lub wiecej . Tylko ogólnie błona filmowa trochę inaczej rejestruje światło niż matryca cyfrowa. Wszystko się rozgrywa o to, co chcesz uzyskać. Są błony iso25, a akurat tutaj producenci cyfry daja .... , bo jest pęd na iso1000000 - takie czasy...
    Pytanie tylko, czy brak iso25 w cyfrach przekłada się na gorszy obraz w porownaniu z analogiem.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    Pytanie tylko, czy brak iso25 w cyfrach przekłada się na gorszy obraz w porownaniu z analogiem.
    W typowych zastosowaniach obecna jakość procesu cyfrowego na głowę bije analogowy - to jest już przepaść. Dawniej przyjmowało się, że bardzo dobrą jakość obrazu otrzyma się przy 10 krotnym powiększeniu negatywu. Czyli z klatki 24 x 36 mm wychodziły dobre powiększenia 30 x 40 cm, plakaty robiło się z błon płaskich. Teraz z klatki DX świetnie wyglądające b2 wychodzi na luzie. Czyli mam 30 x. Różnica jest głównie na ostrości.
    Nie bardzo widzę sens obniżania czułości w cyfrach bo nawet na 100 ISO nie ma szumu.

    Wracając do procesu analogowego - oprócz typowych materiałów produkowano także te o bardzo dużych rozdzielczościach (np stosowanych w mikrofotografii). Sam pamiętam moje eksperymenty z mikrofilmami - czułość była typu 1 ISO ale ziarno nie istniało.

    Pozdro
    Wiesiek

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    Pytanie tylko, czy brak iso25 w cyfrach przekłada się na gorszy obraz w porownaniu z analogiem.
    raczej na wygodę pracy w studiu. Widać gdzie jest główny rynek zbytu dla małego obrazka w dobie cyfry.. raczej tylko tyle.

    Chociaż ciagle są robione zdjęcia do kampanii reklamowych na błonie oraz kręcone filmy.., tylko to juz chyba temat na inną dyskusje
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  8. #8

    Domyślnie

    Bawiłem się w wywoływanie negatywów,ale to były tak lata 80 i później.do negatywów to chyba r-09[rodinal??],ale wywoływałem czułości zgodnie z tym co było na kasecie filmu.o forsowaniu wywoływania nie miałem pojęcia.Filmy kupowało się w kiosku w kasecie albo taniej bez kasety.Czułości filmu to chyba tylko 100 , 200,a czasami 400

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Sam pamiętam moje eksperymenty z mikrofilmami - czułość była typu 1 ISO ale ziarno nie istniało.
    Przejścia tonalne również. To była oryginalna czułość? Ja swój mikrofilm metodą prób i błędów naświetlałem na 6 DIN, bo na rolce do cięcia nie było akurat oznaczenia czułości. Internetu także.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o skalę DIN to standardowo były filmy 21, 24 i 27 DIN czyli 100, 200 i 400 ASA

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Czułości w D300
    By lukaszD1x in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 29-10-2010, 23:07
  2. czułości iso, czyli co i jak ?
    By mill in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-07-2010, 00:16
  3. D300, a niskie czułości
    By fridayimage in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 22-02-2008, 13:24
  4. L12 problem z ustawieniem czułości
    By MMRK in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-06-2007, 08:04
  5. B&W czułości itepe pytanie
    By Imago in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25-06-2005, 15:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •