Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Niezbędna podstawa by zacząć fotografię produktową bez światła dziennego [Zdjęcia noży]

    Cześć i czołem, mam na imię Emil i robię noże

    Dotychczas pracowałem z dość starym kompaktem Canona pożyczonym od rodziców, dokładnej nazwy nie pamiętam. Udało mi się zorganizować fundusze na prywatny aparat, w środę przyjdzie mój Canon PowerShot G7 X Mark II, liczę na owocną współpracę.
    Zdjęcia zazwyczaj robię w plenerze, wtedy przeważnie wychodzą tak jak bym tego chciał. Niestety nie zawsze jest możliwość wyskoczyć do lasu żeby zrobić fotki noża dla klienta, stąd potrzeba jakiegoś mini studio w mieszkaniu. Poniżej wrzucam moje zdjęcia robione w świetle dziennym w domu, jest to minimum tego co chciałbym osiągnąć w świetle sztucznym. Początkowo myślałem o namiocie bezcieniowym oraz 3 lampach po 85 wat, im więcej czytam tym bardziej skłaniam się w stronę bardziej elastycznych technologii. Budżet mam mocno ograniczony około 330 zł, nie chcę też zagracić całego mieszkania fotograficznymi konstrukcjami...

    Czego oczekuję?
    - Zmieścić się w budżecie
    - Być w stanie zrobić ostre i wyraźne zdjęcia w świetle sztucznym na czarnym tle
    - Nie poświęcać godziny na przemeblowywanie całego pokoju dla kilku zdjęć







  2. #2

    Domyślnie

    Najprościej: zastanów się, jak teraz oświetlasz przedmioty. Czy źródło światła jest małe czy duże? Czy jest "ostre" czy miękkie, rozproszone?
    A potem "zrób" (samodzielnie lub z pomocą jakiegoś sklepu ze sprzętem foto) dokładnie takie źródło światła, jakie już znasz, i z jakim dobrze sobie radzisz.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź,
    światło jest duże ostre i pada głównie z jednej strony (okno). Niestety nie mam żadnego doświadczenia w dobieraniu lamp i dyfuzorów po kątem fotografii. Zastanawiam się czy jakieś 2 softboxy z lampami energooszczędnymi 85W wystarczą by oświetlić w podobny sposób moje produkty. Jeśli tak to które wybrać, oprócz rozmiaru nie widzę absolutnie żadnej różnicy między tymi za 100 a droższymi za 1000 zł.

  4. #4

    Domyślnie

    @Emil Emil bardzo fajne przedmioty wykonujesz. Widać piękną rzemieślniczą robotę. Oświetlenie metalu to dość ciekawa sprawa, do tego dochodzi piękne drewno.
    Jednak jak chcesz sam robić zdjęcia i tym reklamować swoje produkty to musisz bardziej się postarać na tym etapie, bo je się oczami a takie zdjęcia to wizytówka Twoich produktów.
    Zobacz sobie np na aliexpress jaki badziew sprzedają i jak dobre zdjęcia mają. Ty masz dobry przedmiot za to bardzo słabe zdjęcia i to nie wina aparatu bo ten sprawdza się bardzo dobrze co widać w dużej głębi ostrości pomimo sporego odwzorowania.

    Musisz też pomyśleć czy nie masz źle postawionych celi. Nie chciałbym raczej pokazać detali stali, drewna, najwierniejszego oddania kolorystyki plus ciekawej kompozycji dopełniającej całości?.
    Widać że w dobrą stronę kombinujesz patrząc na zdjęcia jakie już wykonałeś, zdjęcia w namiocie sprawdzą się do zastaw stołowych nie do wyrobów rzemieślniczych które cechuje ręczna robota i dusza w nie włożona.
    Stąd wnioskuje Twoja chęć robienia w lecie i te dodatki na zdjęciach przez Ciebie wykonanych.


    Tutaj masz bardzo ciekawy temat gdzie autor specjalizuje się w takich rzeczach.
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=274205
    Od siebie dodać mogę abyś zaczął od książki która tłumaczy co jak oświetlać, wtedy będziesz wiedział dokładnie co ci jest potrzebne i ile dasz radę zrobić tym co masz.
    https://www.galaktyka.com.pl/product,,355,8.html

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Emil Emil Zobacz posta
    światło jest duże ostre i pada głównie z jednej strony (okno)
    Postaw np. nóż na stoliku, włącz sobie latarkę w telefonie, zgaś światło. Poświeć latarką z telefonu na nóż pod różnymi kątami, zobacz, czy to jest dokładnie taki sam efekt (granica światła i cienia), jak przy świetle dziennym z okna?
    Jak masz latarkę, to możesz poświecić latarką, a telefonu użyć do zrobienia zdjęcia (tylko żeby porównać sposób oświetlenia). Latarka da ostro światło. Czy okno też?

  6. #6

    Domyślnie

    Kurde Panowie, wiem że lepiej dać wędkę niż rybę... Chętnie poczytam więcej o fotografii produktu w wolnych chwilach, niestety na ten moment ich nie mam zbyt wiele.
    Udało mi się załatwić dotację na rozpoczęcie działalności, gdzieś w budżet wcisnąłem akcesoria do fotografii które muszę teraz kupić. Zanim zgłębię dość wiedzy by samodzielnie stwierdzić czego mi dokładnie potrzeba będzie już pora rozliczenia się z urzędem. Stąd własnie moja prośba o sugestie, od jakiego oświetlenia powinienem zacząć?
    Tak czy inaczej dzięki za poświęcony czas i chęć pomocy

  7. #7

    Domyślnie

    @Emil Emil Wiedza to podstawa i sprzęt tego nie zmieni, ktoś ci poleci bezpieczne rozwiązanie które da efekt słaby wizualnie i nie będziesz zadowolony z efektów. Jak już inwestować chcesz i chcesz to robić samemu to poświęć to kilka godzin na książkę lub ten temat. Zaoszczędzisz pieniądze i nauczysz się robić mocne obrazy. Tak samo na Twoich zdjęciach wdziać bardzo duży szum więc wnioskuje że pracujesz na wysokim ISO, do tego do takich zdjęć potrzebny jest statyw. I lista potrzebnych rzeczy będzie rosła.

    Poza tym sprzęt nie zrobi za Ciebie roboty, tak samo jak najdroższe garnki nie ugotują ci zupy.

    Zresztą zobacz sam.
    http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...274205&page=13

    Jedyna droga na skróty to spisać sobie dobrą umowę z kimś kto ci wykona porządne zdjęcia, a przy zleceniu długoterminowym to opłaci się Tobie i fotografowi. Ty zaoszczędzisz sporo czasu nerwów i dostaniesz porządne zdjęcia.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Emil Emil Zobacz posta
    Kurde Panowie, wiem że lepiej dać wędkę niż rybę... Chętnie poczytam więcej o fotografii produktu w wolnych chwilach, niestety na ten moment ich nie mam zbyt wiele.
    Najprościej byłoby dodać do budżetu jakieś kilka godzin konsultacji. Wtedy byłoby i szybko, i w pełni zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
    Niektóre sklepy też bardzo chętnie doradzą, na co możesz u nich wydać pieniądze.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Emil Emil Zobacz posta
    Kurde Panowie, wiem że lepiej dać wędkę niż rybę... Chętnie poczytam więcej o fotografii produktu w wolnych chwilach, niestety na ten moment ich nie mam zbyt wiele.
    Udało mi się załatwić dotację na rozpoczęcie działalności, gdzieś w budżet wcisnąłem akcesoria do fotografii które muszę teraz kupić. Zanim zgłębię dość wiedzy by samodzielnie stwierdzić czego mi dokładnie potrzeba będzie już pora rozliczenia się z urzędem. Stąd własnie moja prośba o sugestie, od jakiego oświetlenia powinienem zacząć?
    Tak czy inaczej dzięki za poświęcony czas i chęć pomocy
    Tylko oświetlenie błyskowe z dużym zakresem regulacji (no ewentualnie z foliami szarymi) będzie odpowiednie w tym temacie. Podaj budżet to zaproponujemy co kupić.

    Pozdro
    Wiesiek

  10. #10

    Domyślnie

    Rozwiązaniem "na szybko" będzie studio fotograficzne na wynajem, w Warszawie znajdziesz na pewno kilka, w których zrobisz porządne zdjęcia. Będziesz miał cały sprzęt pod ręką i będziesz mógł zrobić takie zdjęcia, jak chcesz. Co więcej, będą łatwiejsze w późniejszej obróbce.

    EDIT - reklama.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 21-08-2019 o 20:18

Podobne wątki

  1. Laik potrzebuje aparat do fotografii produktów (zdjęcia noży)
    By Emil Emil in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 31-10-2017, 19:25
  2. Nikon D3200 - fotografia produktowa - jak zacząć?
    By Arek84 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-08-2016, 23:42
  3. Stabilizacja - niezbędna dla amatora ?
    By jac0205 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 03-02-2014, 21:41
  4. Sztuka kamuflażu to podstawa ;)
    By gregory_21 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 04-09-2010, 20:34
  5. serek to podstawa
    By pawelfilipiak in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-07-2009, 19:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •