Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Głowica do panoram

    Zrobiłem sobie taką głowicę. I napisałem tekst na majsterkowo.pl.
    https://majsterkowo.pl/glowica-do-panoram/

  2. #2
    Nadworny melexiarz Awatar foto4deg
    Dołączył
    10 2011
    Miasto
    Norwegia/Bydgoszcz
    Posty
    802

    Domyślnie

    Zrobiłem podobną. Do użytku amatorskiego ok, ale od czasu jak zacząłem robić panoramy profesjonalnie to przerzuciłem się na Nodal Ninja 3 - raz, mam możliwość korygowania poziomu, dwa, lżejsza, trzy - trwalsza, 4-jakbym wyjął takie coś przy kliencie...

    Fajnie, że wrzuciłeś DIY, pewnie ktoś skorzysta
    "Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie."
    D700, D600, 15 2.8, 35 1.4 ART, 85 1.4, 80-200 2.8 i inne niepotrzebne fotografowi rzeczy

  3. #3

    Domyślnie

    Gratulacje!!
    Artykułu nie przeczytałem jeszcze wnikliwie, ale mam nadzieję, że jeszcze tego wieczoru to nadrobię.
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez foto4deg Zobacz posta
    przerzuciłem się na Nodal Ninja 3)
    Z jakimi nogami używasz?

  5. #5

    Domyślnie

    Pozwolę sobie zamieścić w tym wątku zmontowaną przez siebie głowicę do panoram cylindrycznych, którą przedstawiałem już na forum w 2011r. ale w tamtym wątku zniknęły już zdjęcia, więc pokaże to jeszcze raz.
    Kiedyś jak samochody były na talony niektórzy składali je z części i wychodziło taniej niż na giełdzie samochodowej.
    Idąc tym tropem postanowiłem poskładać z oryginalnych części Manfrotto coś na wzór głowicy panoramicznej Manfrotto MN303.
    Do posiadanej starej głowicy trzykierunkowej MN141RC założyłem poprzez płytkę MN200PL adapter z płytką uniwersalną przesuwną MN357PLV.
    Na jednym końcu płytki MN357 PLV zamocowałem śrubami płytkę "L" kształtną MN341.Pomierzone punkty nodalne dla posiadanych obiektywów naniosłem na poziomej części płytki 357PLV i gotowe.Koszt ok. 440zł (bez głowicyMN141RC) wg. cen z roku 2011..Nie ma tutaj rotatora MN300N za ok. 680zł ale można się bez niego obejść, gdyż stara glowica MN 141 RC ma bardzo płynny ruch w płaszczyźnie poziomej.
    Dorzucę parę szczegółów konstrukcyjnych.Otóż w moim składaku nie zastosowałem "wózka poprzecznego" jak to jest w MN303 gdyż ramię "L" z MN341 zamocowałem bezpośrednio na płytce MN357 (wymaga to wywiercenia w niej dwóch otworów) w taki sposób aby pionowa oś symetrii przedniej soczewki obiektywu była w tej samej płaszczyżnie co pionowa oś obrotu w głowicy statywu.To zamocowanie będzie pasować tylko do konkretnego body (u mnie np. D300S lub D300). Dla innego body otwory będą w innym miejscu. Dokładnie widać to na zdjęciach poniżej.
    Jeżeli chodzi o zakres przesuwu poziomego "przód-tył" to wynosi on 10cm (odległość pomiędzy niebieskimi znacznikami na zdjęciu ). Fabryczny zakres przesuwu w MN357 wynosi 6,5cm. Ja uzyskałem tak duży zakres dzięki niesymetrycznemu zamocowaniu płytki 200PL do adaptera MN357 (są odpowiednie otwory).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0223Fa.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	416,7 KB
ID:	2397
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0224Fa.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	405,2 KB
ID:	2398
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0225Fa.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	426,0 KB
ID:	2399
    D810 N20-35/2,8 AF-D; N24/2,8 Ais; N50/1,4 AiS; N60/2,8 AF micro; SB-800

Podobne wątki

  1. Głowica do panoram Manfrotto czy Nodal Ninja?
    By wielblad81 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-03-2011, 23:52
  2. Głowica do panoram
    By Pumexior in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 11:38
  3. Głowica do panoram
    By manfred in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-04-2008, 16:37
  4. głowica do wykonywania panoram
    By alexkoz in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 29-06-2007, 03:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •