Hej,

Na wstępie serdecznie Was wszystkich witam jako, że to mój pierwszy post

Pozwólcie, że wprowadzę Was w mój dylemat.

W tym momencie posiadam Canona 80d z podpiętą 300/4 L IS + TC 1,4 MK II natomiast chcę zainwestować body z matrycą full frame + przyszłościowo w 300 2.8 + 500/600 f4.
Dlaczego?

Często fotografuję w gęstym lesie z małą ilością światła i potrzebuję wysokiej czułości (powyżej ISO 1600) bez szumów, dodatkowo po podpięciu TC 1.4 lub 2.0 tj. max f8 chciałbym mieć sprawny i celny AF.
Nie ukrywam, że poza dziką przyrodą (ptaki, ssaki) i krajobrazami mając już FF chętnie będę doskonalił warsztat w foto komercyjnym/okolicznościowym.

Mając już Canona rozglądałem się wstępnie za 5d mark III natomiast nie jestem przekonany... 5D mark IV ciężko znaleźć używkę, a 1DX jest często poza budżetem + w porównaniu z Nikonem w tym budżecie wypada nieco gorzej.
Również fakt, że wokół praktycznie sami Nikoniarze i możliwości testów/pożyczania sprzętu są duuużo większe (jestem jedynakiem jeśli chodzi o Canona) skłania mnie do myślenia nad zmianą systemu - póki nie zainwestowałem w tele 2.8.

Czytając forum można natrafić na różne propozycje body spełniającego te wymagania zaczynając od D750 przechodząc przez D810/D3/D3s/D3x/D4/D4s na D5 kończąc.
Bardzo ciekawie wygląda D850 (mimo wyższego budżetu, parametry idealne pod to czego potrzebuję) i być może warto dozbierać do tej puszki, natomiast w całym gąszczu informacji ciężko mi jest wyciągnąć jakiekolwiek konstruktywne wnioski.

Dlatego proszę pomóżcie.
Jestem przekonany, że temat na pewno przyda się zapaleńcom przyrody na przyszłość z podobnym dylematem.

Budżet na body to ok. 10000 zł (bez różnicy czy będzie to zadbana używka z niskim przebiegiem czy nowe body)

Jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji, chętnie uzupełnię i tak już dość długie moje litanie

Dzięki Wam z góry
Olek