Close

Strona 18 z 21 PierwszyPierwszy ... 81617181920 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 171 do 180 z 205
  1. #171

    Domyślnie

    @Franku, dla Ciebie waloru dokumentalnego wrzuty PM.M mogą nie posiadać. Może jednak, gdyby to były foty z Gdyni byłoby inaczej? Bo czy na przykład wiesz, czym dla nas są obnażone żebra Rotundy? Pewnie nie... I pewnie zaraz napiszesz, że to "nostalgia factor", a nie dokument. Masz prawo - zresztą to tylko forum.

    Natomiast zastanawia mnie ta kwestia "dostosowania medium do tematu". Tzn dziś już nie można robić na filmie takich zwykłych fotek, jakie robiono 20 lat temu?

  2. #172

    Domyślnie

    Gdyby były z Gdyni, byłoby tak samo.

    Te zdjęcia nie są dokumentem o żebrach rotundy. Równie dobrze wartość dokumentalną mógłbyś przypisać zapisowi z kamery przemysłowej.

    Zdjęcia na filmie można robić. Sam robię. Natomiast nośnik jest tylko jednym z (wielu) parametrów technicznych zdjęcia, który - jak każdy parametr, jak przysłona czy czas naświetlania - powinien znajdować uzasadnienie w prezentowanym materiale. Tu - nie znajduje.

  3. #173

    Domyślnie

    Fajnie się dyskutuje - mam nadzieję, że Gospodarz nie ma nic naprzeciw. Dlaczego dekretujesz, co ma wartość dokumentalną, a co nie? Zapis z kamery przemysłowej też może mieć wartość dokumentalną, z braku lepsiejszego.

    Co do filmu, to jeśli "nośnik" jest TYLKO parametrem technicznym, to co Ci za różnica, czy strzelę z DSLR czy SLR?

  4. #174
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Franek_ Zobacz posta
    233 zdjęcia, z czego ledwie 5 niezłych (87, 91, 98, 162b, 176 - ze wskazaniem na to ostatnie).

    same plecy. foty z przyczajki. zero kompozycji.

    film zdaje się w ogóle tym zdjęciom nie pomagać i nie widać żadnego powodu, dla którego go używasz.

    to, że większość zdjęć robi się słabych nie jest żadną ujmą ani tajemnicą. 5/233 to zresztą i tak niezły stosunek. pytanie tylko po co pokazywać 228 pozostałych?
    Może własnie te zdjęcia są dlatego fajne. Mi sie podobają . Nie mu sterylnych warunków wypicowanych modelek gdzie szopem śmierdzi na odległość. A i oczywiście pełno wazeliniarzy którzy wzdychają na byle jaki pstryk. Dla mnie te zdjęcia są inne i kadry ciekawe nawet jeśli są to plecy.

  5. #175

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sosnowy Zobacz posta
    Fajnie się dyskutuje - mam nadzieję, że Gospodarz nie ma nic naprzeciw. Dlaczego dekretujesz, co ma wartość dokumentalną, a co nie? Zapis z kamery przemysłowej też może mieć wartość dokumentalną, z braku lepsiejszego.

    Co do filmu, to jeśli "nośnik" jest TYLKO parametrem technicznym, to co Ci za różnica, czy strzelę z DSLR czy SLR?
    Nie 'dekretuję' a zauważam. I nie przesadzałbym ze znaczeniem 'wartości dokumentalnej' zdjęć, robionych w stolicy czterdziestomilionowego kraju, który na co dzień obfotografowywany jest przez tysiące osób.

    Linkuję na szybko równocześnie do poczytania:

    https://www.google.com/url?q=http://...zxFgJGsd5B3H82

    https://www.google.com/url?q=https:/...g-wd26Rnvv-uuC


    Co do nośnika - rzecz jest w tym, że różnicy najczęściej... nie ma żadnej. CHYBA, że autor dane medium wykorzysta świadomie i właściwie. Wtedy ta różnica się pojawia (tyle, że pewnie nie na nikoniarzach, stąd też najczęściej jej nie ma i zupełnie nieistotnym jest, czy zdjęcie zrobione zostało Sony, Fuji, Nikonem czy na Kodaku).

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez manfred Zobacz posta
    Może własnie te zdjęcia są dlatego fajne. Mi sie podobają . Nie mu sterylnych warunków wypicowanych modelek gdzie szopem śmierdzi na odległość. A i oczywiście pełno wazeliniarzy którzy wzdychają na byle jaki pstryk. Dla mnie te zdjęcia są inne i kadry ciekawe nawet jeśli są to plecy.
    Brak photoshopa jest jakimś fetyszem, tyle niezrozumiałym co.. niemądrym. Szczególnie w kontekście zdjęć na filmie, który obrabiany był na wszelakie sposoby przez dziesiątki lat.

  6. #176

    Domyślnie

    Dziękuję - z przyjemnością zapoznam się z linkami w sposobnej chwili. Stoję jednak na stanowisku, że co ma wartość dokumentalna, a co nie ma, to kwestia bardzo subiektywna. Cóż z tego, ze "stolica czterdziestomilionowego kraju" jest obfotografowana wte i wewte - skoro je nie znam tych zdjęć?

    Widzę, że zaczynamy się zgadzać co do nośnika - ja też uważam, że w praktyce różnicy nie ma żadnej (oprócz, rzecz jasna, kosztów zmiennych). Nie chcę zanudzać "własnymi doświadczeniami", ale do niedawna (tzn. zanim kupiłem pierwsze CYFROWE lustro półtora roku temu) decydujące dla mnie było to, czy wystarczy mi kompakt, ze wszystkimi jego zaletami (1. kompaktowy 2. kompaktowy 3. kompaktowy 4....) - wtedy brałem CYFROWEGO kompakta, bo takiego miałem już od dłuższego czasu, czy też chciałem aparatu z jasną pięćdziesiątką i wizjerem - wtedy lustrzanka (tak się składa, że "ANALOGOWA").

  7. #177

    Domyślnie

    Różnica jest, jeśli ktoś umie ją wykorzystać. W innym przypadku, zdjęcia nie uratuje fakt, że jest zrobione Leiką za sto tysięcy, Nikonem za dwadzieścia, wielkim formatem czy małym obrazkiem.

  8. #178

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Franek_ Zobacz posta
    Nie 'dekretuję' a zauważam. I nie przesadzałbym ze znaczeniem 'wartości dokumentalnej' zdjęć, robionych w stolicy czterdziestomilionowego kraju, który na co dzień obfotografowywany jest przez tysiące osób.

    https://www.google.com/url?q=http://...zxFgJGsd5B3H82
    I tamże jest napisane:
    Uznanie jakiegoś zdjęcia za fotografię dokumentalną to kwestia w dużym stopniu arbitralna. Jeden z jej decydujących czynników stanowi intencja autora, pragnącego poprzez rejestrację danego wydarzenia, sytuacji lub miejsca o nich świadczyć.

  9. #179

    Domyślnie

    Skąd jest zdjęcie nr 129?

    Przy okazji, w wątku nt. Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej zapowiadałeś dalsze próby. Coś próbowałeś w międzyczasie?

  10. #180

    Domyślnie

    129 - Cmentarz na Bródnie, przy Odrowąża. I swoją drogą też "plecki"
    Co do pomnika, to na razie nie próbowałem.

Strona 18 z 21 PierwszyPierwszy ... 81617181920 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Reportaż ] Trochę Warszawy.
    By Farien in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20-02-2013, 19:35
  2. [ Architektura ] Z Warszawy
    By Dune in forum Architektura
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 24-05-2012, 09:59
  3. [ Sport ] Derby Warszawy
    By projacek in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-08-2010, 01:22
  4. [ Reportaż ] Pocztówka z Warszawy
    By slavcic in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-03-2009, 22:23
  5. [ Reportaż ] Wracając z Warszawy
    By arturjb in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-06-2007, 02:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •