Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Proszę o pomoc w wyborze obiektywu.

    Dostałem w prezencie Nikona 5300 muszę dokupić obiektyw. Interesuje się ptakami i chciałbym amatorsko uwieczniać je na fotografii w różnych sytuacjach.
    Po wielu przeczytanych artykułach myślę o Nikorze 70-300 lub 70-200. Ponieważ jestem laikiem w tej dziedzinie i nie bardzo wiem co wybrać.
    Noszę okulary, ręka już nie taka stabilna u 63 latka a zapewne trzeba będzie robić niejednokrotnie zdjęcia z wolnej ręki.
    Budżet emeryta pozwala wydać na obecną chwilę do max 2000zł. Na początek w poważnym wieku od czego zacząć by się nie zniechęcić?
    Proszę op radę, z góry dziękuję.
    Dziadek Kazik.

  2. #2

    Domyślnie

    Nikony 70-200 nowe czy używane to wydatek znacznie większy niż 2000zł... Do ptaków to im dłuższy tym lepiej, jest Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED AF-S VR - bardzo dobry optycznie, używkę można dostać już za około 1200zł (nowe to ponad 2000zł) jest też odpowiednik Tamrona 70-300mm f/4.0-f/5.6 SP Di USD, tańszy niż Nikkor ale tak samo dobry (nowy to około 1700zł). Oba mają wydajną stabilizację. Co to trzęsącej się reki to może warto zainwestować w monopad, niedroga sprawa a bardzo pomocna.
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Do d5300 dobry będzie N70-300 AF-P VR, mały (co przy małym body jest szczególnie istotne) z wydajną stabilizacją, szybki i nie gorszy optycznie od N70-300AF-S VR (i nowy sporo tańszy, są opinie, że jest lepszy). Dla mnie obecnie to najlepszy wybór.
    70-200 do 2000 to chyba tylko używana Sigma (żeby był AF), wcześniej jednak proponuję sprawdzić, jak się taki zestaw nosi, bo takie szkła to ważą sporo ponad 1 kg.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Do d5300 dobry będzie N70-300 AF-P VR, mały (co przy małym body jest szczególnie istotne) z wydajną stabilizacją, szybki i nie gorszy optycznie od N70-300AF-S VR (i nowy sporo tańszy, są opinie, że jest lepszy). Dla mnie obecnie to najlepszy wybór.
    70-200 do 2000 to chyba tylko używana Sigma (żeby był AF), wcześniej jednak proponuję sprawdzić, jak się taki zestaw nosi, bo takie szkła to ważą sporo ponad 1 kg.
    Nie znam 70-300 AF-P VR, ale ten plastikowy bagnet mnie odstrasza... 70-200 przy takiej kwocie to raczej tylko jakieś starsze Sigmy/Tamrony, które nie grzeszą jakością optyczną. Po drugie 200mm, nawet z D5300 do ptaków to mało, do tego dochodzi konkretna waga takiego obiektywu. Jeśli w grę wchodzą używane obiektywy to warto rozejrzeć się za Nikkor 70-300mm AF-S VR lub za wspominanym Tamronem - tego można nawet znaleźć za nieco ponad 1000zł jeszcze z 2-3 latami gwarancji (Tamron daje 5 lat!).
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  5. #5

    Domyślnie

    No jest w nim plastikowy bagnet, ale nie zauważyłem wpływu tego plastiku na jakość zdjęć To tanie, małe i lekkie szkło, co często jest zaletą. Mam Starego N80-200, ma pewnie z kilkanaście lat i co ciekawe nie ma luzów na tym plastikowym bagnecie, choć estetycznie za pięknie to nie wygląda, widać, że był przypinany.
    Miałem N70-300 AF-S. Ten nowy, oprócz kompaktowych wymiarów (więc mam go w plecaku, nie w domu, jak bywało ze starym ) ma moim zdaniem wydajniejszą stabilizację, bezgłośny i chyba szybszy af a przede wszystkim pracę pod światło o parę klas lepszą niż starszy model. Do d5300 itp. podobnych puszek wielkość i waga obiektywu ma jednak, moim zdaniem, duże znaczenie, używając większych aparatów często się tego nie zauważa.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Miałem N70-300 AF-S. Ten nowy, oprócz kompaktowych wymiarów (więc mam go w plecaku, nie w domu, jak bywało ze starym ) ma moim zdaniem wydajniejszą stabilizację, bezgłośny i chyba szybszy af a przede wszystkim pracę pod światło o parę klas lepszą niż starszy model. Do d5300 itp. podobnych puszek wielkość i waga obiektywu ma jednak, moim zdaniem, duże znaczenie, używając większych aparatów często się tego nie zauważa.
    Bardziej mi chodzi o zużywanie się plastikowego bagnetu względem metalowego. Ale zaznaczam, że nie miałem tego 70-300 AF-P VR, miałem za to 70-300mm AF-S VR i był naprawdę całkiem dobrze zbudowany, a kupiłem używany za 800zł... przejeździł ze mną kawałek świata i poszedł dalej, teraz żałuję że go sprzedałem. Miałem w zamiarze kupno czegoś dłuższego, jednak plany się zmieniły. Niedługo pewnie kupię go znowu.
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Jak napisałem mam 80-200 I 28-80 (o ile pamiętam to też plastik) i luzow nie zauważyłem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez smogg9 Zobacz posta
    Nie znam 70-300 AF-P VR, ale ten plastikowy bagnet mnie odstrasza... 70-200 przy takiej kwocie to raczej tylko jakieś starsze Sigmy/Tamrony, które nie grzeszą jakością optyczną. Po drugie 200mm, nawet z D5300 do ptaków to mało, do tego dochodzi konkretna waga takiego obiektywu. Jeśli w grę wchodzą używane obiektywy to warto rozejrzeć się za Nikkor 70-300mm AF-S VR lub za wspominanym Tamronem - tego można nawet znaleźć za nieco ponad 1000zł jeszcze z 2-3 latami gwarancji (Tamron daje 5 lat!).
    Kiedyś ta dodatkowa gwarancja Tomrona (powyżej 2 lat) NIE przechodziła na nowego właściciela!!! Warto to sprawdzić przed ewentualnym zakupem takiego Tamrona, bo może się okazać, że na dobrych chęciach się skończy
    D610 + Irix 15/2.4 + S24/1.4 Art + S35/1.4 Art + N85/1.8G + S70-200/2.8 OS + N200-400/4 VR + SB900 + trochę pomniejszych klamotów

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marek_bog Zobacz posta
    Kiedyś ta dodatkowa gwarancja Tomrona (powyżej 2 lat) NIE przechodziła na nowego właściciela!!! Warto to sprawdzić przed ewentualnym zakupem takiego Tamrona, bo może się okazać, że na dobrych chęciach się skończy
    Tak jest w dalszym ciągu, kupowałem w tym roku 70-300.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KazGut Zobacz posta
    Dostałem w prezencie Nikona 5300 muszę dokupić obiektyw. Interesuje się ptakami i chciałbym amatorsko uwieczniać je na fotografii w różnych sytuacjach.
    Po wielu przeczytanych artykułach myślę o Nikorze 70-300 lub 70-200. Ponieważ jestem laikiem w tej dziedzinie i nie bardzo wiem co wybrać.
    Noszę okulary, ręka już nie taka stabilna u 63 latka a zapewne trzeba będzie robić niejednokrotnie zdjęcia z wolnej ręki.
    Budżet emeryta pozwala wydać na obecną chwilę do max 2000zł. Na początek w poważnym wieku od czego zacząć by się nie zniechęcić?
    Proszę op radę, z góry dziękuję.
    Dziadek Kazik.
    Z mojego doświadczenia z przyrodą a z ptakami w szczególności odpowiem, że budżet 2000zł to trochę mało żeby bez rozczarowania mieć możliwość fotografowania ptaków. Trochę zależy to też od tego, co dla Ciebie znaczy fotografowanie ptaków. Co innego jest fotografować kaczki czy łabędzie w parku, a co innego drapieżniki w akcji, a jeszcze co innego drobnicę z podchodu. W przypadku fotografowania w parku czy jakichś rezerwatach gdzie duże ptaki są przyzwyczajone do ludzi, wystarczy na początek Nikkor czy Tamron 70-300 ze stabilizacją, który można kupić używany za jakieś 1000zł. Do innego typu fotografii ptaków takie obiektywy się nie nadają. Na dzisiaj, druga grupa obiektywów niskobudżetowych dla amatora fotografii ptaków, to Tamron 150-600 lub Sigma 150-600C ktore można kupić używane za plus minus 3000zł. I to jest wybór który umożliwi Ci szersze rozpoczęcie przygody z fotografią ptaków. Rozumiem ograniczenia budżetowe, ale niekiedy wydanie mniej, oznacza stratę pieniędzy. Obecnie na Allegro są oferowane raty zero procent, a ten brakujący tysiąc na 10 czy 20 rat to nie jest może takie ogromne obciążenie budżetu, a daje szansę na sensowne rozpoczęcie zaplanowanej przygody z fotografią ptaków.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Proszę o pomoc w wyborze obiektywu
    By kuruneko in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 29-01-2016, 17:01
  2. Prosze o pomoc w wyborze obiektywu do portretu.
    By Hammer555 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 06-09-2014, 16:26
  3. Proszę o pomoc w wyborze obiektywu..
    By Dildo in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 12-11-2011, 21:15
  4. Proszę o pomoc przy wyborze obiektywu Macro.
    By Roberto_32 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 13-09-2011, 16:39
  5. Proszę o pomoc przy wyborze obiektywu Macro.
    By Roberto_32 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 08-09-2011, 14:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •