Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ile jest warte 1250 gram, czyli 600mm f/4G VR kontra 600mm f/4E FL VR

    Wypożyczyłem sobie 500mm f/4E FL VR i muszę przyznać, że mnie zachwyciła. Ostrość, detal, minimalny dystans ostrzenia i ta waga w połączeniu z VR, niemalże spacerowy obiektyw.
    Moja sześćseta nagle straciła urok... akcja, sprzedaje landarę i kupuję nowe szkiełko
    Kilka zdjęć ze spaceru z 500E:
    1.
    2.
    3.

    Ale pięć to nie sześć, dlatego wypożyczyłem 600mm f/4E FL VR (NPSowa)
    No i wpadłem w weekendowy wir testów.
    Obiektywy podpięte pod D500 ostrzą bardzo szybko, nie zauważyłem żadnych różnic.
    Po włączeniu VR w 600E obraz ładnie „pływa”, widać poprawę w stosunku do VRII z 600G. Trybu sport nie testowałem.
    Kilka zdjęć:
    1. Crop 100%, fotka z G na iso500, fotka z E na iso1000, odszumianie wyłączone w NX-D, ostrzone na LV i AF-ON, wyłączone VR, wyzwalanie wężykiem, obiektywy leżały na worku strzeleckim.
    2.
    3. Przyczepa w odległości około 400 metrów.

    Ciekawostki:
    - moja 600G „niedostrza” na LV (minimalnie), korekcję w body mam ustawioną na +2 i po użyciu AF-ON jest już ostro,. Mogę mieć coś "ustawione" w D500?
    - aby uzyskać taką samą skalę obrazu na małych odległościach (7-8 metrów) 600G trzeba cofnąć od obiektu względem 600E o jakieś 30 cm. Wygląda na to, że 600E ma większe pole widzenia i mniejszą ogniskową!! Niech ktoś Mądry się wypowie! Na dużych odległościach chyba jest już OK.

    Ma nadzieję, że komuś się przyda takie małe porównanie.
    Proszę powyższego postu nie traktować jako testu, tylko amatorskie porównanie dwóch egzemplarzy szkieł.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 17-09-2017 o 14:00

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jastrząb Zobacz posta
    aby uzyskać taką samą skalę obrazu na małych odległościach (7-8 metrów) 600G trzeba cofnąć od obiektu względem 600E o jakieś 30 cm. Wygląda na to, że 600E ma większe pole widzenia i mniejszą ogniskową!! Niech ktoś Mądry się wypowie! Na dużych odległościach chyba jest już OK.
    Dotyczy to chyba każdego obiektywu o tej samej ogniskowej ale zmniejszonej odległości ostrzenia (tzn. minimalnej odległości). Przynajmniej takie wnioski wysunąłem testują inne obiektywy.

  3. #3

    Domyślnie

    Jastrząb ja już podjąłem decyzje w sprawie 600 VR. To mnie tylko utwierdza, dzięki za porównanie. W tym roku na tokach głuszców, w śniegu powyżej kolan i w górach jeden z ptaków wziął mnie za rywala . Waga 600 - tki nie pomagała.
    D....,TC-14II

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Olomir, na takie sytuacje to se kup 300PF )

  6. #6

    Domyślnie

    Jak Ci się operowało z ręki nową 600 FL względem starszej wersji G?
    Jeśli chodzi o 500 FL to potwierdzam - żyleta od brzegu do brzegu na f4. Nie byłrm w stanie dostrzec różnicy w ostrości między centrum a brzegiem kadru.
    Ostrzejszy niż moja 300 2.8VR.

  7. #7

    Domyślnie

    Te tytułowe 1250 gram robi różnicę, ale to jeszcze nie to. Nowej 600E w ogóle nie biorę pod uwagę w planach zakupowych, tak jak i 4setki.
    Nie pozbywam się na razie swojej 600G, a 600E mnie trochę rozczarowała. Może inaczej, byłem niemal pewny, że wciągnie jedną dziurką od nosa starą wersję .
    Mój egzemplarz 600G, jak widać, jest całkiem znośny. Ale jeżeli zmienię zdanie, sześćsetkę zastąpię 500E.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za info.
    600G miałem w rękach tylko raz.
    Operowanie z ręki przez kilka godzin, czasami kilka dni pod rząd niestety przekracza moje możliwości fizyczne

  9. #9

    Domyślnie

    Poniżej Ostatnia seria cropów, trochę w odpowiedzi na zapytania.
    Odległość około 7-8 metrów, 600E na pełnej dziurze ostrzejsza od starszej wersji, co przekłada się też na lepsza współpracę z TC14II.

    Crop nr 3 to gołe szkła podpiete pod D500 i przymknięte do F/5.6
    Jak widać 600G łapie za jaja 600E i nie popuszcza

    1
    2
    3

    I coś na deser, żeby nie było tak "testowo", 600-ki ładnie czarują
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 21-09-2017 o 22:34

  10. #10

    Domyślnie

    kol. Jastrząb to ostatecznie przy jakim szkiełku zostajesz. 500 odpada ? I dlaczego nie pasuje Tobie 400.
    Ja mając starą 500 często myślę o nowej z racji wagi, ale różnica w dopłacie jest zaporowa. W grę wchodzi
    jeszcze używka nowej 400 + TC, ale to właśnie z powodów uciążliwości z TC zrezygnowałem swego czasu z
    kompletu 300+TC na rzecz gołej 500.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-09-2017, 12:47
  2. Co wybrać?? Tami 150-600mm czy Sigma 150-600mm C
    By arkadiuszarek in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-01-2016, 13:35
  3. 500mm 600mm czy moze 400mm.???
    By rafgolem in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-03-2015, 15:13
  4. Lustrzana Sigma 600mm f8
    By M_Kuron in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-01-2006, 08:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •