Close

Strona 23 z 23 PierwszyPierwszy ... 13212223
Pokaż wyniki od 221 do 224 z 224
  1. #221

    Domyślnie

    na sofcie bedziesz mial miekksze swiatło ale go mniej(choc przy 5m i tak ostre bedzie). na dishu bedzie mniej strat.
    wydaje mi sie ze softy były by ok przy sporo wiekszej mocy lamp.

    swiatło maleje z kwadratem odległosci, soft zabierze go troche. pzry 20 osobach musisz miec duzo przysłone wiec 300Ws moze byc mało.

  2. #222
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    też sądzę, że 300 WS będzie na styk. Lepiej weź lampy 600 WS.
    Lampy studyjne też mozna odbijać od sufitu, oczywiście wtedy nie dajemy softboxu, bo po co tracic moc. Wtedy załóż zwykły reflektor, jak do parasolki.
    Skutek osiągniesz podobny (oświetleniowo, bo na przysłonach dużo zyskasz) jak przy odbijaniu lampy reporterskiej - drugi plan jest lepiej oświetlony.
    Dwa softboksy z przodu dadzą krzyżujące się cienie, widoczne na ludziach w 2-gim rzędzie.
    Ale taka lampa do odbijania od sufitu to lepiej około 1000 WS. Druga słaba z bardzo dużym softboxem, dla nadania kierunku światła i by oczy były lepiej oświetlone. Przy świetle od sufitu oczodoły sa trochę ciemne.
    Można za reflektorem wycelowanym w sufit umieścić kartkę A4, białą oczywiście, by dac ciut światła bezpośrednio.
    Czyli proponuję pod rozwagę kupno lampy 1000 i 300 WS, do tego jeden bardzo duży softbox. Odbłyśnik do parasolki daja razem z lampą.
    Rozwiązanie takie ma minus - nie zawsze w sali idzie odbić światło od sufitu. Sufit kolorowy (np drewniany), wysoko itd komplikuja sprawe i trzeba wtedy błyskac wprost.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 29-10-2009 o 22:53
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #223

    Domyślnie 1000 & 300 Ws

    Witam!
    Dziękuję za bardzo konkretną odpowiedź!
    Od tej chwili stara lista nie istnieje

    Myślę że proponowane dwie lampy: 300Ws oraz 1000Ws <producent bez zmian - Quantuum> to bardzo dobry pomysł.
    Opis odbicia światła od sufitu i dopalenie słabszą lampą przekonuje mnie. Zastanawiam się jedynie co zrobić w przypadku braku możliwości odbicia światła, wystarczy wtedy tylko jeden duży softbox przy tej 1000Ws lampie? stojący na wysokim statywie nad aparatem? Czy osoby stojące na brzegach będą dobrze oświetlone, bez potrzeby ustawiania ich w podkowę?

    Bardzo duży softbox to 80x120cm czy może oktagonalny 120cm?

    Rozrysowałem jeszcze drugą scenkę, oświetloną dwiema lampami studyjnymi + możliwość odbicia światła od blendy + ewentualnie żarówki błyskowe i sb900-tki. Czy taka kombinacja będzie funkcjonowała?

    Z góry dziękuję za pomoc.
    pozdrawiam
    Antek


  4. #224
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Antekfoto Zobacz posta
    .Zastanawiam się jedynie co zrobić w przypadku braku możliwości odbicia światła, wystarczy wtedy tylko jeden duży softbox przy tej 1000Ws lampie?
    nie, wtedy obowiązuje twój stary schemat, dwa softboxy. Lampa 1000Ws ustawiona na 1/3 mocy, będzie miała moc podobną jak lampa 300WS

    Cytat Zamieszczone przez Antekfoto Zobacz posta
    Bardzo duży softbox to 80x120cm czy może oktagonalny 120cm?
    do grupy 20 osób - jeszcze większe, sugeruję okty.

    Niektórzy dla mobilności wolą 2 parasolki, bo to się szybciutko rozstawia i jest tańsze. To jest niezłe rozwiązanie, parasolki bardzo duże, o średnicy 1,5 m. Parasolki świecą po całym pomieszczeniu, jest sporo światła odbitego i sa mniejsze cienie, o ile pomieszczenie jest OK, czyli gdy jest jasne. Przy kolorowych ścianach - pojawia się mały problem z WB.

    Jednym słowem - należy mieć kupę sprzętu (2 olbrzymie okty, 2 parasolki, 2 odbłyśniki) by móc reagowac na sytuację, tzn zastosować takie środki, jakie sie w danym pomieszczeniu najlepiej sprzwdzi. Dużo zależy od pomieszczenia. Najlepsze rozwiązania nie są do zastosowania w pomieszczeniach kolorowych bądź o olbrzymich rozmiarach.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 23 z 23 PierwszyPierwszy ... 13212223

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •