Close

Strona 1 z 23 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 224
  1. #1

    Domyślnie TEST: Studio i lampy Quantuum

    Witam.
    Długo się zbierałem żeby to napisać ale już kilka osób pyta więc sklejam krótki test własnej roboty. Dodam że nie jestem ekspertem w testowaniu lamp studyjnych ale uważam że wiedza jaką zdobyłem przygotowując się do założenia własnego prywatnego studio a później nauka błyskania w nim daje mi podstawy być choć malutki teścik wam przedstawić.

    Wynająłem lokal 35m2 który chciałem w miarę tanio wyposażyć we wszystko co może uchodzić za niezbędne w studio. Najdroższe oczywiście są lampy i na ten cel na początku chciałem przeznaczyć 2 tys. Teraz się z tego śmieję bo im dłużej studiowałem co trzeba mieć poza "gołymi" lampami to robiło mi się słabo. Szybko okazało się że chcąc wyposażyć studio w 3 markowe lampy z softboxami, snootem, plastrami, wrotami, statywami, zestawem teł i systemem zawieszania to bez tych kilkunastu tysi w kieszeni nie ma co zaczynać. Załamany mimo wszystko szukałem taniej alternatywy. Przeanalizowałem bardzo atrakcyjną ale jak się okazało tylko cenowo ofertę z Funsports, później Boolinga przez Sunboxa aż trafiłem na targach na naszego forumowego kolegę Gamlinga. Tam zainteresował mnie nowością która miała wejść niebawem do sprzedaży - marką Quantuum...

    Konkrety:
    Nie będę się rozwodził nad tym czemu te lampy a nie inne - dla mnie sprawa szybko okazała się jasna - za taką kasę jaką mogłem wydać nie kupiłbym wszystkiego co było niezbędne mając na uwadze dalszy rozwój systemu. Poskładałem się do kupy i wydając ok 6000 zł kupiłem co następuje:

    2 x 600Ws, 1 x 300Ws, okta 180 cm, softbox 120x80, czasza typu słoneczko z plastrem, plastry elastyczne do softboxów, 2 statywy na poduszkach powietrznych, wyzwalacze radiowe, 2 parasole z nakładaną powłoką, snoota z plastrem, wrota z plastrami i filtrami kolorowymi, bydlastego żurawia z MarkoFlasha, zestaw sufitowego podwieszania teł i dwa tła (trzecie w drodze) i kilka dupereli typu uchwyty do parasoli czy dodatkowe fotocele dla innych starszych lamp...

    Pierwsze wrażenie:
    Zaraz po wyjęciu i rozłożeniu byłem tak podniecony że nic nie pamiętam więc napiszę jakie było drugie wrażenie
    Widziałem sporo na targach i już mogłem stwierdzić że wykonanie softboxów jest naprawdę doskonałe jak za te pieniądze. W niczym nie przypomina śmiesznych atrap z funsportu - tutaj druty są naprawdę solidne, powłoki odpowiednio twarde, warstwa odblaskowa doskonała a całość stabilna i solidna. Rozstawiłem statywy, podpiąłem lampy, założyłem softboxy i ... Pierwszy minus jaki dostrzegłem. O ile w przypadku tego mniejszego softboxu wszystko było ok. to po założeniu ogromnej okty która swoje waży lampy z trudem znosiły jej ciężar i mimo silnego zacisku powoli ale płynnie zjeżdżały na dół tak że co kilkanaście minut musiałem je podnosić. Cóż - będzie reklamacja więc się nie przejąłem i zabrałem się do testowania lamp...
    Pierwszą podpiąłem przez wyzwalacz radiowy a pozostałe miały błyska z fotoceli...miały... Szybko okazało się że w tak ciemnym lokalu jak mój (ściany walnąłem na ciemny grafit - prawie czarny) fotocele zasłonięte przez softboxy poprostu nie wyzwalają lamp. Wtedy to się naprawdę zdenerwowałem bo ustawianie lamp tak by fotocele się widziały było uciążliwe. Mało tego - fotocele pomimo tego wyzwalały lampy dopiero gdy prowadząca błyskała z mocą co najmniej 300Ws... Pierwsze co zrobiłem to mailik do Karola z reklamacją... W międzyczasie trochę poczytałem i okazuje się że to częsty przypadek nawet posiadaczy "drogich" lamp. Już miałem kupić tanie fotocele i po kablu podpiąć je gdzieś przy nogach statywów ale szybko Karol złożył mi propozycję zakupu dodatkowych wyzwalaczy i wydając raptem 140 zł więcej kupiłem jeszcze dwa. Problem przestał istnieć a ja mogłem zacząć się cieszyć

    Parametry:


    Po wielu testach mogę śmiało stwierdzić że lampy są na tyle doskonałe żeby taki klient jak ja nie miał do nich zastrzeżeń. Mierzona kilkakrotnie w różnych warunkach wartość błysków (temperatura i moc) dawała identyczne rezultaty więc to miałem z głowy. Lampy posiadają wewnętrzne chłodzenie wentylatorami (dość ciche) i mimo sesji która trwała ponad 2 godziny i błyskania średnio co 10-15 a czasem kilka serii co sekundę, lampy nie miały problemów z temperaturą czy odpalaniem. Ładowanie do pełnej mocy trwa góra 2 sekundy... Żarówki prowadzące 150W dla mnie są wystarczające. Mamy możliwość ustawienia świecenia ich całą mocą jak i proporcjonalnie do ustawionej mocy wyzwolenia, możemy też sprawić by gasły po błysku i zapalały się po naładowaniu lampy co naprawdę mi pomaga. Same lampy posiadają też biperka który informuje o naładowaniu lamp. Przy tej okazji napiszę że lampy idealnie się zgrywają i czas ładowania dla nich jest tak równy że czasem musiałem sprawdzać czy napewno wszystkie błysnęły
    Lampy posiadają podobno system wewnętrznego rozładowania. Piszę podobno ponieważ ustawienie ich na pełną moc i zmniejszenie do minimum niestety w moim przekonaniu błysku nie zmniesza tak szybko jak bym chciał - szczerze powiem nie czekam aż się rozładują - poprostu wciskam guziora na wyzwalaczu i po temacie... Uznam to za minimalny minus który dla mnie nie ma znaczenia ale jak by nie było tekst o rozładowaniu zgdony z umową nie jest...
    Jak pisałem - miałem problem z uchwytami które moim zdaniem były za słabe i nie utrzymywały takiej np. okty. Tutaj jednak słowa uznania dla Foto-Tip - gratis dosłano mi nowe które już zdają egzamin więc narazie wszystko jest w porządku...
    Samo wykonanie lamp jest bardzo dobre i niczym nie ustępuje konkurencji - metalowa obudowa, bardzo dobre potencjometry czy choćby takie detale jak znaki towarowe - wszystko wykonane solidnie i ładnie. Poniżej za zgodą właścicieli witryny www.quantuum.pl podaję kilka zdjęć:





    Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria i system który jest u nas nowością to powiem szczerze ma wszystko co mnie było niezbędne i co wymieniłem na liście zakupów a co bardzo ważne jest to naprawdę tanie. Ich wykonanie nie budzi wątpliwości że jest to tańsza alternatywa ale nie jest tak tandetne by mieć problemy z kreowaniem oświetlenia. Co ciekawe dostępny jest pierścień który pozwala zapiąć softboxy do ELFO co moim zdaniem może zachęcić do zakupu posiadaczy tych lamp. Zwłaszcza że same softboxy jak pisałem wykonane są doskonale. Biorąc pod uwagę różnice w cenach (np. okty) to ciężko mi sobie wyobrazić by ktoś wydawał na oktę Elfo 1500 zł podczas gdy równie doskonała jest dostępna za trochę ponad 400 zł...

    Poniżej podpinam jeszcze kilka zdjęc ukazujących co poza lampami najważniejsze:





    Soczeweczkę:

    Wrota, filtry, plasrty...


    Strumienice


    Czy choćby fajne "słoneczko" z plastrem...


    Prawdopodobnie kiedyś otworzę studio z prawdziwego zdarzenia wywalając na to kasę ze sprzedaży choćby samochodu ale na początek uważam powyższy zakup za doskonały. Przez dwa lata śpię spokojnie mając gwarancję producenta. Ceny żarników czy żarówek są dość niskie więc to też nie jest stresujace a samo wykonanie całosci jest w stosunku cena/możliwości bardzo dobre. Cóż mogę powiedzieć na koniec? Jeśli coś pominąłem to walcie śmiało - odpowiem w tym wątku...

    Na koniec mała uwaga do wszystkich zastanawiających się czy taka moc jest wystarczająca... Powiem po ostatniej sobocie gdy przez pogodę plener ślubny wziął w łeb i musiałem na siłę wejść do studia którego nie planowałem do tego typu fotografii. Ustawiłem 4 osoby i światła mi nie zabrakło. Powiem więcej - nie wiem skąd mity o tym by mieć tak silne światła. Często potrzebuję małej GO i przy minium ustawionym na lampach z zapiętymi softboxami i plastrami nie mogę zejść poniżej F4. Pełna moc natomiast sprawia że z przesłoną lecę prawie pod granicę szkła - nawet do F22 przy odległości od lamp ok 2 metry. Biorąc pod uwagę że lokal mam ciemny jak grób jest to dla mnie wynik bardzo dobry. Prawdopodobnie w ogromnym studio taka moc będzie wykorzystywana... prawdopodobnie... Mam nadzieję się kiedyś przekonać Tutaj nawet przy oddaleniu lamp na maksymalną odległosć 5 metrów nie mogę przy pełnej mocy zejść poniżej F10. Planuję zakup jeszcze co najmniej jednej lampy na tło (chwilowo sabina się poci) a wtedy pomyślę też o szarym filtrze by móc skorzystać z F2 czy F2,8 - w końcu po to kupuje się szkła portretowe z takim otworem by bawić się GO bez ograniczeń...

    A wracając do lamp...

    Szczerze polecam !
    Ostatnio edytowane przez Al Bundy ; 04-06-2007 o 21:08
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  2. #2

    Domyślnie

    Ile dostałeś za tą reklamę?
    A tak serio to ciekawe całkiem.
    Szary, cichy człowiek.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiedziałem że ktoś to powie głośno

    Odpowiem najszczerzej jak mogę...

    ZERO !

    Napisałem to bo miałem możliwość focić tym jako jeden z pierwszych w Polsce a że jestem zadowolony i było sporo pytań to skleiłem co mogłem
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  4. #4

    Domyślnie

    dobrze że to napisałeś tym bardziej, że ich strona nadal w budowie
    pozdrawiam Piotr


  5. #5

    Domyślnie

    No właśnie, strona w budowie a w teście wspominasz o Foto-tipie. Mam rozumieć, że te lampy sprzedaje krakowski Foto-tip ? bo wtedy mogę je obejrzeć i pomacać osobiście.

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie ten
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki. No to niebawem pomacam

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za tekścik. Właśnie jedzie do mnie 1 lampa Elfo Q 500 i Okta 120 oraz softbox 120x80 + redukcja do Elfo ( okta 180cm w planach) myślę że do czwartku przetestuje jak te softy pasują z Elfo

    Dzięki Al Bundy za pomoc
    Ostatnio edytowane przez ddarc ; 05-06-2007 o 00:00

  9. #9

    Domyślnie

    Al - daj jakies fotki efektow akcesorii - chocby na scianie - jak sie z tego swiatlo rozkalda - ciekaw jestem soczewki

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Al Bundy Zobacz posta
    ...chciałem w miarę tanio wyposażyć we wszystko co może uchodzić za niezbędne w studio. Najdroższe oczywiście są lampy i na ten cel na początku chciałem przeznaczyć 2 tys. Teraz się z tego śmieję bo im dłużej studiowałem co trzeba mieć poza "gołymi" lampami to robiło mi się słabo. Szybko okazało się że chcąc wyposażyć studio w 3 markowe lampy z softboxami, snootem, plastrami, wrotami, statywami, zestawem teł i systemem zawieszania to bez tych kilkunastu tysi w kieszeni nie ma co zaczynać....

    ... Pierwszy minus jaki dostrzegłem. O ile w przypadku tego mniejszego softboxu wszystko było ok. to po założeniu ogromnej okty która swoje waży lampy z trudem znosiły jej ciężar i mimo silnego zacisku powoli ale płynnie zjeżdżały na dół tak że co kilkanaście minut musiałem je podnosić. Cóż - będzie reklamacja więc się nie przejąłem...
    hi, hi - tanie studio wyposażone we wszystko...
    Niestety w studio foto najtanszy jest aparat i obiektywy. Reszta kosztuje więcej.

    co do ciężkiego softboxa. To norma i kwestia czasu kiedy zaciski popuszczą. Rada na to jest następująca - skonstruuj jakąś przeciwwagę. Może da się coś zawiesić na tej rączce? Woreczek z piaskiem np.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 23 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •