Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 39
  1. #21

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za odwiedziny i uwagi.
    To mój pierwszy taki test więc wszelkie uwagi mile widziane.



    Po przeczytaniu postów na temat jakości posiadanego egzemplarza VRII muszę przyznać, że się zmartwiłem (kto by się nie zmartwił). Nie dość, że tyle roboty na marne to obiektyw do regulacji...

    Na szczęście byłem dość powściągliwy w ocenie ostrości twierdząc niejednokrotnie, że różnica w ostrości zdjęć między VRII i FL w praktyce może nie mieć wogóle lub małe znaczenie dla reportera ze względu na to, że jest to głównie widoczne na 1:1.


    Jednak przypomniały mi się różne testy jakie oglądałem w sieci i postanowiłem sprawdzić czy ten mój VRII jest rzeczywiście aż taki odstający od normy.

    Znalazłem trzy linki. Myślę, że każda z tych stron jest bardziej lub mniej znana wszystkim tutaj.
    Na każdej z tych trzech jest porównanie i pozwoliłem sobie wkleić tutaj te wyniki z odnośnikiem do oryginałów.

    Proszę o ich przeanalizowanie.



    https://www.lensrentals.com/blog/201...-vr-mtf-tests/
    Tutaj screen z tej strony
    135mm, z lewej FL, z prawej VRII:



    https://photographylife.com/reviews/...mm-f2-8e-fl-vr
    Tutaj screen z tej strony>
    135mm:




    http://www.the-digital-picture.com/R...mp=3&APIComp=0
    Tutaj screen z tej strony:
    135mm:




    Jakby nie patrzeć każda z tych stron potwierdza mniej lub więcej wyniki tego testu (nie analizowałem wszystkich ogniskowych).

    Watpię, że wszystkim im się trafiły słabe sztuki. Wychodzi na to, że VRII na cropach 1:1 w połączeniu z wysoko megapikselową matrycą po prostu może tak wyglądać w świecie rzeczywistym.
    Zwykle się nie ogląda cropów 1:1 z tych obiektywów więc to też może wprowadzić złudzenie.

    Nie chcę się na ten temat z nikim sprzeczać bo nie w tym rzecz. Nie twierdzę, że nie macie racji bo wielu z Was ma o wiele większe doświadczenie ode mnie.
    Może moja VRII nie jest idealna, jeżeli rzeczywiście coś nie jest w porządku to przyjmuję to na klatę.

    Jednak ogólnie wyniki testu wydają się mniej lub bardziej potwierdzać to co widać na innych stronach.
    Jeżeli coś nie jest w porządku z moim VRII to różnice zostały wyolbrzymione ale nadal ogólny trend się wg. mnie zgadza.


    Przeanalizujcie te stronki i może jeszcze jakieś inne (w końcu porównujemy ).






    Jeśli chodzi o skalę odwzorowania to mogę tylko potwierdzić to co przez cały czas stara się wytłumaczyć @TOP67.
    Jeżeli mam ustawione na nieskończoność i 200mm to różnica jest znikoma. Natomiast jeżeli mam ustawione na obiekt wodległości około 2-3m to już jest FL zauważalnie 'bliżej'.

    Nie poświęcałem czasu na focus breathing z tego względu, że nie uważam tego za żaden problem.
    Jakoś nigdy nie zdażyło mi się by ten większy 'focus breathing' na VRII spowodował, że nie zrobiłem zdjęcia, które chciałem czy całkowicie pokrzyżowało mi to plany.
    Zdażało się natomiast wielokrotnie, że to ja zawiodłem, a nie obiektyw...

    Uważam to za cechę obiektywu, a nie jakąś wadę.

    W praktyce wygląda to tak, że jak jest za daleko to można lekko wycropować.
    A jak nadal za daleko to już ani VRII ani FL nie pomoże i trzeba radzić sobie w inny sposów (np. poprzez założenie TC).



  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez miroko Zobacz posta
    Jakoś nigdy nie zdażyło mi się by ten większy 'focus breathing' na VRII spowodował, że nie zrobiłem zdjęcia, które chciałem czy całkowicie pokrzyżowało mi to plany.
    I do tego się odnosiłem wcześniej- testy testami, a życie życiem... Można się licytować na tabelki, wykresy, ale w codziennym fotografowaniu nie ma czasu na analizę takich głupot. Owszem, jeśli ktoś fotografuje na 200 mm z odległości 1-1,5m i to główne przeznaczenie jego zdjęć, to zapewne będzie mu to przeszkadzać. Ale robiąc parę tys. zdjęć miesięcznie które trafiają do docelowego odbiorcy nie ma czasu, a nawet człowiekowi się nie chce tego analizować. Tak jak już autor wspomniał wyżej- albo mamy zdjęcie, albo nie. Dla mnie obiektywy mają dużo istotniejsze cechy niż wspomniany fb czy też podniecanie się, że jedno szkło osiąga 45 MTF a inne 41, i to drugie jest "be". Jestem pragmatykiem, sprzęt ma robić robotę i mało istotne czy ma on 10 lat czy rok- ma robić to czego od niego oczekuję. I w tej kwestii już zostało wspomniane przez samego autora- nawet jeśli FL jest lepszy w każdej kwestii od VRII, to te różnice nie są tak istotne by właściciele tego drugie masowo mieli pozbywać się go.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    ..... w codziennym fotografowaniu nie ma czasu na analizę takich głupot. .....
    Takie rzeczy ew. się analizuje przy zakupie sprzętu a nie w czasie jego użytkowania. Co najwyżej się pamięta, że niektóre kombinacje ustawień dają lepszy lub gorszy efekt.
    Będąc na etapie kupna sprzętu to nie są to głupoty moim zdaniem (no, w większości).
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Takie rzeczy ew. się analizuje przy zakupie sprzętu a nie w czasie jego użytkowania. Co najwyżej się pamięta, że niektóre kombinacje ustawień dają lepszy lub gorszy efekt.
    Będąc na etapie kupna sprzętu to nie są to głupoty moim zdaniem (no, w większości).
    Dla mnie to bez różnicy czy na 1 metrze będzie mieć 150 czy 200 mm dlatego nie analizuję tego ani przed, ani po.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Dla mnie to bez różnicy czy na 1 metrze będzie mieć 150 czy 200 mm dlatego nie analizuję tego ani przed, ani po.
    Ale ja nie mówię czy to dobrze czy to źle, tylko stwierdzam fakt. FL na krótkim dystansie na 200mm z tego samego miejsca znacznie bardziej wypełnia kadr. To czy dla kogoś ma to znaczenie to już jest prywatna sprawa
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Ale ja nie mówię czy to dobrze czy to źle, tylko stwierdzam fakt. FL na krótkim dystansie na 200mm z tego samego miejsca znacznie bardziej wypełnia kadr. To czy dla kogoś ma to znaczenie to już jest prywatna sprawa
    Podajesz, że to istotna cecha...

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Ale ja nie mówię czy to dobrze czy to źle, tylko stwierdzam fakt. FL na krótkim dystansie na 200mm z tego samego miejsca znacznie bardziej wypełnia kadr. To czy dla kogoś ma to znaczenie to już jest prywatna sprawa
    To jest krok do przodu lub tyłu, lub przekręcenie zooma, w skrócie: żadnego znaczenia dla każdego.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dariusz Breś Zobacz posta
    To jest krok do przodu lub tyłu, lub przekręcenie zooma, w skrócie: żadnego znaczenia dla każdego.
    Tu się nie zgodzę- są sytuacje gdzie nie ma możliwości ani w przód, ani w tył...
    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 24-07-2017 o 21:00

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Tu się nie zgodzę- są sytuacje gdzie nie ma możliwości ani w przód, ani w tył...
    To zostaje ci zoom albo odcięcie 10 px, no bez jaj panowie...

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Podajesz, że to istotna cecha...
    Minimalna odległość ostrzenia, a nie fb. Ale masz rację, to jest osobnicza sprawa w sumie.
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikkor AF-S 70-200mm f/4G ED VR czy Tamron 70-200mm f/2,8 Di VC USD
    By marek_bog in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 13-12-2015, 01:51
  2. Nikkor Nikkor AF-S VR-II 70-200mm f/2.5D
    By Oneil in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 20-02-2009, 15:30
  3. Nikkor-Q 200mm f/4
    By PrzemoD in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 27-04-2008, 08:28
  4. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-02-2008, 20:13

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •