Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie D7200 jakie wybrać karty pamięci

    Witam mam kilka pytań odnośnie kart pamięci do D7200. Jaki rodzaj kart wybrać SDHC czy SDXC, czy prędkość zapisu 90 MB/s będzie wystarczająca, jakie wybrać pojemności. Dużo osób poleca Sandisk i ja także chciałbym tą firmę wybrać tylko nie wiem jaki model. Z praktyki posiadaczy D7200 jak ustawić zapis kart , na jednej zapis Raw a na drugiej Jpg. Aparat będzie używany raczej amatorsko lecz z wykorzystaniem w miarę możliwości jego funkcji i żeby nie było konieczności za jakiś czas zmiany kart na inne. Zdjęcia będą Raw + Jpg, czasem jakieś wideo, raczej serii w Raw nie będzie, ale przy okazji to jakie minimum jest wymagane od karty do tego?

    Będę wdzięczny za wskazówki.

  2. #2

    Domyślnie

    Jestem amatorem, na D7200 robię tylko zdjęcia (zwykle nie robię żadnych filmów, a jeśli, to sporadycznie); zdjęcia robię na ustawieniach aparatu najwyższej jakości i wielkości RAW + jpg, różne, w tym czasem seryjne, sportowe (tu bez RAW).
    Kart o jakich parametrach używać zależy od tego, co chcesz tym aparatem robić, czy tylko zdjęcia, czy też filmy, z jaką rozdzielczością itp. Musisz poświęcić trochę czasu i poznać, jakie parametry karty co znaczą - formaty karty, maksymalne prędkości odczytu, speed klasy itp. i dopasować do swoich potrzeb. Dlatego trudno zdecydować za Ciebie - najpierw popatrz w googlach na rodzaje i parametry kart i zdecyduj. Nieraz nie ma co "jechać Mercedesem po zakupy" - lepiej kupić tańszą markową kartę, bo w zupełności wystarczy do potrzeb. Jeśli chodzi o pojemność - ja używam 16 lub 32 Gb. Karty mogą zawieść, więc moja filozofia jest taka, że zamiast kupować jedną kartę o pojemności 64 GB wolę dwie po 32 GB lub nawet cztery po 16. Również systematycznie zgrywam z nich na komputer i jednocześnie dysk zewnętrzny. Format - dla mnie SDHC jest w zupełności wystarczający i nawet przez myśl mi nie przeszło kupować SDXC - dla mnie to przerost formy nad treścią.
    Maksymalna prędkość odczytu, czyli klasa UHS - oznaczenie ma postać cyfry rzymskiej, ja używam UHS I (oznacza maksymalną prędkość odczytu do 104 MB/s), taka jest dla Nikona D7200 zalecana i takiej używam.
    Speed Class, czyli cyfry zamknięte w literce "C" jest to gwarantowana minimalna prędkość transferu. Producenci oznaczają klasami: 2, 4, 6, 10 (od najwolniejszej). Karty pamięci dzielimy więc na cztery podstawowe klasy: 2, 4, 6 i 10 (10- najszybsza). Określają one minimalną prędkość zapisu danego modelu karty.
    W instrukcji jest zapisane, jakich kart i jakich firm można używać (które są sprawdzone). Jak używam SanDisk, bo jak dotąd nie zawiodły mnie (nie zmieniam dobrego na "lepsze"). Klasa "10" - tej używam, nie muszę się zastanawiać, bo jest szybka.
    Ustawienia aparatu - ja drugą kartę zwykle mam taką samą, jak pierwszą i ustawiam, jako kopię.
    W tej chwili w aparacie mam dwie jednakowe karty: ScanDisk Ultra, UHS I, 80 MB/s, C10, 32 GB.
    Tak jak piszę - robię głównie zdjęcia, jestem amatorem, tak na to patrzę, Być może koledzy - profesjonaliści z Forum dadzą Ci inne, szersze, bardziej użyteczne wskazówki.
    Ostatnio edytowane przez Bushi ; 03-05-2017 o 13:27
    "Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem..." - Don McCullin

  3. #3

    Domyślnie

    Prędkość 90 MB/s musi być wystarczająca. Szybszych UHS-I nie ma.
    SDHC, a SDXC to oznacza wielkość karty (SDHC: 4-32 GB, SDXC: 64GB-2TB).

    A co wybrać -
    SanDisk Extreme Pro
    Toshiba Exeria Type 1
    SanDisk Extreme
    Toshiba Exeria Type 2
    Lexar Professional 633x

    Zapis na 2 karty jest wolniejszy niż na 1. Dodatkowo RAW+JPEG jest sporo wolniejszy niż zapis samych RAWów, tak więc najlepiej jest wybrać zapis samych RAWów.
    Poza tym, jak robisz w RAW i chcesz je później obrabiać, to JPEG w aparacie jest przydatny tylko i wyłącznie gdy zdjęcia potrzebujesz od razu gdzieś wysłać. W przeciwnym wypadku zapis JPEG jest kompletnie zbędny.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 03-05-2017 o 13:54
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Ja robie raw+jpg, zapis raw na 1 karte, jpg w rozdzielczości M (średnia z tego co pamiętam) na 2. Nie robiłem pomiarów, ale wątpię, czy prędkość zapisu jest widocznie wolniejsza niż samego raw na 1 kartę.

    Jpg przydaje mi się po to, żeby w razie czego szybko przejrzeć na komputerze zdjęcia, można też od razu wysłać jpg do kogoś, poza tym wszystkie jpgi zostawiam na dysku (nie zajmują wiele miejsca) a rawy przebieram i zostawiam tylko interesujące. No i backup jest jakby karta z rawami się popsuła.

    Mnie wystarcza 2x 32 gb. Proponuje najszybsze karty jakie możesz dostać (zarówno zapis jak i odczyt).
    Ostatnio edytowane przez PiKa ; 03-05-2017 o 14:22
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Nie robiłem pomiarów, ale wątpię, czy prędkość zapisu jest widocznie wolniejsza niż samego raw na 1 kartę.
    Zapis jest wolniejszy, bo najpierw zapisywana jest jedna karta, a później druga...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Zapis jest wolniejszy, bo najpierw zapisywana jest jedna karta, a później druga...
    Skąd wiesz, czy nie zapisuje obydwu na raz?

    Nawet jakby zapisywał po kolei (albo i równolegle), to pozostaje pytanie, o ile to w praktyce spowalnia zapis.
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Skąd wiesz, czy nie zapisuje obydwu na raz?

    Nawet jakby zapisywał po kolei (albo i równolegle), to pozostaje pytanie, o ile to w praktyce spowalnia zapis.
    Sprawdź sobie jeśli nie wierzysz. Było wałkowane wielokrotnie w paru wątkach.

  8. #8

    Domyślnie

    Poszukałem trochę i znalazłem coś takiego http://www.photographybay.com/2015/0...rd-speed-test/

    W.g. tego rzeczywiście jest duża różnica między raw+jpg a samym raw. Dla najszybszej karty, w raw+jpg mozna zapisać 13 zdjęć do zapełnienia bufora, oraz 23 jeśli jest tylko raw. Po zapełnieniu prędkość wynosi 1.9 fps i 2.9 fps odpowienio.

    Z drugiej strony, najwolniejsza karta ma taką samą prędkość w raw+jpg co w jpg. Nie wiem jak to rozumieć - to jakieś sprzeczne dane.
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  9. #9

    Domyślnie

    Zapis 2x RAW (oryginał na 1, kopia na 2) to dwukrotne wydłużenie czasu zapisu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Sprawdź sobie jeśli nie wierzysz. Było wałkowane wielokrotnie w paru wątkach.
    Juz wierzę Możliwe, że sam pisałem w tych innych wątkach

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Poszukałem trochę i znalazłem coś takiego http://www.photographybay.com/2015/0...rd-speed-test/

    W.g. tego rzeczywiście jest duża różnica między raw+jpg a samym raw. Dla najszybszej karty, w raw+jpg mozna zapisać 13 zdjęć do zapełnienia bufora, oraz 23 jeśli jest tylko raw. Po zapełnieniu prędkość wynosi 1.9 fps i 2.9 fps odpowienio.

    Z drugiej strony, najwolniejsza karta ma taką samą prędkość w raw+jpg co w jpg. Nie wiem jak to rozumieć - to jakieś sprzeczne dane.
    Już wiem - prawdopodobnie nie zdążą zrzucić na kartę zdjęć, dlatego prawie tyle samo zdjęć robi do zapełnienia bufora.
    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Zapis 2x RAW (oryginał na 1, kopia na 2) to dwukrotne wydłużenie czasu zapisu.
    W.g. powyższych danych, spowalnia o około 33% (z 3 fps do 2 fps).
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. karty pamieci
    By Nemesis19 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-02-2016, 15:16
  2. D7200 - prędkość zapisu serii 1 karta vs 2 karty
    By marek_bog in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-11-2015, 11:42
  3. Jakie karty pamięci do d300s Czego używacie, co polecacie?
    By Długi in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-01-2011, 16:54
  4. Jakie karty pamięci do Cool 5700 ?
    By Nylon in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-06-2006, 11:43
  5. karty pamieci i soft - co wybrac
    By focus69 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 14-12-2005, 00:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •