Close

Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 90

Wątek: Różności

  1. #71

    Domyślnie

    Też uważam ten typ fotografii za jeden z najtrudniejszych. Zwłaszcza że tworzymy obraz od totalnego zera. Jedyna zaleta że przedmiot nie piszczy że chce już kończyć jednak sam pomysł i zbudowanie kompozycji to arcy trudne zadanie. A jak się popatrzy na topowe fotografie tego typu to poziom jest kosmiczny w porównaniu do takiego krajobrazu czy portretu.

  2. #72

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    Twój temat i dyskusje z Tobą spowodowały u mnie że przede wszystkim odpuściłem temat techniki i pytań jak to oświetlono lub zrobiono. Pomimo że nadal uważam że słabo mi wszystko wychodzi. Tak jednak teraz skupiam się na pytaniu po co i próbie uzyskiwaniu konkretnych "emocji" zamiast wykorzystywaniu lub stosowaniu konkretnych technik lub systemów.
    Co do kompozycji, pomysłu i całej reszty to u mnie jest to droga przez mękę która się nie zmienia. Dlatego robię proste obrazki bo nad kompozycjami wieloelementowymi jak np. Twoje flakoniki z perfumami nawet nie miał bym szans tego ruszyć.
    Tam gdzie ty masz podłogę u mnie zaczyna się stratosfera. I cokolwiek bym napisał na ten temat to będzie to usprawiedliwianie braków na każdej płaszczyźnie.
    Jednak mam pełną świadomość że robię to czysto z zamiłowania bo próg i poziom jaki panuje w tej dziedzinie fotografii jest poza moim zasięgiem. Tak pomysłu,wykonania i wszystkiego pomiędzy.
    Pomimo przeczytaniu wszystkich poleconych mi przez Ciebie publikacji jak Sztuka i percepcja wzrokowa nie uważam abym poczynił jakieś przełomy lub przeszedł zmiany. Myślę że wynika to z faktu że po prostu nie potrafię zrozumieć tych zagadnień i wdrożyć ich w życie.
    Może za kolejne 10 lat będzie lepiej, póki co za tępy jestem na to wszystko. A że interesuje mnie wiele różnych tematów fotograficznych i nie potrafię się ukierunkować na jeden i drążyć go do skutku. Szczerze wątpię aby coś ze mnie było poza w najlepszym wypadku średniakiem.
    Kuba gdybym był "samotnym wilkiem" to pewnie mój progres byłby zdecydowanie wolniejszy. Podstawa to się załapać do jakiegoś peletonu. Oczywiście symbolicznie. Bo zachodzi tutaj o parę synergii. Po pierwsze klienci oczekują świetnego wyniku a Ty to wiesz, więc działa to mobilizująco. I w jakimś stopniu samospełniająco. Po drugie poznajesz inne sposoby myślenia. Szybki feedback (w trakcie pracy) to bardzo ważna sprawa. Dalej - nawet jeśli 90% roboty i odpowiedzialności za wynik robi fotograf to 10% które wniesie stylistka, redaktor naczelny czy dyrektor artystyczny to bardzo dużo. A często wnoszą więcej. Czasem nawet 90%. Choć moją ambicją było zawsze udowodnienie im, że moja rola jest podstawowa. Dalej dużym plusem jest, że oni tak do końca nie znają się na robocie fotograficznej. I czasem dają takie uwagi czy wytyczne, które z racji metodologi fotografii do głowy by Wam nie przyszły. Najbardziej twórcze są sytuacje gdzie chętnie byście powiedzieli - ale tak się nie robi. Wszystkie ograniczenia z którymi się stykacie są szansą i zawsze tak do tego podchodzę. Kolejnym elementem jest czas - w zleceniu za pieniądze gotów jesteś dopracować efekt do końca (czyli momentu gdy nie widzisz już co poprawić albo zgoła psuje się projekt). Dobre jest gdy partnerzy mają kontakty z innymi fotografami - np moja stylistka pracowała z czołówką fotografów w Polsce (a i też przy realizacjach filmowych i telewizyjnych)

    Obrazowo to tak jakby porównać samotnego wilka jeżdżącego sobie trochę na szosówce do systematycznej jazdy w peletonie. To są tak różne jakości, że przepaść jest nie do zakopania. Nie do dogonienia. Dlatego pisałem Ci, że trzeba się gdzieś załapać. Bo tylko wtedy zespół okoliczności może dać Ci kopa. Oczywiście nie podam Ci pomysłu gdzie i jak się załapać. Szczególnie, że te drzwi się u mnie zatrzasnęły. Ale na pewno jest miejsce dla fotografów. Jest szansa, że jeśli zostanie wzmocniona pozycja autorów w internecie (nowe regulacje prawa autorskiego) to być może będzie się opłacało być producentem treści do oglądania. Nawet rozpisałem sobie kiedyś trochę pomysłów na takie działania. W każdym razie tylko układ zawodowy może dać Ci kopa.

    Punkt startu masz wystarczający ale czas działa przeciw Tobie.

    Pozdro
    Wiesiek

  3. #73

    Domyślnie

    Obawiam się Wiesiu że moje realia nie pozwolą mi na dołączenie do jakieś ekipy. Szukałem i wysyłałem propozycje. Ten rodzaj fotografii póki co traktuje jak temat rozwojowy bo nawet moje portfolio jest za słabe aby myśleć o poważnych zleceniach. Muszę wzmocnić to o czym pisałeś i całą resztę. Może z czasem pojawią się jakieś okazje to je na pewno wykorzystam. Póki co będę pracował nad treścią i ćwiczył oraz tworzył lepszy materiał.
    Muszę też zrobić kilka kursów marketingu i SEO. Bo tutaj też leże, zwłaszcza strona i szukanie klientów.

  4. #74

  5. #75

    Domyślnie

    31 i 33 bardzo fajne. Film też mi się podoba.

  6. #76
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    33 super pomysł, widziałem na youtubach jak rysek coś podobnego robił ale efekt miał gorszy.

  7. #77

    Domyślnie

    dajesz rade tak trzymaj! zacznij produkcje streamow; nie widzialem pl fotografii produktowej (inna sprawa, ze malo medialny jestem); bede wspierac dobrym slowem
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  8. #78

    Domyślnie

    Kuba!

    Bardzo się cieszę widząc Twoje nowe zdjęcia. I jak zawsze będzie trochę lukru ale też trochę uwag do przemyślenia. Czyli słodko-gorzko.

    Zacznę od trzeciej foty - tutaj jest bardzo dobrze. udało Ci się konsekwentnie wypracować linearny charakter obrazka. Te plątające się wszędzie kreski są po prostu zachwycające. Na tym poziomie zadbałbym tylko o dodatkowe niewielkie wydobycie rysunku na przedmiocie po prawej (kompas?) tak aby tam nie było tam tyle jednolitego tonu. Mam też znaki zapytania do kompozycji. I nie chodzi o to, że uważam, że jest źle ile pytam się czy nie mogłoby być lepiej. Po prostu rytm wydaje mi się trochę niedopracowany, trochę nudny. Ale to trzeba zobaczyć pracując na planie. Czyli w warstwie obrazowej jest co najmniej bardzo dobrze ocierając się o doskonałe. W warstwie komunikacyjnej - podobnie pełna harmonia. Może nie odkrywasz tutaj Ameryki ale być może nie należy jej odkrywać!

    Zdjęcie drugie - tożsame w warstwie komunikacyjnej ale niedorobione obrazowo. W obecnym kształcie zgrzyta centralny pierwszy plan z silną dominantą z lewej, którą nieszczęśliwie podkreśliłeś zbyt mocnym światłem. Aby to obronić trzeba byłoby (chyba) zdecydować się na przekomponowanie układu. Czyli butelka jednak po skosie i w prawej części kadru. Oddzielną kwestią jest projekt oświetleniowy. Zakładając, że pozostawimy tonację low key ściągnąłbym co najmniej połowę światła z drugiego planu. Ale przede wszystkim zadałbym sobie czy nie można byłoby wejść z jakimś kreatywniejszym pomysłem oświetleniowym łączącym oba główne (a może trzy) przedmioty. Zauważ, że w trzeciej pracy niskie światło zbudowało klimat i wspólny wyraz. Tutaj tego brak.

    O pierwszej pracy nie będę się dłużej wypowiadał. Powiedzmy, że jest ok. ale powtórzę to co już chyba napisałem wcześniej - w takiej minimalistycznej pracy temat robi jakość porcelany. Tu pod tym względem jest słabo i kładzie to dobrą robotę fotografa.

    -----------------------------------------------

    Wspólny ton czyli niebezpieczeństwo na horyzoncie

    Patrząc na wszystkie trzy prace a i też wcześniejsze nie sposób nie zauważyć, że lubisz low key. Napisałem kiedyś, że to "naturalny" ton fotografii. Z paru powodów. Podstawowe jest, że poprzez klucze oświetleniowe bardzo łatwo "zarządzać" wzrokiem. dwa, nie ma problemów z aranżem. To co wygląda dobrze to pokazujemy a resztą ukrywamy. Low key jest też linearne a z definicji nasz mózg jest zainteresowany kreską (już na poziomie budowy siatkówki przez komórki dwubiegunowe). I teraz powstaje pytanie czy ambitny fotograf powinien wieźć się na takim "automacie wizualnym" i produkować z pewnej odległości jednakowe obrazki??? To pytanie jest o tyle zasadne, że o ile low key możemy uznać za naturalny ton fotografii, to nie jest to naturalny ton projektu. I to bez znaczenia czy graficznego czy aranżacyjnego. Nie z przypadku dominują tam tonacje jasne.

    Tę drogę od low key do high key przeszedłem ze dwadzieścia lat temu. Zobacz, że semiotyczny Polar z 1996 roku był w niskim kluczu a a w 2001 roku już dominował jasny ton. Cały czas zadawałem sobie pytanie jak przestać być niewolnikiem "automatu wizualnego". Bardzo silnie wyszło to w advertorialu gdzie redakcja chciała mieć obrazy jasne w 90% przypadków. To zmuszało do poszukiwania innych pomysłów na obraz. Nie wystarczy umiejętność świecenia wybranych powierzchni i kultura kompozycyjna.

    -----------------------------------------------

    Zadzior

    Aby fotografia zawodowa była udana powinna być (to moje postulaty):
    - interesująca (czyli przekazywać treści istotne dla odbiorcy)
    - budzić emocje
    - kreatywna (inne spojrzenie)
    - ładna

    Kolejność jest tutaj nie z przypadku. "Ładność" czyli wizualizm to wystarczający do sprzedaży, ale najmniej ceniony przeze mnie, walor fotografii. W jakimś sensie to smutne być dostarczycielem li tylko ładnych obrazków. Troszkę na wzór ckliwych akwarel na pierzejach rynkowych. Patrząc na Twoją twórczość widzę, że punkt czwarty masz opanowany aż się jednak prosi aby w te dość ckliwe opowieści co nam je zaserwowałeś wprowadzić zadzior coś co wypchnie je z wyglansowanego świata. Np na tym globusie wbiłbym pinezki aby zaznaczyć istotne punkty albo przykleił choćby żółte karteczki (jako miejsca do odwiedzenia) aby coś o człowieku powiedzieć. Albo gdzieś tam walnąć otwartą walizkę z podróży abyśmy wiedzieli, że pierwsze co zrobił to butlę wyjął.

    A teraz z tego punktu widzenia popatrzmy na fotę pierwszą - ładny obrazek? Tak. Ale co on oferuje? Budzący do życia łyk? Chwilę spokoju i kontemplacji?? Co mówi o kawie, firmie, człowieku???

    Wiem, że się powtarzam, ale trudno, nie chodzi Kuba o ładne obrazki. Tu na forum panuje obrazkologia, większość tutaj marzy o produkowaniu ładnych obrazków. Ale wybacz, za dobry w tym jesteś, dam Ci cokolwiek i zrobisz z tego obrazek. Bo na pewnym poziomie to żaden problem. A już w low key - prościzna.

    Pozdro
    Wiesiek

  9. #79

    Domyślnie

    bardzo sie ciesze, ze Wiesiu zabral glos; merytorycznie, tresciwie i w swoim stylu;
    nie chce do niczego namawiac ale ... w nastepnym odcinku jak przespie tematy
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  10. #80

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Obrazek2000 Zobacz posta
    31 i 33 bardzo fajne. Film też mi się podoba.
    Dziękuje i bardzo się cieszę że coś przypadło do gustu.

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    33 super pomysł, widziałem na youtubach jak rysek coś podobnego robił ale efekt miał gorszy.
    Dziękuje. Nie znam ryska jakiś wart uwagi kanał na YT?


    Cytat Zamieszczone przez Carlos_lo Zobacz posta
    dajesz rade tak trzymaj! zacznij produkcje streamow; nie widzialem pl fotografii produktowej (inna sprawa, ze malo medialny jestem); bede wspierac dobrym slowem
    Dzięki kolego. Niestety warunki w jakich pracuje nie pozwalają na pokazywanie tego rodzenia w męczarniach
    Ale jak się trafi jakaś ciekawa sesja w plenerze to planuje to nagrywać. Obecnie uczę się Ae i Ar więc myślę że z czasem będą coraz lepsze materiały.
    Póki co tak wygląda kanał.
    https://www.youtube.com/channel/UCSL...abu671A/videos

    Wiesiu bardzo dziękuje za komentarz. Czytam zawsze z zaciekawieniem i z lekkim stresem co powiesz. Pozwól że opiszę moje prostolinijne rozumowanie.

    Zdjęcie kawy jest tym co piszesz. To tylko prosty, ładny obrazek ma upiększyć ścianę kawiarni itd. Tak je traktuje i też uważam że nie ma się co rozwodzić. Postaram się lepszą porcelanę zdobyć następnym razem.

    Natomiast butelki. Flaszka nazywa się Highland Park 12 Year Old Viking Honour. Dlatego postawiłem na mapę i globus aby nawiązać do wikingów jako podróżników. Oświetlenie Low K. również wybrałem takie bo myślę że idealnie pasuje do drogich trunków jak i każdego innego który normalnie spożywamy wieczorową porą. Produkty luksusowe również lepiej prezentują się w czerniach i cieniach.
    Pamiętam też Twój teks o polarze i czarnym tle i wynikach badań i których pisałeś.
    High K. planuje wykonać podczas robienia kremu do cery który będzie w białym pudełku.

    Fotka 33 to wiele z Twoich rad i uwag pomimo że może tego nie widzisz. Twoje punkty i uwagi mocno są w mojej świadomości zakodowane. Ale pewnie potrzebować będę sporo czasu i ujęć zanim na dobre osiągną zadowalający efekt.
    Ale wracając do zdjęcia 33.
    Nie ma już szyby jak ostatnim razem. Mapę postarzyłem ale nie chciałem robić z niej dziada aby nie tworzyła zbyt mocnych cieni i załamań.

    Światło z nad krawędzi i Gobo. Pooglądałem sporo starych zdjęć łodzi wikinów, galeonów itd. Zależało mi na gobo aby nadał przestrzenności i wzmocnił obraz, oraz pasowało do tematu i tła. Pomimo że mocno to soczewką projektora rozmyłem aby nie wprowadzać zbyt mocnych kolejnych elementów.
    Kolory i ton zdjęcia to wiedza z książek które mi poleciłeś. Dodatkowo światło znad krawędzi wybrałem też aby móc doświetlić butelkę i wzmocnij jej odbiór.

    Kwadratowe szkło idealnie mi pasowało do linii oraz surowości sceny. Kompas jest dość przyciągającym wieloelementowym przedmiotem dlatego nie doświetlałem go aby nie przyciągał zbytniej uwagi. Miał równoważyć scenę a zarazem być elementem dopełniającym.
    Sam kadr no cóż masz racje zawiewa klasyczną kompozycją i na pewno można byłby to lepiej poukładać. Ustawiłem to jednak tak aby móc uzyskać wiele różnych kompozycji wraz z 16:9. Oraz na mój poziom zadowalająco.

    Fotka32.
    Tutaj również nawiązanie do podróży oraz relaksu z trunkiem w czytelni. Światło ma imitować oświetlenie lampki nocnej i budować atmosferę. Zależało mi aby ukazać produkt z klasą a zarazem ciekawie oraz mając dość ograniczone warunki i rekwizytornie.
    Starałem się zachować to co podałeś w liście.

    - interesująca (czyli przekazywać treści istotne dla odbiorcy)
    W mojej ocenie najważniejsze jest jak najlepsze pokazanie produktu i etykiety jest to istotne dla producenta. Dla odbiorcy jest to też informacja o klasie produktu.
    - budzić emocje
    Tutaj właśnie gra światła i temat. Oraz mocny obraz produktu.
    - kreatywna (inne spojrzenie)
    Kreatywność tutaj muszę więcej popracować Przyznaje się że zobaczyłem produkt i wpadły mi te dwa pomysły i już chciałem je realizować. Staram się zawsze realizować jak najprostsze obrazy ze względów na braki w rekwizytach i problemy z wieloelementowymi kompozycjami.

    Mówisz aby wykonać zdjęcie 32 w taki sam sposób na 33. Nie będzie to problematyczne? bezpośrednie światło wpadające do aparatu, spadek kontrastu do tego brak możliwości kształtowania odbicia w szkle. Oraz co najbardziej mnie napawa obawami to że w takiej scenie i sytuacji światło zawsze jest wysoko. Na suficie albo lampka na stole.
    Ale chętnie podejmę się kontynuowania prac nad kolejnym ujęciem jak mi pomożesz w przygotowaniu właśnie tych najważniejszych punktów które najsłabiej mi wychodzą.

    Co do mocy oświetlenia tła to również musiałem wybrać kompromis. Są tu dwa źródła światła,jedno główne i efektowne na etykietę. To ogólne jakbym zgasił to bym też zgasił oświetlenie trunku. Chcąc utrzymać oświetlanie trunku i gasząc tło uzyskałbym efekt promieniującego napoju. Albo musiałbym też go zgasić.
    Tu i tak jest jest lekka zabawa w gaszenie i wyciąganie ale starałem się utrzymać ton a zarazem nie wpadać w smoliste czernie.

    Podoba natomiast mi się Twój pomysł z walizką i tą karteczką. Może pomógłbyś mi wykonać jedno zdjęcie na 100% od A do Z. Co ty na to Wiesiu?

    Pozdrawiam

Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Przyroda ] Roznosci...
    By kulama in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-04-2014, 13:40
  2. [ Pozostałe ] Różności
    By Tomaaz in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-03-2013, 15:10
  3. [ Pozostałe ] Różności
    By Patryk546 in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-01-2013, 14:14
  4. [ Przyroda ] Różności
    By jajacek44 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 29-02-2012, 23:39
  5. [ Pozostałe ] różności
    By maryczary in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-04-2011, 22:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •