Close

Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 92
  1. #21

    Domyślnie

    Zastanawia mnie jedna rzecz, bo generalnie pisałeś na forach, że matty nie mają takiej mocnej czerni jak baryty i reszta glossów, dlatego zwykle to podciągasz? Moje doświadczenie z mattami jest na razie takie (że zarówno w Pressach jak HM Matt Fibre, czernie wychodzą mocniejsze niż np. na baryt fibre Silk, to znaczy sa takie bardziej smoliste, i generalnie wydruki są odrobinę za ciemne (nie wiem, czy to efekt tego, że matty nie odbijają nic), dlatego ja osobiście podnoszę odrobinę na levelsach środkowe tony w ps przy mattach. I zastanawiam się, skąd opinia, że matty dają wyprane kolory/czernie? Może ja coś źle ustawiam w sterowniku, może drukarka za dużo tuszu leje na ten matt, ale to nie możliwe, bo ustawiam dokładnie tak jak podają w specyfikacji (dla HMMF to Velvet, ustawienia te same), a przy Pressach nawet nie musze nic zmieniać, bo wszystko już mam w sterowniku. Dodam że przykładowo Press Natural i HM Matt Fibre dały prawie ten sam stopień jasności czyli odrobinę ciemniej niż w Baryt Fibre Silk. Jedynie kolorkiem odrobinkę się różnią wspomniane matty, bo Press natural jest odrobinę cieplejszy od HM Matt Fibre. Moje spostrzeżenia odnoszą się do wstępnego pierwszego druku na profilu producenta, bez żadnych korekt, przy danym papierze (druk tej samej fotki).

    Druga rzecz, jeśli piszesz o krzywych, to masz na myśli krzywe takie jak w np. w ps, czyli taka własna korekta ???
    Ostatnio edytowane przez Brassai ; 02-04-2017 o 23:26

  2. #22

    Domyślnie

    Nie wiem jak drukujesz, ale wszystkie papiery matowe mają czernie na poziomie L*=14-20 (Lab, skala L* 0-100), a papiery pod PK w tym barytowe L*=2-5 (czasami są lekkie odstępstwa, ale dla PK L jest zawsze jednocyfrowe, dla MK dwucyfrowe). Baryt Fibre Silk potrafi osiągnąc L*=1 i jest jednym z "najczarniejszych" papierów na rynku. Wydrukuj idealnie czarny kwadrat RGB=0 na jednym i na drugim i przystaw do siebie.
    Podciąganie na gammie robi się jeśli masz w pełni zlinearyzowaną krzywą (krzywe dla cz.b. w QTR), i jak sam kiedyś zauważyłeś, jeśli punkt czerni jest wysoko, wszystko idzie wysoko. Wtedy odlinearozywuje się krzywą tonalną. W druku z PS podobną rolę (choć tylko dla cieni), pełni Black Point Compensation.

  3. #23

    Domyślnie

    A widzisz, ja drukując w Ps przez profile ICC, przy relative, miałem black point compensation nie zaznaczony. Właśnie odkryłem, że jego zaznaczenie daje jasność taką samą jak przy Perceptual, czyli jaśniej, zgodnie z oczekiwaniami. (Nie wiem też, czy Perceptual nie jest lepsza przy matach, przy pewnych zdjęciach)

  4. #24

    Domyślnie

    Bez zaznaczenia BPC wydruk na macie zdjęć mających cienie to jazda po bandzie, zazwyczaj wychodzą totalnie zabite ciemne partie. Percepcja że swojej natury działa tak jakby BCP było włączone. Nie ma lepsze-gorsze, wszystko zależy od zdjęcia, papieru i samego profilu.

  5. #25

    Domyślnie

    Rany nie ogarniam tych mattów. Faktycznie (Relative) BPC = Perceptual w Hot Press Bright, ale już w Natural się to rozjeżdża. W dodatku jeśli dochodzą kolory, to jest już masakra. W Hot Press Natural kolory różnią się w Relative i Perceptual. HM matt fibre daje jeszcze inne kolory, które trzeba ogarniać osobno. (Na razie mam ogarnięty z mattów tylko Hot/Cold Press Bright), aż się boję kolejnych mattów HM i Tecco, bo się wszystko zmarnuje, a gdzie tam jeszcze do portfolio. (Testy na pressach robię dwustronnie, ale tej papier jednak nie jest dwustronny (nawet nieoficjalnie), na drugiej stronie jest jakby gorsza jakość, takie kropeczki widać, głównie na większych partiach skóry, bo gdzie indziej, to nawet jest ok.)
    Ostatnio edytowane przez Brassai ; 03-04-2017 o 17:25

  6. #26

    Domyślnie

    Perceptual ma odrobinkę lepszy kontrast od Relative podciągane na levelsach do poziomu Preceptual.

    Chyba ujarzmiłem Hot Press Natural w kolorze, wyszło dobrze. Ten papier jest naprawdę piękny.
    Ostatnio edytowane przez Brassai ; 03-04-2017 o 18:06

  7. #27

    Domyślnie

    Fuck, już mi się pomieszało, nie zanotowałem ustawień korekcji wersji zdjęcia, która była dobra na PRess Bright. Nie wiem jak to widziałem, ale błąd, bo Relative z BPC wcale nie róna się Perceptual, które jest tak jednak jaśniejsze (podobnie jak w Press Natural). Teraz drukuję wszystkie korekcje na białej ramce pod zdjęciem.

  8. #28

    Domyślnie

    No, to znaczy że już wiesz, że nie wiesz, a to wbrew pozorom jest duży postęp w zarządzaniu kolorem!

    Druk na fine art matach to wyższa szkoła jazdy. Na zwykłym glossy prosto z drivera każdy wydrukuje poprawne zdjęcie...

    Tak, perceptual ze swojej natury jest bardziej kontrastowy. Perceptual na pewno nie jest tym samym co Relative z BPC. Mam nadzieję, że znasz różnice w mapowaniu przestrzeni wejściowej (zdjęcia) na wyjściową (drukarki), jeśli nie to koniecznie doczytaj na sieci czym różnią się poszczególne rendering intent'y. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że niektóe profile są tylko RC, nie mają wbudowanej wersji P (np. część epsonowskich ze sterownika). Niektóe nie mają osadzonego punktu bieli, więc symulacja źle pokazuje symulację koloru papieru. Itp itd. W sumie ja ufam tylko własnym profilom.

    Ze względu na kompresję cieni, maty zawsze będą trudne. Porcytaj sobie np tutaj o BCP, dobry jest też ten obrazek. przygotuj zdjęcie tak, żeby najciemniejszy odcień miał wartość L*=20 czyli żeby każde z R G B było >50. Wydrukuj na glossy i mat, zobaczysz że są identyczne co do tonalności (z dokładnością do profilu). Potem, to samo, ale levelami ustaw czerń na 0. Wtedy na matach będzie działał BCP, wydrukuj też bez BCP.

    Jak Ci się będzie wydawało, że panujesz, zaczniesz drukować inne zdjęcie i będzie klops. Nie przejmuj się, że kilka próbek poszło do śmieci. Ja mniej więcej wydałem na papiery i tusz na testy równowartość drukarki i dopiero wtedy jako tako zacząłem czuć o co w tym wszystkim chodzi.

  9. #29

    Domyślnie

    A jak zapatrujesz się na kolorowe zdjęcia na press natural, i w ogóle na ciepłych/kremowych papierach matowych? Dobierasz czasem taki papier do kolorowych fotek? Ja trochę mam mieszane uczucia. Na pewno bardzo mi się podoba do bw, czasem robię też takie bw sfadowane, więc matt tym bardziej.
    Ale przy kolorze to chyba ciężka sprawa, ten odcień chyba sporo zaburza, tak jak np. sztuczne światło może farbować zdjęcie, ciężko chyba ustalić "poprawny" kolor. Tym bardziej, że nie mam dobrego monitora, i nie wszystkie robiłem z colorcheckerem, czy definiowanym balansem na szarej karcie, mało tego: lubię czasem też poprzekręcać kolory różnymi efektami analogowymi (kolory polaroidu, turkusowe niebo itp.)
    Ostatnio edytowane przez Brassai ; 04-04-2017 o 22:25

  10. #30

    Domyślnie

    Tak, drukuje na naturalnych też kolorowe. Te papiery nie są obiektywnie aż tak ciepłe, to cała reszta jest zimna, wybielona. Zdjęcie zawsze trzeba dobrać. Mu sprawdzają się sielski pejzaże, niektóre portrety, akty, jak jest duzo ciepłego w odcieniu ciała. Nie da się zrobić reguły. Wczoraj drukowałem np. stylizowany portreto-akt sprzed kilku lat na cold prasie natural i jestem bardzo zadowolony.

Strona 3 z 10 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. epson sc-p600 vs canon pixma pro1
    By jaroo1 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-08-2017, 13:16
  2. Epson SC-P600 czy Canon Pixma Pro 1
    By enco in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-08-2017, 15:14
  3. Zarządzanie szarością - krótki przewodnik (Epson P600/P800)
    By Czornyj in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-01-2017, 20:42
  4. Epson P50 drukowanie ulotek
    By kibrat in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-04-2016, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •