Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 48
  1. #11
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2017
    Miasto
    czestochowa
    Posty
    45

    Domyślnie

    Dziekuje Wam za porady,dobrze ze jest takie forum. Kiedys bylam w studio kilka razy,wlasciel udostepnial sprzet,niestety nie spytalam co mial,zwinal interes i kontakt sie urwal. Pamietam ze na sanki zakladal yn ale nie wiem jaki model

  2. #12

    Domyślnie

    I jakie są wnioski końcowe?
    Chyba się nie okaże, że kupisz dwie parasolki 120cm i podwójne oprawki na świetlówki energooszczędne?

  3. #13

    Domyślnie

    Aniazl, te błyskotki, które podałem to naprawdę dobre rozwiązanie. Szukasz światła ciągłego, ale błyskowe ma więcej zalet. Nie będzie kabli na podłodze, parasolki możesz rozstawić w lesie i zrobić sesję w plenerze. Lampa w impulsie dostarczy mocy, której przy świetle ciągłym będzie Ci trudno dostarczyć. Ten zestaw, który podałem sam dogada się z aparatem co do siły błysku i z marszu będziesz mogła robić fotki na dowolnym czasie, w tym bardzo krótkim. Będzie to lżejsze, poręczniejsze, tańsze i łatwiejsze do sprzedania jak Ci się znudzi. Tu jest fajny blog kolegi z forum:
    http://jacekwphoto.blogspot.com
    A7III

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Autor pyta o studio domowe. A to o czym mowi Jacek to glownie budzetowe studio w plenerze. To olbrzymia roznica.
    Lampy reporterskie to nie jest cos co fajnie napedza okte 150 cm. O braku swiatla.modelujacego nie wspominajac.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 13-03-2017 o 21:34
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychoo_ Zobacz posta
    Będzie to lżejsze, poręczniejsze, tańsze i łatwiejsze do sprzedania jak Ci się znudzi
    Niby racja, ale coś mi się wydaje, że chodzi o studio do robienia zdjęć noworodków, dzieci, na zamówienie klientów, a "powszechnie wiadomo", że do takich celów światło błyskowe się nie nadaje, bo błysk wypala oczy dzieciom, ale może poczekajmy na autorkę wątku, żeby napisała coś więcej o swoich potrzebach, i doświadczeniu

    @aniazl: napisałaś, że korzystałaś ze studia, więc jakieś doświadczenie już masz, wiesz, jakie światło Ci się podobało, jakich modyfikatorów używałaś najczęściej. Dlaczego światło ciągłe, a nie błyskowe? Błyskowe dla fotografa ma dużą przewagę, jest go wystarczająco dużo do przeciętnych zastosowań (tanim kosztem) i ta wystarczająca moc nie przekłada się na konieczność zasilania jak w fabryce (łącznie z klimatyzacją i kosztami zakupu oraz eksploatacji - jeśli ktoś uważa, że przesadzam, możne sprawdzić ceny i pobór prądu mocniejszych "fresneli"), do tego światło z błyskowych lamp studyjnych można łatwo (i tanio) kształtować oraz regulować jego moc, bez wielkiego wpływu na temperaturę barwową.

  6. #16
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2017
    Miasto
    czestochowa
    Posty
    45

    Domyślnie

    r_m , wynajmowalam kilka razy to studio , sprzet tam juz byl . Korzystalam z softboxow dosc duzych , ale nie znam wymiarow , softbox z gridem, beauty dish z dyfuzerem . To bylo duze studio , ok 80 m2 . Te lampy swiatla ciaglego dawaly blysk kiedy robilam zdjecia . Fotografuje glownie dzieci , rodziny i pojedyncze osoby , portet w skrocie. Przez dluzszy czas robilam zdjecia w naturalnym swietle , ale zdarza sie ze musze zrobic jak juz naturalne swiatlo nie wystarcza. Zalaczam link do zdjecia, interesuje mnie taki efekt ,ale nie tylko https://megbittonlive.com/course/simple-studio/

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Moze innaczej zadam to pytanie Macie niewielkie domowe studio , robicie portrety i sesje dzieciece , lubicie miekkie swiatlo . Budzet 1500 zl , moze sie cos dozbiera . Co kupujecie ?

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aniazl Zobacz posta
    ..Te lampy swiatla ciaglego dawaly blysk kiedy robilam zdjecia ..
    Czyli to nie były lampy światłą ciągłego, tylko lampy błyskowe, które (jak każda lampa studyjna) mają światło tzw pilotujące albo modelujące).
    Cięzko się nam będzie dogadać, bo rozmawiamy w dwóch językach, a ze spraw technicznych niewiele ogarniasz. Musiałby ci to ktoś wytłumaczyć najlepiej praktycznie, w studiu pokazując różnice.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 13-03-2017 o 23:50
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aniazl Zobacz posta
    r_m , wynajmowalam kilka razy to studio , sprzet tam juz byl . Korzystalam z softboxow dosc duzych , ale nie znam wymiarow , softbox z gridem, beauty dish z dyfuzerem . To bylo duze studio , ok 80 m2 . Te lampy swiatla ciaglego dawaly blysk kiedy robilam zdjecia . Fotografuje glownie dzieci , rodziny i pojedyncze osoby , portet w skrocie. Przez dluzszy czas robilam zdjecia w naturalnym swietle , ale zdarza sie ze musze zrobic jak juz naturalne swiatlo nie wystarcza. Zalaczam link do zdjecia, interesuje mnie taki efekt ,ale nie tylko https://megbittonlive.com/course/simple-studio/

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Moze innaczej zadam to pytanie Macie niewielkie domowe studio , robicie portrety i sesje dzieciece , lubicie miekkie swiatlo . Budzet 1500 zl , moze sie cos dozbiera . Co kupujecie ?
    Do twojego pomieszczenia to chyba tylko 2x Quantuum 200W + nieduże softboksy (octa 80, 60x60, może jakiś mały dish albo parasolka).

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aniazl Zobacz posta
    Korzystalam z softboxow dosc duzych , ale nie znam wymiarow , softbox z gridem, beauty dish z dyfuzerem. To bylo duze studio , ok 80 m2 . Te lampy swiatla ciaglego dawaly blysk kiedy robilam zdjecia . Fotografuje glownie dzieci , rodziny i pojedyncze osoby , portet w skrocie.(...)
    Macie niewielkie domowe studio , robicie portrety i sesje dzieciece , lubicie miekkie swiatlo . Budzet 1500 zl , moze sie cos dozbiera . Co kupujecie ?
    Od końca, z przymrużeniem oka: wiaderko białej farby, wałek do malowania, małą buteleczkę czarnego pigmentu, a ze sprzętów fotograficznych jedną lampę błyskową (polecaną już) YN685, sterownik yn622n-tx, lekki statyw (w803) i uchwyt na lampę do statywu. Białą farbą traktujemy jedną boczną ścianę, odmierzamy podobną ilość farby, jak zużyliśmy, i po kropelce dodajemy pigment, za każdym razem mieszając, żeby uzyskać "średnioszary" kolor (bardziej ciemny niż jasny), malujemy druga boczną ścianę na szaro. Jak wyschnie stawiamy lampę przodem do białej ściany, sterownikiem ustawiamy sobie moc nie dotykając lampy, i błyskamy do woli
    Nieprofesjonalnie? Trochę. Nieskutecznie? Zdecydowanie nie. Lubisz miękkie światło, a co będzie lepszym źródłem miękkiego światła, niż biała ściana o wymiarach 2.5x5metrów? Przeciwległa ciemnoszara ograniczy efekt "namiotu bezcieniowego", będziesz mieć światło odbite tylko z jednej strony, jeśli będzie Ci potrzebne wypełnienie cieni, dodasz blendę (biała, srebrną) z drugiej strony, żeby działać bardziej precyzyjnie. Brak panowania nad światłem odbitym od ściany? Zawsze można postawić zastawkę ("murzyna"), ograniczającego powierzchnię świecącą. Zbyt szeroko świecąca lampa? Można zrobić tubus (zwykłą rurę) ze zwiniętego kartonu i założyć na głowicę lampy, mocując gumką. Na pewno nie będziesz narzekać na nadmiar mocy, i będziesz mogła do woli używać małych wartości przysłony.
    Wariant pomysłu: zamiast malowania ściany na biało możesz użyć płyt "foamcore" (nazwa najczęściej spotykana w anglojęzycznych tutorialach, u nas słyszałem określenie "pianka reklamowa", "płyta piankowa"), dwie płyty ok. 2m x 1m łączysz taśmą klejącą wzdłuż długiego boku, tak, żeby uzyskać coś w rodzaju "zawiasu" (żeby do przechowywania można było je złożyć, a do użycia rozstawić np. pod kątem 45-90stopni, jak lekko otwartą książkę). Stawiasz tak otwarte płyty w wybranym miejscu, pomiędzy nimi ustawiasz lampę, świecącą w łączenie płyt - masz światło miękkie, w pewnym stopniu ukierunkowane.
    Jak mamy mówić o "sklepowych" rozwiązaniach, to chyba zaproponowałbym lampy studyjne z mocowaniem akcesoriów Bowens, 200Ws i 400Ws (nie zawsze będziesz używać 1.4 albo 2, usiądzie rodzina i okaże się, że 8 może być za mało, teraz oprócz podniesienia ISO możesz wydłużyć czas - przy błysku masz tylko ISO i moc błysku regulowaną w lampie, jeśli mocy zabraknie, nie nadrobisz dłuższym czasem), żarówka pilota z gwintem E27 (duży gwint, jak w normalnych żarówkach oświetleniowych), regulacja mocy najlepiej do 1/64 (konkretnego typu nie podam, nawet nie wiem, czy teraz coś takiego jest do kupienia). W przyszłości pomyślałbym o uzupełnieniu o druga 200Ws albo o małą 100Ws (też z mocowaniem Bowens), rodzaj żarówki pilotującej nieważny, zakres regulacji mocy do 1/32 (przyda się na kontrę). Statywy "z tłumieniem powietrznym", są trochę droższe, czasami to się psuje, ale Twoje palce podziękują, gdy przy ustawianiu lampy odblokujesz kolumnę zanim mocno ją chwycisz drugą ręką Przydałby się statyw "boom", wiem, że ciasno, ale przyda się (i to solidniejszy, nie najtańszy).
    Modyfikatory: 3.5m szerokości studia to mało, ale z oktą 120cm bez problemu się zmieścisz, 150cm też, ale jest bardziej kłopotliwa (zajmie połowę szerokości studia), o 180cm lepiej zapomnieć. Dodałbym jakiś wąski, długi softbox - strip, 30x120 lub podobny. Małe studio, to warto mieć gridy, ukierunkujesz światło. Słoneczko (beauty dish) też jest fajny, myślę, że 50cm jest w miarę uniwersalny, 42cm jest tańszy, 70cm jest super (ale to wielka miednica, i swoje kosztuje), oczywiście z plastrem miodu, jeśli będziesz mieć wybór, sugerowałbym biały (srebrne są "ostrzejsze" - niektórzy lubią takie światło, ale jest bardziej wymagające zarówno wobec skóry fotografowanych osób, jak i wobec fotografa).
    Z "drobiazgów" to reflektor standardowy, do niego plaster miodu i klapy, może się przydać wąski tubus.
    Wyzwalanie lamp: niektóre modele mają wbudowane odbiorniki, dzięki którym możesz zdalnie regulować moc lamp. Jest to wygodne, gdy lampa jest ustawiona np. nad planem zdjęciowym, bo wtedy nie masz dostępu do regulacji na lampie. Jednak to jest tylko i wyłącznie sprawa wygody (i szybkości) pracy, i ja brałbym to pod uwagę w ostatniej kolejności przy wyborze lamp. W tak małym pomieszczeniu na pewno będzie dużo odbić światła (ściany, sufit), więc w ponad 90% przypadków wystarczy nadajnik wyzwalacza radiowego na aparacie, i jeden odbiornik podłączony do lampy, reszta wyzwoli się przez wbudowane fotocele. Te brakujące procenty to specyficzne ustawienia lamp, np. od przodu masz słoneczko z gridem (świeci wąsko), a od tyłu chcesz doświetlić kontur wąskim softboxem, wciśniętym w sam kąt pomieszczenia - fotocela tej lampy będzie zasłonięta softboxem i może nie zobaczyć błysku "słoneczka". Wtedy albo przenosisz odbiornik do lampy w kącie, albo kombinujesz z blendami odbijającymi światło tylko do wyzwolenia lampy, albo zakładasz drugi odbiornik do tej "schowanej" lampy.
    Do kompletu brakuje blendy (dwóch, trzech, stawiam na owalne, 90x120, 120x160) ze statywami/uchwytami. Wszyscy mówią, że najtaniej jest kupić "5w1", ale jeśli podczas jednej sesji musisz kilka(naście) razy przekładać powłoczkę na drugą stronę (w tych które widziałem kolor biały i srebrny nie są jednocześnie dostępne, trzeba rozpiąć, zdjąć, odwrócić "na lewą stronę", założyć, zasunąć), można się przekonać do zwykłych, biało-srebrnych.

    Rozpisałem się o zakupach, remontach, a dopiero na końcu zauważyłem fragment "mam duze okno balkonowe" - no to najprościej, materiał rozpraszający na całą powierzchnię szyb (specjalna folia jest droga, ale kalka techniczna już mniej, niektóre cienkie ale geste tkaniny tez mogą się sprawdzić), na balkon lampa (nie podejmuję się określenia mocy, chodzi o odległości, gęstość dyfuzorów, odbicie światła od szyb), nawet ze zwykłym reflektorem (lub softboxem), wyzwalacz radiowy - i robisz dokładnie tak samo, jak do tej pory. Lampa świeci na okno, na szybach masz dyfuzory, masz miękkie światło o dużej powierzchni.

    @Jacek_Z: w porównaniu do wielu pytań "dajcie linki, bo jutro kupuję" mamy już całkiem dużo informacji, nawet można powiedzieć, że (prawie) wszystkie Prawie - nie wiadomo, czy sprzęt "na stałe" czy rozkładany do zdjęć, rozkładanie zwykłych softboxów może zniechęcić do ich używania i odbija się na ich stanie (mowa o najtańszej chińszczyźnie).

  10. #20

    Domyślnie

    "Moze innaczej zadam to pytanie**Macie niewielkie domowe studio , robicie portrety i sesje dzieciece , lubicie miekkie swiatlo . Budzet 1500 zl , moze sie cos dozbiera . Co kupujecie ? "

    1 Przewiduje sposób na zaciemnienie pokoju-studia. - wazne


    Wariant blyskowy

    Jedna lampa błyskowa z regulacją do 1/128 (lub 1/64) i pilotem 300W. ( Tak jak JacekZ)

    Statyw z uchwytem na blende, plus dobre blendy.

    Druga lampa (może być reporterska) na kontre, do doswietlenia tła, itd

    Wariant "ciągły"

    Lampa halogenowa 1000W z regulacją mocy ze sklepu fotograficznego. (Jedna lub dwie)

    Statyw z uchwytem na blende i dobre blendy.

    W sklepach muzycznych można kupić reflektory teatralne z soczewkami fresnela. Też jeden lub dwa, lub jedna lampa i jeden reflektor.

    Unikam ledow i świetlówek w tym budżecie.

    Nawet bez modyfikatorow możesz uzyskać rozproszone światło odbijając od sufitu, ściany, blendy, czy swiecac przez blende. Możliwości jest dużo.

    Podstawa to zrozumienie jak zmienia się efekt w zależności od odległości źródło światła - obiekt.

    W domowym studio trzeba uważać na zafarby od dywanów, mebli, kolorowych ścian.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Statyw do studia domowego
    By mariola_g in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 17-12-2013, 21:31
  2. Lampy Quantuum Move 300 do studia domowego
    By malina2010 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 09-11-2013, 11:02
  3. co do domowego studia?
    By betssy in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-01-2013, 21:00
  4. Tło do domowego studia
    By barracuda in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-01-2007, 12:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •