Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15
  1. #11

    Domyślnie

    Witam po dłuższej przerwie.

    Kolejny etap w modernizacji kroplownika za mną, już mogę powiedzieć że działa i ma się dobrze.

    Ale od początku gdyż obecna wersja od wersji pierwszej różni się dosłownie wszystkim.
    Obecny zestaw składa się z czterech zaworów zamontowanych na mini głowicach które są zamontowane na specjalnie zrobionym uchwycie do statywu. Zawory z jednej strony zostały połączone za pomocą szybkozłączek i węży pneumatycznych do zbiorników na płyn zrobionych z butelek PET z odciętym denkiem.




    Serce urządzenia też zostało zaprojektowane i wykonane od zera i w obecnej wersji umożliwia niezależne sterowanie 4 zaworów, 4 lamp błyskowych, aparatu, posiada jedno wejście na pedał nożny do wygodnego wyzwalania wybranych funkcji, cztery wejścia-wyjścia do przyszłego wykorzystania i port rozszerzeń rs485 dzięki któremu będę mógł rozszerzyć w nieograniczony sposób zasoby wejściowo-wyjściowe a również pozwoli na dodanie w późniejszym czasie interfejsu bluetooth czy zewnętrznego zadajnika, gdyż obecnie jedyną opcją zadawania parametrów to aplikacja na komputerze. Czas jest odmierzany z dokładnością 1ms i z taką rozdzielczością można ustawiać zależności czasowe dla wszystkich urządzeń podłączonych do sterownika. Program sterownika został napisany w języku C a aplikacja na komputer w Delphi.





    a całość prezentuje się mniej więcej tak:


    Efekty z pierwszych prób:



    Planowane zmiany w najbliższym czasie to:
    -obudowa sterownika
    -dodanie obsługi presetów zapisywanych w sterowniku
    -poprawa mocowania zaworów
    -zmiany kosmetyczne w aplikacji

    Z bardziej odległych pomysłów to chciałbym dorobić do systemu instalacje stałego ciśnienia, gdyż wraz z opróżnianiem zbiornika z cieczy maleje ciśnienie na wyjściu i krople zaczynają spadać w różnych miejscach.

    Kol. KAZZI
    Oczywiście że, się nie gniewam a nawet się cieszę że, w Polsce można spodkać innych zapaleńców zderzania kropelek
    Tak przy okazji mam kilka pytań do ostatniego zdjęcia, jakie proporcje płynów i czy mógłbyś dać dokładne czasy poszczególnych kropli, bo za cholerę nie mogę uzyskać takiego kształtu kolizji (takeigo kapelusza z ostro schodzącymi brzegami) jak u Ciebie na tym zdjęciu
    Pozdrawiam i życzę powodzenia w zdjęciach kropelek

  2. #12

    Domyślnie

    Witaj Zochan. Myślałem, że zaniechałeś swojego projektu urządzenia do kropelek, bo ja na razie zrobiłem sobie przerwę gdzieś do jesieni. W swoich eksperymentach z kropelkami trochę
    zagęszczałem wodę poprzez dodanie odrobiny gumy guar lub żelatyny. Taką parasolkę z ostatniego zdjęcia uzyskałem z trzech kropelek puszczonych z dwóch zaworów. Aby uzyskać taki
    wysoki słupek po starcie 1-wszej kropelki ok 20-30 ms po niej leciała druga kropelka z drugiego zaworu. Moje zawory nie są w stanie pościć kropelki w tak krótkich odstępach. Trzecia kropelka
    leciała z pierwszego zaworu po ok 100 do 190 ms od startu pierwszej. Kropelki spadały ok 50 cm, a lampę wyzwalałem od ok 500-600 ms po starcie. Oczywiście są to tylko orientacyjne dane ,
    bo jest tu tak wiele zmiennych czynników, że trzymanie się sztywno zapisanych parametrów nie da identycznego wyniku z kolejnej sesji. Te mini słowiczki w moim przypadku niespecjalnie się
    sprawdziły. Trudno ustawić nimi precyzyjnie położenie zaworu, a próba minimalnej korekty psuje czasem całe ustawienie. Muszę pomyśleć nad jakimś precyzyjnym mechanizmem śrubowym.
    W swoich zaworach przedłużyłem poprzez wstawienie kilkucentymetrowych rurek mosiężnych wylotowe dysze. Miejsca wylotu kropelek nie są wtedy tak oddalone od siebie i łatwiej jest uzyskać
    ich pionowe spadanie w jednym punkcie. Pojemniki na płyny zrobiłem ze słoików po sosach pojemności ok 0,4l, przewierciłem dno i wkleiłem metalowe króćce. Aby kropelki wypływały z jednakową
    siła, zbiornik na płyn musi być szczelnie zamknięty, a w górne wieczko trzeba wstawić rurkę sięgająca prawie dna zbiorniczka. Taki pojemnik ma fachową nazwę, ale wyleciała mi ona jakoś z pamięci.
    Ogólnie to w tego typu fotografii dużo jest eksperymentów i przypadkowości, nie da sie zrobić identycznych zdjęć, choć czasami bywają podobne. Nie wiem czy widziałeś, więc linka do zdjęć, które
    zamieściłem na naszym forum http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=281488

  3. #13

    Domyślnie

    Witaj
    Nie zaniechałem, ale zaprojektowanie, wykonanie i oprogramowanie wszystkiego to nie było trywialne zadanie i okazało się bardzo kosztowne czasowo co przy małej ilości czasu wolnego spowodowało taki a nie inny czas wykonania.
    Doskonale zdaję sobie sprawę z ilości zmiennych i o względnie niskiej powtarzalności, ale podane przez Ciebie czasy to dobry punkt wyjścia, bo kształt "kapelusza" jaki uzyskujesz jest bardzo pożądany przeze mnie. Testowałem naprawdę wiele zagęszczaczy guar, ksantan gliceryne glikol propylenowy i mleko w różnych proporcjach to nie udało mi się takiego kształtu zderzenia uzyskać. Wysoki słupek potrafię z jednej kropli uzyskać ale spróbuję wg Twojego sposobu. Jeżeli pozwolisz mam jeszcze kilka pytań i jedną prośbę:
    1. jaką wielkość kropli stosujesz?
    2. guaru używasz do wszystkich zbiorników i naczynia do którego kroplisz czy korzystasz z kombinacji np jeden zawór daje krople z guarem drugi bez a w misce sama czysta woda?
    3. jaką masz średnice wewnętrzną dysz za zaworami?

    Jak byś sobie przypomniał nazwę tego naczynia o którym wspomniałeś to proszę podziel się ponieważ chyba całego wujka google przeczytałem na temat hydrostatyki i zasad zachowania cieczy przy swobodnym spadku i nie znalazłem żadnej wzmianki na temat takiego rozwiązania.

    P.S. Widziałem te zdjęcia i jestem pod ogromnym wrażeniem efektów. podziwiam i pozdrawiam.

    EDIT. U mnie sprawa ustawiania głowic jest sporo ułatwiona gdyż wygląda następująco: ustawiam w misce jakiś szpiczasty pręt(np. wkręt na podstawce), odblokowywuję pierwszą głowicę, wyzwalam pedałem kroplę z pierwszego zaworu i po kilku próbach kropla spada na czubek wkręta, blokuję głowicę, sprawdzam czy podczas blokowania się nie przestawiła i powtarzam czynność dla następnego zaworu. To był jeden z powodów dla których sam postanowiłem zaprojektować kroplownik, gdyż mam pełną możliwość skonfigurowania go pod siebie a także mogę swobodnie dodawać sobie różne udogodnienia jak np obsługa przełącznika nożnego czy rozszerzać do woli funkcjonalnośc. a sterownik wyszedł mi na tyle uniwersalny że bez problemu mogę nim sterować np silnikami krokowymi do slidera jak będę kiedyś chciał zająć się timelapsami
    Ostatnio edytowane przez Zochan ; 02-06-2017 o 10:19

  4. #14

    Domyślnie

    Wielkość kropli reguluję czasem otwarcia zaworu. Średnio jest to ok 50-70 ms, poniżej 40 ms zawór nie jest w stanie prawidłowo zadziałać, a gdzieś w okolicach 90ms lecą już dwie kropelki.
    Wylotowe króćce zaworów lekko rozwierciłem i wstawiłem kilkucentymetrowe rurki mosiężne 4mm średnicy tak, ze średnica otworu wylotowego ma ok 3mm. Zagęszczaczy używałem do płynów w
    zbiornikach, w wanience była czysta woda, która jednak z czasem się zanieczyszczała i na zdjęciach niezbyt ładnie to wygląda.
    Przypomniało mi się , że taka butla z dodatkowa rurką wstawioną w górne wieko nosi nazwę butli lub syfonu Mariotta. Tu masz linkę jak to wygląda
    http://hydrology1.nmsu.edu/teaching/soil456/lab6.htm
    Sam tego nie stosowałem, ale też zauważyłem wyraźny wpływ spadku wysokości słupa cieczy na osiągane efekty. Wydaje mi się, że wraz ze spadkiem wysokości słupa cieczy zmieniał się tor
    lotu kropelki i musiałem poprawiać ustawienie zaworu. Przypuszczam, że takie skośne tarcze tworzą się gdy kropelki nie spadają idealnie w jednej linii.Trochę szkoda,że nie prowadziłem dokładnych
    notatek, więc nie będę mógł Ci powiedzieć dokładnie jak się tworzyły takie kanciate parasolki, w każdym bać razie na pewno jest to efekt ze sposobu, który opisałem poprzednio.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomgol Zobacz posta
    Mam taki komplet :
    http://www.mjkzz.com/
    http://www.mjkzz.com/product-page/th...water-drop-kit

    i taką inspiracje:
    http://www.jblaminsky.com/krople.html

    W sieci jest jeszcze kilka innych modeli, ale ten od Jarka jest sprawdzony.
    Niestety póki co nie udaje mi się uzyskać jego poziomu , niestety troche brak czasu i cierpliwości.

    Mam nadzieje ze zestaw od Petera Ci służy jak powinno ... no no.. jestem dla kogos inspiracją.. Miło . Dzieki.
    Ja kropel od ponad roku nie dotykałem.. ciagle brak czasu. Chociaz w miedzyczasie rozpbudowałem troche to i owo
    Nadszedl ten dzien kiedy opuscilem swiat elek i korpusow z logo C ... Powitalem korpus Nikona
    Nikon 1800 (s)

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. [ Pozostałe ] dobry do ostatniej kropli
    By słowografia in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-04-2010, 00:13
  2. kropli kilka
    By mateo912 in forum Martwa natura, makro, zdj produktowe, abstrakcyjne
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-03-2010, 12:58
  3. [ Makro ] Kropli pare
    By _Rx_ in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-02-2010, 21:44
  4. [ Makro ] zdjęcie kropli
    By piter 78 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-10-2009, 18:55
  5. [ Makro ] Uścisk kropli..
    By bastek73 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-07-2008, 19:07

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •